רות ירון: נשים יכולות למנוע את המלחמה הבאה

בשבועות האחרונים הובילו כ-200 מפקדים בכירים לשעבר בכל זרועות הביטחון של ישראל, קמפיין תקיף, אשר דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את מדיניותו הביטחונית, אשר לטענתם נכשלה.

 

אותם בכירים חברים בתנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", אשר הנה תנועה לא מפלגתית המורכבת מיוצאי מערכת הביטחון בדימוס (צה”ל, שב”כ, המוסד ומשטרת ישראל), גברים ונשים, מכל רחבי הקשת הפוליטית, המבקשת לקדם יוזמה מדינית, על בסיס תפיסה מדינית-ביטחונית אזורית.פנינו לתנועה במספר שאלות בכדי להבין יותר את המניעים מאחורי הקמפיין הביטחוני אותו היא מובילה.

 

מדוע הוקמה התנועה?

התנועה הוקמה באוקטובר 2014, כיוזמה פרטית וספונטנית, של מספר קצינים בכירים במיל’, אשר יצאו בקריאה לראש-הממשלה, בנימין נתניהו, להניע מו”מ מדיני-ביטחוני שיוביל לחיזוק ביטחונה של ישראל ובהמשך להסדר מדיני. למרות שעברו יותר מ-100 ימים מאז הקריאה לרה"מ, הוא ממשיך להתעלם ממנה ומסרב להפגש עם המפקדים וזאת בניגוד מראשי מפלגות אחרים כשר החוץ אביגדור ליברמן, שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ויו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, אשר כבר נפגשו עם נציגי התנועה.

 

למה החלטתם לפעול כעת?

"עכשיו זהו הזמן של הציבור להוביל לדרך אחרת". אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה מפלגתית. אנחנו אנשי ביטחון שבדעתנו האישית מייצגים את מגוון הקשת הפוליטית, אבל מהבחינה הביטחונית הטהורה, כאנשי ביטחון, אנחנו מרגישים שזו החובה שלנו לבוא לציבור עם התובנה הביטחונית הנכונה ולקרוא לשנות את הדרך. מבחינתנו השאלה הבסיסית היא האם אנו בטוחים יותר היום מאשר היינו לפני 6 שנים? אנו מאמינים כי התשובה לכך היא לא".

 

שתיים מהדמויות המובילות ב"מפקדים למען ביטחון ישראל" הן תא"ל במיל' רות ירון, ותא"ל במיל' ישראלה אורון, האם אתם חושבים שזה מספיק?

"בוודאי שלא. התנועה בהחלט פונה לנשים נוספות בכדי לצרפן. נגמרו הימים בהם פוליטיקאים ציפו מנשים לשתוק ולהשאיר את השיח הביטחוני והמדיני לגברים". מסרו בתנועה. "כיום נשים מובילות מדיניות מדינית, כמו גם חיילים לקרב, אין שום סיבה שהן לא תהיינה חלק מהשיח, ומתוקף נסיונן, תובלנה מדיניות או תפעלנה לשינויה".

 

"אנו מאמינים שחובתן של הנשים להגביר את מעורבותן האזרחית בשיח בישראל, בשיח הביטחוני כמו גם בשיח הכלכלי. אמא השולחת את בנה לחזית זכאית לתשובות אמינות מהדרג המדיני. סטודנטית לפני קורס צוערים צריכה לדעת שהיא הולכת לייצג הנהגה הראויה לכך והשומרת על אזרחיה. אין שום סיבה לא לשאול את נתניהו את השאלות הקשות ולהתעקש לקבל תשובות אמת ולא ספינים פוליטיים. הגיע הזמן לשים את הביטחון של הילדים שלנו לפני האינטרסים הפוליטיים ומי שלא מסוגל לעשות זאת – שלא יתמודד. אנו אלו שנלחמו כל חייהם למען ביטחון ישראל, ששלחנו את בנינו ובנותינו לצבא. מדוע לכל הרוחות נתניהו שותק ולא עונה לנו מדוע הוא לא עושה הכל בכדי למנוע את המלחמה הבאה? לא בדיבורים, לא בנאומים, במעשים, ביוזמה, בהובלה, באחריות".

