הלבנונית שעשתה בית ספר לפעיל הג'יהאד

מה קורה כששייח' סוני מגיע לתכנית אירוח בהנחייתה של אישה? הוא דורש שתכנית הטלוויזיה אליה הוא הוזמן תתנהל בדיוק כפי שמציאות חייו מתנהלת – בתנאים שלו, כשידו על העליונה. ומה קורה כשהוא נתקל באישה לא כנועה שמסרבת לשתף פעולה עם אותם התנאים? כולנו מקבלים רגע טלוויזיוני נדיר ששווה לצפות בו.

 

עוד באון לייף:

 

השייח' האיסלמי-סוני הרדיקלי האני אל-סיבאי רואיין על ידי רימה קארקי, מנחה לבנונית בנושא תופעת הנוצרים המצטרפים לקבוצות אסלאמיות כמו דאעש. בשלב מסוים ביקשה ממנו קארקי לדלג על רקע היסטורי ארוך ומיותר ואל-סיבאי התרגז ודרש בתוקף להמשיך לדבר כאוות נפשו. קארקי הסבירה לו שאם ימשיך לדבר על העבר, לא ישאר זמן לדבר על ההווה: "אנחנו מכבדים אותך ויודעים שאתה רוצה לתת תשובה מלאה".

 

אל-סיבאי הגיב בבוטות: "סיימת? עכשיו תשתקי ותני לי לדבר".

 

אבל לקארקי לא הייתה שום כוונה לשתוק. במקום זאת היא ענתה בלי להתבלבל "איך שייח מכובד יכול לדבר למישהו ככה?" אל-סיבאי לא טרח להתנצל חלילה אלא טען בפני קארקי שהוא "מכובד" בין אם היא אוהבת את זה ובין אם לא.

 

לקארקי זה הספיק והיא חתכה את הריאיון מיד עם המשפט "או שיש כאן כבוד הדדי או שהשיחה הזאת נגמרה".

 

 

הקטע הוקלט במקור בשני במרץ עבור שידורי אל-ג'דיד ופורסם בעולם ע"י ממר"י (מכון המחקר לתקשורת במזרח התיכון). ההתנהלות של קארקי בריאיון הפכה למודל לחיקוי נשי חזק במדינה שבה הסקסיזם משתולל, מדינה שלפי דו"ח בן 114 עמודים שחובר ופורסם על ידי אל-ג'זירה וארגון Human Rights Watch מפלה נשים באופן שיטתי במעמד אישי, נישואין, גירושין וחוקים.

 

הבלוגר הלבנוני פארס עלי כתב כי "רימה קארקי עשתה משהו שנשים רבות באזור מפחדות לעשות: היא עמדה מול בריון שמקבל גב מממסד דתי. זה בהחלט שווה חגיגה".

 

ההגדרה "ביריון" הולמת את אל-סיבאי שברח ממצרים ללונדון אחרי שנידון ל-15 שנות מאסר בגין חברותו בג'יהאד האיסלמי המצרי. הארגון, כך לפי האו"ם, משויך לאל-קאעידה.

 

בריאיון שהעניקה בעבר התייחסה קארקי להאשמות שהוטחו בה תדיר לפיהן "אין לה כבוד":

 

"יש הטוענים שאני "חסרת כבוד" מאז שהחלטתי להשמיט את "הטייטלס" של האורחים שלי ולפנות אליהם בשמות הפרטיים שלהם ולא משנה מי הם היו. אני רואה כבוד גדול בהצגתם כבני אדם, בשמם הפרטי ולא חושבת שאנחנו זקוקים לתארים מפוארים בשביל להציג אותם.

 

אחרים אומרים שלשאלות שאני שואלת אין גבולות. אני רואה בזה ערך מוסף. יש כאלה שאומרים שאני לא אובייקטיבית. אני קוראת לזה יושר. יש כאלה שמתארים אותי כ"לא נאמנה לשום קבוצה פוליטית". אני רואה את זה כניקיון כפיים. אני גאה להיות אדם שבנה את עצמו, גאה בכך שנלחמתי לבד כל הדרך. אני רואה את החיים שלי כמו נצחון מפואר על אף רגעים של אובדן או כישלון."

תגובות (0)
הוסף תגובה