כנס הבחירות: מה הם מתכוונים לעשות עבור נשים?

אמש התקיים כנס הבחירות שיזמו שדולת הנשים וקואליצית "שותפות" עם אתר און לייף מטרת הכנס, שנערך בבית ציוני אמריקה בתל אביב בהנחיית דנה וייס, הייתה לדון בנושאים הקשורים בנשים ועתידים להשפיע על חייהן של נשים במערכת הבחירות הנוכחית. שדולת הנשים פנתה לכל מפלגה וביקשה לשלוח את ראש או ראשת המפלגה. חלק מהמפלגות נענו באופן מלא ואחרות שלחו נציגים. אף מפלגה חרדית לא שלחה נציג מטעמה. המפלגה היחידה שהראתה נכונות לשלוח נציג הייתה ש"ס אולם אריה דרעי נאלץ לוותר בשל אילוצי לו"ז. כל מועמד קיבל 10 דקות על הבמה.

 

ציפי לבני: כן, אני פמיניסטית

ח"כ ציפי לבני, מותר כבר לקרוא לך פמיניסטית?

לבני: לכי על זה. אני מודה כשהגעתי לכנסת זה לא היה על סדר היום שלי, אבל מאז גיליתי כמה מעט דירקטוריות היו בחברות ממשלתיות, ואת פערי השכר בשירות המדינה. בכל הנוגע להצבעת נשים, את זה וראיתי את זה בעיקר ב-2009, איך בלי להתכוון עצם המועמדות שלי נתנה כוח לנשים אחרות. גם לבוא לבוס לדרוש תנאים, גם להגיד לבעל 'אתה לא תרים יד', וגם 'אתה לא תטריד אותי'. הרשימה שלנו מורכבת מנשים חזקות שעומדות בקדמת הבמה והגיעו לשם בכוחות עצמן. בקיצור, כן, אני פמיניסטית.

 

ח"כ יצחק הרצוג, במידה ותקים את הממשלה אחת הבעיות היא שאין לך קואליציה בלי חרדים, ואת המחיר על ישיבה עם חרדים משלמות בסוף נשים

הרצוג: ראשית, אם נהיה מספיק חזקים, דהיינו, אם הציבור יבין שמי שרוצה להחליף את נתניהו חייב להצביע למחנה הציוני, תהיה לנו קואליציה חזקה מספיק ואז יש כל מיני חיבורים שאפשר לעשות. בהתבוננות עמוקה על החברה הישראלית, גם אצל החרדים יש תסיסה, כולם שואלים שאלות קשות ושוחטים פרות קדושות, אני לא בטוח שהנושא שמדאיג אותך עומד בראש מעייני הציבור החרדי. כפמיניסט מוצהר, אני אעשה הכל כדי להביא לשינוי במעמד האישה בישראל.

 

 

זהבה גלאון: בסוף ציפי ובוז'י יחברו לנתניהו לממשלת אחדות

אין חולק שמרצ בראשותך יכולה להתגאות בהישגים למען נשים, בעיקר בתור מפלגת אופוזיציה. אם כך, אז למה עכשיו את מתנדנדת על אחוז החסימה? איפה הקצר בין הפעילות ובין הבוחרות בקלפי?

גלאון: אנחנו על 5-6 מנדטים בכל הסקרים. שמעתי את ראש המחנה הציוני מסביר שאם רוצים להעיף את נתניהו צריך להעיף למנחה הציוני, אני אומרת שזה קשקוש ולמה? ב-2009 הצביעו עבור לבני וקיבלו את ביבי. מי שמצביע מרצ זה קול בכספת. אנחנו נמליץ על בוז'י אבל אם הוא לא יהיה ראש ממשלה מה הוא יעשה? מה שהוא ולבני עושים הכי טוב – יחברו לנתניהו לממשלת אחדות. זו גניבת דעת וקולות.

 

זה לא מתסכל שבסוף הבוחרות שלמענן אתן פועלות, לא באות לקלפי?

גלאון: לא מדויק, 70% ממצביעי מרצ הצפויים הם נשים, הסקרים בהקשר הזה מזכירים לי איפה היינו בבחירות הקודמות 3 שבועות לפני, הייתי כאן וכולם היו מאוד נחמדים, כי אמרו שיש לי רקורד אבל מרצ לא תעבור, אז עברנו והכפלנו את הכוח. אני מציעה לא להספיד אותנו כל כך מהר, כי אם אנחנו לא נהיה, הרצוג לא יהיה ראש ממשלה. אל תקנו את הסיפורים האלה, אולי הזוגיות היא נחמדה אבל המסר לא נכון.

 

החיבור בין בוז'י לציפי הוא אקט פמיניסטי בעינייך?

