משפחת גולן- ביטון: כשהסקסיזם עובר מאב לבן

ספיחי פרשת "משחקי חברה", הידועה יותר כפרשת אייל גולן, הגיעו לאחרונה לעוד סגירת מעגל כאשר אביו של גולן, דני ביטון, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מין והדחה לזנות וצפוי להישלח לשנתיים מאסר.

 

עוד באון לייף:

 

האזנות הסתר שהמשטרה ביצעה חשפה שיחות מבחילות בין ביטון לבין חבריו, שלא הותירו מקום לספק בנוגע ליחסם לנערות קטינות כרכוש וחפץ שעובר מיד אחת לשנייה. "הייתי מביא לך איזה ילדה בת 17, היית שובר לה את העצמות", "אתה מביא את הקטנה?", "יש לך משהו, איזה סחורה?", "אני אביא את הילדה, ניתן לה אני ואתה ככה ביחד", נאמר שם בין היתר.

 

הורשע בהדחה לזנות. דני ביטון ובנו, אייל גולן

 

עד כמה שהשיחות של ביטון והמעשים שליוו אותם מעוררים סלידה וגועל, ביטון איננו פדופיל קלאסי שאורב לילדות בנות 12 מחוץ לבית הספר. יותר נכון לומר שהוא ייצוג של דרך חשיבה כלפי נשים, שניצל הזדמנות פז בשל קרבתו לזוהר ולפרסום של בנו, להשיג מין מנערות צעירות רבות, השרויות במצוקה.

 

עיון בראיונות ובסיקור של אייל גולן ובני משפחתו לאורך השנים מגלה שהבעיה לא מתחילה ומסתיימת רק בפן הפלילי של מין עם קטינות ושידול לזנות בהם הורשע האב ביטון. הבעיה היא בתפיסות מעוותות לגבי נשים הכוללות מאצ'ואיזם, סקסיזם, פטריארכליות, דיכוטומיות של נשים "קדושות" מול "זונות", ובעיה לכאורה של גבולות ביחסים בתוך המשפחה.

 

הסיפור של גולן מוכר. אימו רונית הכירה את אביו דני, שהיה מבוגר ממנה בשנתיים, נכנסה להריון וילדה את אייל כשהייתה בת 18 בלבד. בני הזוג התגרשו כשגולן היה בן 4. האם רונית יצאה לפרנס את עצמה ואת בנה בין היתר כשוטרת וסוהרת. היא מעולם לא נישאה מחדש או הביאה ילדים נוספים לעולם. גולן גדל והתחנך עם עזרת סבתו וסבו הנערץ עליו, מצד אימו. אביו, שלא היה מעורב בגידולו, נישא לשתי נשים נוספות ועם כל אחת מהן הביא שני ילדים נוספים.

 

הכל אודות אימא

יחסו של גולן לאימו הוא יחס של אהבה, הערצה, קנאה, בעלות, וקורטוב של ניחוח אדיפליות. גולן רואה באהבה האימהית אהבה שאין ולא תהיה שניה לה. אהבה בטוחה, אולטימטיבית וללא תנאים. את צלעותיו מעטר קעקוע גדול עם הכיתוב "אימא בנפש פנימה", עליו אמר בזמנו שכאב לעשותו "אבל אני בטוח שללדת אותי זה כאב יותר". בפרסומת נושנה לגבינה צהובה, גולן אף שר לאימא שלו, שמביטה בו בהתמוגגות מהקהל עם כריך בידה: "יפה שלי, את כל מילות האהבה אקשור בסרט".

 

אהבה אמהית שאין ולא תהיה שניה לה. אייל גולן ואמו, רונית

 

בראיון למוסף "זמנים מודרניים" עם אימו רונית משנת 2012 אמר הזמר את הדברים הבאים: "בדרך כלל, גבר שמתגרש ויש לו כסף, ברוך השם, שוכר דירה, לא? אני, כשהתגרשתי, חזרתי לגור אצלה. אין כמו לקבל ממנה פינוקים למיטה".

