ג'ודי שלום ניר מוזס: ישראל מלאה בילדים רעבים

הדבר הכי חשוב שראש הממשלה הבא צריך לעשות היא מלחמת חירום ברעב. אולי אין כאן אנשים רעבים בצורה שאין להם ממש כלום אבל כשאת נכנסת לבתים את רואה שהמקרר מכיל לחם ישן ושוקולד שחר, וזה מה שהילדים וההורים שלהם אוכלים. לזה אני קוראת רעב.

 

עוד באון לייף:

 

הרבה פעמים  אני שומעת אנשים אומרים "אין כזה דבר רעב בישראל" ובתור מי שעומדת בראש עמותת "חום למען ילדים רעבים" עם ניסים משעל, והמנכ"ל מנשה כהן, המון פעמים הבאתי חבילות למשפחות. את נכנסת אליהם הביתה, וכן יש להם טלוויזיה, ויש איפה לשבת, אבל כשאת פותחת את המקרר ואת רואה שהמקרר ריק ויש שם רק איזו ריבה שמונחת שם חודש ולחם וזה מה שהמשפחה הזו אוכלת בא לך לבכות, כי ככה נראה רעב. אז נכון, הם לא נראים שלדים, אבל הם רעבים. 

 

הלוואי שאלו היו קלישאות או דברים שמצוצים מהאצבע, אלו דברים שראיתי בעיניים כל כך הרבה פעמים. במסגרת העמותה אני הולכת עם אחד הילדים שלי, מניחים חבילה ליד הדלת, מצלצלים והולכים לפני שהם פותחים כי בין היתר, רוב הפעמים בא לי להישאר ולעשות ולקנות מיטה וחימום, ושלא יישבו לי בסלון עם מעילים. לפעמים אני כן נכנסת וזה קורע את הלב, אין מצב שאני לא יוצאת משם בוכה, וגם הילדים שלי לא רוצים כי הם מתבאסים מזה אבל הם צריכים לדעת שיש דברים כאלה, שזה קיים.

 

יש לי חברים שתורמים לתרבות ולמוזיאונים, ואני מכבדת אותם מאד על כך, אבל אני חושבת שזה לא בראש סדר העדיפויות כרגע. כשלא יהיו כאן ילדים רעבים אז נוכל לתרום לתרבות. כרגע צריך לדאוג שהתופעה הזו תיעלם. אנחנו חיות וחיים במדינה שאמנם יש בה מפעלי הזנה בבתי ספר אבל את שומעת ממורות שנותנות לתלמידים מנות כפולות שיהיה גם לאח או לאחות בבית כי אחרת לא יהיה לו מה לאכול.

אני חושבת לעצמי לאיזה אזרחים יהפכו הילדים האלה, שמסתובבים רעבים וחווים רעב ובסוף שולחים אותם לבית ספר מקצועי כי איך אפשר להתרכז ולהצליח כשחסר לך משהו כל כך בסיסי בחיים? לצערי הרב בשנים האחרונות זה מגיע מכל חלקי האוכלוסייה.

 

אז אחלה, יש חינוך ותרבות ותחבורה, אבל הדבר הבסיסי הזה שנקרא ביטחון תזונתי, דווקא הוא חסר. חווית הרעב וההשפלה של חלק לא קטן באוכלוסייה, שרק הולך וגדל, לא יכולה להתקיים במדינת ישראל. אנחנו אוכלוסייה עם לב חם ויכולת נתינה. אני מאמינה, שכשיהיה לנו ראש ממשלה שחווה מצוקה, הוא ימצא פתרון לבעיה הזו. כנראה שצריך לעבור משהו על בשרך כדי שתהיה מחובר אליו, כדי שיבער לך בעצמות. ראשי הממשלה שהיו בשנים האחרונות במדינת ישראל הם אנשים טובים ומוכשרים, הכרתי אותם באופן אישי. אבל אף אחד מהם לא חווה רעב ומצוקה ולא גדל בסביבה של חוסר אלא להפך, כולם הגיעו מהשכבות השבעות; אם זה מהצבא, מהאסכולה הפוליטית או מהבית.

 

המצוקה נוגעת לא רק בתזונה, אלא בבריאות ומגיעה עד שאלה של חיים או מוות. נעשות אלי המון פניות לעזרה. מבקשים ממני לרתום אמנים לערבי גיוס כספים כי הילדה לא יכולה לנסוע לקליניקה בחו"ל לקבל טיפול רפואי או הילד לא מקבל תרופה בגלל שלהורים שלו אין כסף לשלם עליה.

 

ראש הממשלה הבא שלנו יצטרך להרים את נושא הרעב והמצוקה הבסיסית הזו של ילדים לראש סדר העדיפויות כי זה הדבר הכי חשוב, יותר מהאיום האיראני, יותר מהכול. אין הרבה כסף, אבל אפשר בכל זאת לחלק אותו כמו שצריך.

 

 

ב- 19.3.15 ייערך יום התרמה ברדיו 103FM  למען עמותת "חום למען ילדים רעבים".

תגובות (0)
הוסף תגובה