גלאון: אני לא מבינה מה פמיניסטי כאן, פמיניזם זה מאבק לשוויון מיגור כל צורות האפליה, אנחנו לא רואים אותו כמאבק סקטוריאלי, אלא למען כל האוכלוסייה. באיחוד הזה אני רואה רצון פוליטי לגיטימי של שני אנשים להגדיל כוח.

 

 

איילת שקד: הבית היהודי זו מפלגה דתית

אחד הנושאים שמלווים את הקמפיין שלכם הוא הקהילה הלהט"בית. זה המקום בו אתם אומרים "אנחנו מפלגה דתית"

שקד: אני אומרת את האמת, אנחנו מוכנים לתת את כל הזכויות ללהט"בים אבל כמפלגה דתית לא נוכל לתמוך בנישואים גאים. המחנה הציוני ויש עתיד מדברים על זה אבל הם לא מוכנים להתחייב להכניס את זה להסכם הקואליציוני

 

אם זה היה תלוי בך היית מוכנה לשבת עם מפלגות שמדירות נשים – ש"ס, אגודה. היית מוכנה לשבת איתן בקואליציה?

שקד: לא הייתי מצביעה למפלגה כזו אבל בפירוש לא אשים וטו על המפלגות החרדיות ואף פוליטיקאי כאן לא יצהיר שהוא ישים ואם כן אז הוא שקרן

 

אנחנו עדים  בימים אלה לביזיון בצמרת המשטרה. אם תהיי השרה לביטחון פנים, מה תעשי אחרת?

שקד: בצה"ל הייתה בעבר תרבות ארגונית קלוקלת, ששונתה בתהליך ארוך ויסודי שכלל עבודה מסיבית עם המפקדים, קורסים ואכיפה. אני חושבת שמי שיהיה השר לביטחון פנים, האתגר הגדול שלו הוא למנות מפכ"ל או מפכ"לית שישנו את התרבות הארגונית במשטרה.

 

 

ח"כ אורלי לוי אבקסיס: אנחנו לא מדברים על ערבים כמכלול

בתור מי שמגיעה עם מודעות לזכויות נשים, איך את לא מתכווצת כשאת יושבת במפלגה עם התבטאויות מסיתות כמו "אריאל לישראל, אום אל פאחם לפלסטין"?

לוי-אבקסיס: הדברים הוצאו מהקשרם. זה חלק מתכנית מדינית כאשר מדינות ערב המתונות אמורות להוות רשת בטחון להסכם, כי אנחנו שומעים גם מימין ומשמאל שהצד השני לא מחויב להסכמים. ליברמן אומר את הדברים בריש גלי. אנחנו לא מדברים על ערבים כמכלול וחלילה לא הוזכר עניין הטרנספר אצלנו. אנחנו מדברים על משהו מרצון, לא נבוא לעקור אנשים מתוך הבית שלהם.

 

ליברמן אמר שמיקום חברי הכנסת לא קשור לשיבוצם כשרים, האם את יודעת אם תהיי שרה?

לוי- אבקסיס: בהחלט תהיה לי אופציה לבחור וזה תלוי במספר המנדטים. אני לא מוכנה לקחת לא כל תיק כי לעתים לוועדה עם שיניים יש אפקט הרבה יותר גדול. אני מעדיפה להיות בוועדת הרווחה והבריאות מאשר להיות שרת איכות הסביבה כדי למצות את האג'נדות שלי.

 

 

יעל גרמן: אני רוצה לחזור למשרד הבריאות

אני רוצה לספר לך שבסקר של און לייף יש נתון מדהים לגבי יש עתיד, מסתבר ש-78% מהנשים שהצביעו למפלגה לא בטוחות שיצביעו שוב, מהן רק רבע בטוחות שיישארו מצביעות יש עתיד.

גרמן: אני חושבת שאנחנו עשינו שגיאות גדולות. אחת מהן הייתה שעבדנו מאוד קשה אבל שכחנו את הכלל הראשון – עשית ולא פרסמת – כאילו לא עשית. שכחנו לצאת מהעשייה ולספר על עשרות החוקים שחוקקנו בנושאי נשים. באתר כנסת שקופה 'יש עתיד' קיבלה את המקום הראשון בעשייה המגדרית למען נשים.

 

חוק הפונדקאות מגלם בתוכו זכויות של אחד ופגיעה בזכויות של אחרת. אז נכון, הגבלתם את הסכום, אבל בסוף אנחנו יודעים אילו נשים נאלצות לעשות את זה

גרמן: ראשית, החוק הוא משנת 1986, והוא מתייחס לגבר ואישה. אנחנו רצינו להרחיב את עקרון השוויון גם לשני גברים. מה שעשינו זה לשמור על איזון נכון: מצד אחד של שוויון, ומצד שני לשמור על זכויות הפונדקאיות. לא הרבה יודעות אבל יש היום וועדה במשרד הבריאות שבודקת את מצבה הנפשי, הפיזי והכלכלי של כל מועמדת לפונדקאות. במידה שאנחנו מוצאים שהיא לא יכולה לעמוד בהריון או באה ממצוקה כלכלית, היא לא תהיה פונדקאית.