 

בהתייחסו לבן זוג שהיה לאימו בילדותו אמר: "הוא דווקא היה נחמד, אבל אחרי שהם נפרדו, אמרתי לה שאנחנו שניים – היא ואני". בנוגע לעובדה שאימו לא התחתנה בשנית אמר גולן: "מה רע לה? יש לה אותי, יש לה שני נכדים מדהימים".

 

באותו ראיון סיפרה רונית גולן שבנה ישן במיטתה כשהוא בא לבקרה: "כנראה שהריח שלי מביא לו שינה טובה. עד היום, כשהוא בא לישון, אני עוברת לסלון"… "אני חושבת שכיום הוא מקנא לי אפילו יותר מקודם. הוא רוצה שאני אהיה רק שלו."

 

אהבה לאימא היא עניין יפה ומכובד ואשרי גולן שזכה לאימא מסורה ואוהבת, אך כאשר אימא מוצבת על פודיום של אישה נסגדת וחסודה, שאין לה צרכים זוגיים או מיניים מלבד להקדיש את חייה לבנה, וכאשר כפי שהעיד גולן, הוא מחפש בבת זוג תכונות של אימא שלו, אך אין בנמצא, התפיסה מובילה להפיכת כל אישה כמעט, שאינה אימו של גולן לברת תחליף, למקור לפורקן מיידי או לפונקציה של בניית אגו.

 

דדי'ז גירל

היחסים האבסולוטיים בין גולן ואמו, ותחושות הקנאה והרכושנות של גולן כלפיה, משתקפים גם ביחסיו של גולן עם בתו אלין. בכתבה מצולמת לגיא פינס מ- 2011 גולן כינה את בתו בת ה-5 בזמנו  "המאהבת של אבא". הבת, שהסתייגה מנשיקה, גרמה לגולן לשאול אותה: "אני אקח מאהבת אחרת?".

 

המאהבת של אבא. אייל גולן עם אמו, רונית וילדיו, ליאם ואלין

 

בראיון משנת 2013 לכתב התרבות של חדשות ערוץ 2, יונתן ריגר, הגיב גולן בנוגע לאפשרות שהבת שלו תביא בעתיד גברים הביתה: "בתור אבא אני לא רואה את עצמי יושב בבית, בסלון, והבת שלי בחדר כאילו… אין לי בעיה שיהיה לה חבר והיא תבוא אתו הביתה ויישבו בחדר, אבל בחדר לא תהיה דלת". כשריגר איתגר אותו ואמר: "אבל אתה רואה את ליאם כן עושה את זה, בכיף, שיביא בחורות", גולן השיב: "כי זה אחרת".

 

מצד אחד הוא לא יכול לשאת את המחשבה שבתו תקיים יחסי מין בבגרותה עם בן זוגה, אך במהלך חשיפת הפרשייה התפרסם (בין היתר, בעדותו של גולן במשטרה) כי קיים מין אוראלי עם נערה כשאביו בסמוך לו. זו תפיסה שיוצרת דיכוטומיות של נשים מוגנות, שמורות, חסודות וקדושות, מול נשים מותרות ומופקרות, והוא נמצא שם כדי להגן או לכבוש בהתאם לסיטואציה.

 

אבות אכלו בוסר

למרות שאביו של גולן לא היה מעורב בגידולו, נראה שחלק  מרוח הגבריות המאצ'ואיסטית של ביטון עברה לגולן, בין היתר בדמות כיבוש מיני וכמותי של נשים צעירות מאוד, הקמת משפחה חדשה והבאת ילדים נוספים לעולם. אילנית לוי טענה בראיון למגזין 7 לילות משנת 2013 שגולן לא רואה מספיק את ילדיו ועסוק בלקנות להם מתנות יקרות. גולן כעס אך הודה בעצמו בראיון לריגר: "באמת הזנחתי את העניין הזה כמה שנים כי באמת הייתי בלחץ של עבודה".