 

רות ירון, תא"ל במיל'

 

מדוע קבעו בכירות ובכירי התנועה כי המדיניות הביטחונית של נתניהו נכשלה?

הציבור כולו מאמין בכך. ראינו זאת בסקרי דעת הקהל. הציבור שואל שאלות מהותיות וחובתו של נתניהו לענות לו. מה התשובה של נתניהו לאימהות הגרות בעוטף עזה? האם הן יכולות להרגיש בטוחות שאין מנהרות מתחת לגני הילדים ביישוב? האם הן יכולות לשלוח את ילדיהן לשחק בחצר? איפה ההבטחות על חיסול חמאס ואיפה המציאות?"

 

מבחינתנו, אנו יוצרים לקרב של ניסיון ביטחוני מול האינטרסים הפוליטיים. זו החובה שלנו. זו החובה שלנו לשאול את נתניהו מה התשובה שלו לאימהות ולאבות ששלחו את ילדיהם ל"צוק איתן" א'? האם הוא יכול להסתכל להן בעיניים ולהגיד שלא יהיה "צוק איתן" ב', שכולנו יודעים שיבוא".

 

בשם מי אתם מדברים?

"מפקדים למען ביטחון ישראל" מדברת בשמם של יותר מ-180 מפקדים בעלי ניסיון ביטחוני מצטבר של יותר מ-5,500 שנים, אשר כולם קובעים שמצבה הביטחוני של ישראל התדרדר גם במישור האסטרטגי וגם במישור הטקטי, גם מול חמאס, גם מול עצירת הגרעין האיראני וגם בברית האסטרטגית עם ארה"ב.

 

ומה השינוי שלדעתכם יש לעשות במדיניות הביטחונית?

בשנים האחרונות חזרה ישראל עשרות שנים אחורה לתקופה שבה הייתה מבודדת מדינית ומוקצית בבירות רבות בעולם. יחד עם זאת, היום, באורח ייחודי, נוצרה במזרח התיכון הזדמנות פז להקמת ציר מדינות ערביות מתונות ופרגמטיות, שאינן רואות בישראל את האיום העיקרי. מדינות אלו מוכנות להיות צד לתהליך מדיני רציני.

 

אנו מאמינים שעל ממשלת ישראל ליזום מהלך אזורי לגיבוש הסדרים ביטחוניים – מדיניים עם מדינות ערב המתונות ועם הפלסטינים. הסדר אשר יתבסס על עקרון “שתי המדינות”, עם הסדרים והתאמות המתבקשים מהצרכים הביטחוניים והדמוגרפיים של מדינת-ישראל אנו מאמינים שהסדרים אלו יעניקו לישראל גבולות מוכרים וסופיים, שיבטיחו לאורך שנים את ביטחון המדינה וימנעו את היווצרותה של מדינה דו-לאומית.

 

בתוקף ניסיוננו הביטחוני בכל זרועות מערכת-הביטחון, אנו קובעים נחרצות שבכוחו של צה”ל לתת מענה מצוין לכל אתגר ביטחוני, ועוצמתו מעניקה לממשלת ישראל את מלוא היכולת והגמישות להניע מהלך שכזה.שהסדרים מדיניים-ביטחוניים עם העולם הערבי הם יעד לאומי-ביטחוני עליון.שהמציאות האזורית מאפשרת ומחייבת לקדם הסכם להסדר מדיני-ביטחוני אזורי במשולב עם קידום פתרונו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ושאסטרטגיה משולבת זו תעצים במידה ניכרת את התמורה שישראל תזכה בה.

תגובות (0)
הוסף תגובה