 

לאן היית רוצה להגיע אחרי הבחירות?

גרמן: אני חייבת לחזור למשרד הבריאות כי התחלנו בכמה רפורמות לדוגמא קיצור זמני המתנה הבלתי אפשריים. יש לנו גם תקציב השנה שיועד לכך. אני רק צריכה לחזור למקום שעזבתי ולהמשיך בעבודה.

 

 

משה כחלון: לנשים מגיע תיקון, לא העדפה, תיקון לעוול

הטיקט שלך בבחירות האלו מאוד ברור – הלכת על הנושא החברתי, יוקר המחייה והדיור. ואז פתאום אתה שם במקום שני ברשימה שלך גנרל מהקומנדו הימי, מה לזה ולעניין חברתי? אם בסוף אי אפשר להיבחר בלי גנרל, אנחנו עדיין שם?

כחלון: זה לא נכון. פשוט מפלגה שמתייחסת ברצינות לעצמה חייבת לתת מענה למגוון רחב של נושאים.

 

אני מניחה שתרצה להיות בקואליציה כמעט בכל מחיר, ואם גלנט יגיד שהוא רוצה את התיק השני, פחות יעניין אותו הרווחה.

כחלון: מה שחשוב זה משרד האוצר, כמי שהיה בשני משרדים. היתר הם כלים לחלק את הכסף. האוצר הוא זה שמחליט אם יהיו צמצומי פערים ואם יהיו רפורמות לכן אנו עושים את מרב המאמצים לקבל את תיק האוצר.

 

אבל אתה פה כדי לדאוג לעניינים חברתיים. מסורתית נשים מצביעות בסקרים לפי נושאי רווחה, הן מצביעות לך ורוצות לדעת שהן לא מצביעות לגנרל שתפס עלייך טרמפ.

כחלון: אי אפשר לקחת אחד או שניים מעשרים ולקבוע לפיהם את המפלגה. כל היתר חברתיים.

 

אתה אומר שתעשה בבנקאות מה שעשית בסלולר, מה אתה יכול לומר לגבי שינוי עתידי בכל הנוגע לנשים עצמאיות שסובלות מנושא האשראי, שאין להן חופשת לידה…

כחלון: אני אספר בגילוי לב שאני התוודעתי לקשיים של נשים במדינת ישראל רק כשהבת שלי גדלה. אשתי לא נתקלה בזה או לא דיברנו על זה. אני מודה שזה היה בגיל מאוחר יחסית אבל ברגע שזה קרה עברתי צד והתחלתי להתעניין יותר. היום אני חושב שנשים צריכות לקבל תיקון, לא העדפה אלא תיקון לעוול ויש הבדל.

 

מה דבר ראשון שאתה רוצה לקדם בנושא נשים במסגרת חוק?

כחלון: לא צריך הצעת חוק חדשה. בדקתי וכבר יש חוק של שוויון, רק צריך לאכוף אותו. להוריד את המושג מפרנסת שנייה, להוריד את המושג שאשה שיולדת מאבדת פנסיה… יש המון דברים לא גדולים שאפשר לעשות, אני קורא לזה צדק.

 

האם אתה מוכן להגיד, אני משה כחלון, פמיניסט?

כחלון (צוחק): ברור שכן.

 

 

יובל שטייניץ: אני לא ראוי להיקרא 'פמיניסט'

שטייניץ: אשתי שופטת מחוזית וצריך להגיד שבניגוד למערכות אחרות שבהן נשים עדיין רחוקות לתפוס את מקומן, לפחות במערכת המשפט שלנו כמעט חמישים אחוז הן שופטות. זה מודל שצריך להעתיק אותו גם לאקדמיה, לכלכלה ולמערכות אחרות.

 

אתה פמיניסט?

שטייניץ: לא עשיתי מספיק כדי להיות ראוי לתואר הזה.

 

איך במפלגת שלטון יש כאלו פערים מגדריים קשים?