 

עוד ביטוי של טשטוש גבולות שבין חיבה אבהית למינית ניתן למצוא בהקלטה נוספת של ביטון שביצעה המשטרה, ופורסמה בתכנית של "ערב טוב" עם גיא פינס. ביטון בן ה-64 נשמע משוחח עם נערה שרוצה לסיים את השיחה עימו, בטענה שהיא צריכה להיכנס לשיעור. ביטון שואל אותה אם היא חגגה יום הולדת באורגיה, מבטיח לקנות לה סיגריות ובגדים ומוסיף שאלה שבהקשר זה נשמעת אבהית באופן מעורר בהלה וכזו ששייכת למחוזות אחרים: "את מי את אוהבת הכי הרבה בעולם"? והנערה עונה: "אותך".

 

אישה לדוגמה

אייל גולן החל לצאת עם רוסלנה רודינה כשהייתה בת 23 וצעירה ממנו ב-17 שנה. נראה שלא בכדי רוסלנה נבחרה להיות בת הזוג החדשה ישנה ואם בנו השלישי של גולן, יאן, לאחר התפוצצות פרשת הקטינות. רוסלנה שנראית בעצמה צעירה מגילה ונערית, יצאה להגנתו של גולן. בראיון לחיים אתגר בתכנית "אנשים" מ-2014 הגיבה רוסלנה על האקט המיני שביצע לכאורה גולן ליד אביו: "יש הרבה גברים שעושים את זה, ולא רק ליד אבא, ועם כמה בחורות, וזה בסדר. אם הוא מרגיש שבא לו אני לא חושבת שצריך לשפוט אותו".

 

יצאה להגנתו. רוסלנה רודינה, אייל גולן ובנם, יאן

 

אף שרוסלנה מצטיירת כמי שמציגה נקודת מבט דעתנית ועצמאית, אי אפשר להימנע מהתחושה שהיא מצליחה להכשיר כל שרץ ולהרגיע כל חשש של גולן. היא לא מאמינה בחתונות: "בגיל 21 הבנתי שזה שטויות. שזה סתם מסמך שלא שווה שום דבר. אני לא בעניין", אך כן מאמינה בהסכמי ממון "הסכם ממון זה משהו שצריך לעשות אותו". היא לא נוטה לחלומות על זוגיות נצחית, ונראה שהיא כבר מכינה את עצמה לאפשרות הזו: "אני לא מהבחורות שיושבות בבית ובונות לעצמן בועה, שעכשיו יש ילד והכל טוב ויפה. במידה ויהיה לי רע, לא אהיה במקום הזה, גם אם יש לי ילד", אמרה בראיון ל "פנאי פלוס"  ב-2014. אגב, אותה רוסלנה הביעה דעות פחות נחרצות כנגד חתונה בראיונות עבר. באופן אירוני, אף שגולן כאמור אוהב לישון במיטה של אימו כשהוא מגיע לבקרה, לגבי בת הזוג רוסלנה העיד שהם ישנים במיטות נפרדות מטעמי נוחות.

 

דווקא אביה של רוסלנה, יעקב, שהתגרש מאימה ולא היה מעורב בגידולה, הזהיר את בתו ממשמעות הקשר עם גולן בראיון לתכנית "החיים על פי מרגול" בערוץ 10 בשנת 2013,שנעשה לאחר פרידתם של גולן ורודינה בתום תקופת הזוגיות הראשונה. האב יעקב הביע את הסתייגותו מכספו של גולן והדימוי שיווצר לבתו מכך. בנוסף האב היה מוטרד מכך שגולן החפיץ את בתו בראיון וכינה אותה "הדבר הזה". ליתר דיוק גולן אמר על רוסלנה: "אני רק מסתכל מהצד ואומר איזה כיף שאני הולך עם זה בסוף היום הביתה".אבא של רוסלנה אף סיים במסר מעצים לבתו, לה הוא מאחל ש"תהיה אוטו, לא עגלה של אוטו".

 

כאשר גולן משתמש כלפי נשים בשפה של אוביקט, או קישוט שיש לו עליו בעלות, הוא מאמץ למעשה את דרכי אביו. ה"הדבר הזה" של גולן,  מתכתב עם "הסחורה" של ביטון.