שטייניץ: יש לנו 6-7 נשים מאוד טובות אבל זה לא מספיק. יש פריימריז, ובעבר הליכוד הכניס נשים בתפקידים בכירים. לימור לבנת הייתה מהראשונות שהביאו פמיניזם לכנסת. אני אשמח אם יהיה לזה תיקון בפעם הבאה. אני חושב שיש לנו רשימה מצוינת, יש אמנם פחות נשים הפעם אבל לראשונה יש לנו נציג מוצהר מקהילת הלהט"ב, אמיר אוחנה. בסוף השאלה האמיתית בבחירות היא לא הנציגים אלא ריבוי המפלגות והתפוררות המשילות והבחירות המוקדמות כל שנה-שנתיים. לכן אני בדעה שישראל חייבת לחזור למצב שהיה בשנות החמישים שישים שבעים, של שתי מפלגות עיקריות. אני מקווה שעם ישראל יתעשת ויבין שבסוף מנהלים פה מדינה.

 

ישראל בשלה לדעתך לשרת ביטחון?

שטייניץ: אומר לך את זה בצורה חדה וברורה: הייתי בכנס מינכן לפני שבועיים ובארוחת ערב ישיבה איתי לשולחן ידידתי שרת ההגנה של גרמניה ואמרתי לעצמי איך יכול להיות שלגרמניה יש שרת בטחון ובישראל עוד לא הייתה? אני בכלל חושב ששר ביטחון לא חייב להיות גנרל או אלוף בצה"ל או לוחם מהולל בעבר. זה צריך להיות מי שמתעניין ומבין בענייני בטחון ולכן אני חושב שגם נשים ראויות להיות שרות בטחון בישראל.

 

בנושא מעון ראש הממשל ה- במדינות אחרות יש תקרה להוצאות, אולי הגיע הזמן לחוקק חוק להוצאות מעון ראש ממשלה? האם תתמוך בהצעה כזו?

שטייניץ: התפקיד העיקרי של שר אוצר הוא לא לחלק את הכסף, אלא לדאוג שתהיה צמיחה כלכלית, תנופת השקעות וייצור מקומות עבודה במשק. סדר היום שלנו מורכב מנושאים כלכליים חברתיים אבל גם ולא פחות חשוב מנושא איראן והאיום הגרעיני והטרור.

 

זו שאלה פשוטה, כן או לא?

שטייניץ: זה רעיון טוב, אם יש פגמים צריך לתקן אותם אבל חשוב לומר שההוצאות ביחס למדינות אחרות הן צנועות.

 

 

עאידה תומא סלימאן: סדר יום פמיניסטי מדבר קודם כל על המדוכאים

את ממפלגת חדש יושבת ברשימה משותפת עם התנועה האסלמית שמדירה נשים, איך את מסתדרת עם ישיבה ברשימה משותפת עם אנשים שאין לך סיג ושיח איתם בנושאי זכויות נשים?

תומא סלימאן: אף אחד לא יכול לשאול אותי שאלות שקשורות לזכויות נשים ומאבקים עבור נשים, כי אני חושבת שאני באה לכאן עם רקורד שלא מבייש אף אחד. המאבק הזה כמו שהתחלתי אותו בתוך האוכלוסייה שלי אמשיך להיאבק ולהוביל אותו. את יודעת מה, בנושא הביגמיה בכנסת אין הרבה מה לעשות אבל יש הרבה מה לעשות איתו בתוך החברה שלי. כולם כאן דיברו על סדר יום אז תנו לי להגיד את הדברים כמו שאני מבינה אותם. סדר יום שלא מזכיר שאנחנו עדיין נמצאים במצב של כיבוש ומלחמה, אני לא יכולה להבין אותו. סדר פמיניסטי מדבר דבר ראשון על כל המדוכאים, על המלחמות, על הדם משני הצדדים.

 

בסקרים אחרונים בציבור הערבי יש תסכול ותחושת נתק לסדר היום שחברי הכנסת הערבים מאמצים לעצמם. בסופו של דבר, הציבור הערבי אומר אנחנו רוצים כלכלה, שוויון, חינוך, אבל כשאתם מגיעים לכנסת אתם מתעסקים בנושאי כיבוש ועזה.

תומא סלימאן: זה לא בושה להתעסק בסדר יום כללי גבוה שמשפיע על כל אזרחי ישראל. שנית, מחובתם לעמוד לצד העם שלהם שעדיין תחת כיבוש. שנית זה לא כל מה שחברי הכנסת הערבים עושים, זה מה שהתקשורת מספרת לכם. אנחנו מחוקקים חוקים, מעבירים הצעות, אני עצמי השתתפתי בהרבה דיונים.

 

למה לאשה ערביה להצביע לכם כש-99% שתהיו באופוזיציה, אם היא שומעת את בנט אומר שבתור שר הכלכלה הוא מביא תעסוקה לנשים בכפר יותר מכל ח"כ ערבי?

תומא סלימאן: עשינו הרבה יותר למען נשים ערביות, ומי שלא סופר אותי כאדם עם לאום וזהות, לא יחפש איך לתת לי תעסוקה.

 

 

צילום: אימג' צלמים.

תגובות (0)
הוסף תגובה