 

תמיד אשתו

גולן נישא לאילנית לוי בשנת 2002 כשלוי הייתה חיילת וגולן בן 31. לאורך שנות הזוגיות שלהם וגם לאחר גירושיהם גולן הביע מידה לא מבוטלת של פטרונות וזלזול כלפיה.

בסרט "שמועות" של יגאל שילון משנת 2008, גולן השתמש בדימוי המבזה המפורסם של סטייק אנטריקוט ופרוסת שוקולד. הוא העיד מאוחר יותר שהציטוט גרם ללוי להיפגע, ושהוא לא הובן נכון, אך הציטוט דווקא מתיישב היטב עם ציטוט נוסף של גולן על האושר שבהבקעת שערים, עניין מתחום תחביבו כשחקן כדורגל חובבן. על כך גולן אמר: "להבקיע גול זה כמו לשכב עם מלכת היופי ואומר את זה אחד שעשה את שניהם". אותו ניחוח של התהדרות בכיבוש של אישה נחשקת בין אם היא מלכת יופי או סטייק אנטריקוט שנס ליחו.

 

כאשר לוי החלה לצאת עם אלירז שדה, גולן ככל הנראה לא קפץ משמחה. בראיון לדנה גרוצקי בתכניתו של גיא פינס, גולן אמר אז: "בגלל שאני מכיר את אלירז, אז זה לא נראה לי לעניין". והוסיף מסר מאיים לשדה: "כל עוד הבנאדם מתנהג אליהם יפה הכל בסדר. אם יום אחד היא או הוא (ילדיו של גולן, ר"ו) יבואו ויגידו לי שהבן אדם לא התנהג אליהם יפה זאת תהיה הפעם האחרונה שהוא יתנהג".

 

בגלל שאני מכיר את אלירז אז זה לא נראה לי לעניין. אלירז שדה ואילנית לוי

 

כאשר גולן מזהיר את אלירז שדה, שבחר לחיות עם גרושתו ולגדל איתה את ילדיו שלו, הוא בוחר להמשיך לסמן טריטוריה ולנהוג בפטרונות כלפי מי שאיננה כבר בת זוגו. שוב ושוב גולן מתיר לעצמו את מה שהוא לא היה מתיר לנשים בחייו, גם אם הן כבר אינן חיות לצידו.

 

אני בספק אם גולן היה בונה זוגיות חדשה עם אישה גרושה עם ילדים. בנות הזוג שהוא בוחר הן בד"כ מספיק צעירות כדי שהדבר לא יהיה אופציה. מצחיק בהקשר זה לגלות שאימו של גולן סיפרה באותו ראיון ל"זמנים מודרניים" שהייתה פעם אחת שהיא כן התאהבה לאחר גירושיה מדני ביטון: "היה לי חבר במשך חמש שנים. מרוקאי. ההורים שלו אמרו לו שאם הוא יתחתן איתי, גרושה פלוס ילד, הם מתאבדים. ככה. אל תשכחי שאנחנו מדברים על היסטוריה, לפני קרוב ל40-  שנה. מאז העולם השתנה. בעצם, אני לא בטוחה, הגישה הזאת עדיין קיימת במקומות מסוימים".

 

להתבגר ולהתגבר

גולן אולי היה רוצה שאת ההרשעה החד משמעית של אביו נשאיר מחוץ לחייו ותדמיתו. האב נגע בתחום הפלילי וגולן חמק משם. הבדל משמעותי לכאורה, אולם הבעיה נותרה בצורת החשיבה, בגישה, בתפיסות.

 

הסיקור של פרשת אייל גולן בכללותה היה בעיניי מפלה, מנופח ואף גזעני לפרקים, אך על חטאיו של גולן עצמו, גם אם הם אינם מהתחום הפלילי, רק הזמר יוכל לכפר. אולי הגיעה העת שגולן יתפכח לראות נשים כבנות אדם ולא כאוסף כיבושים או כרכוש עליו יש בעלות. אפשר להתחיל עם חלק מהטקסטים בשיריו – דימוי הגבר הרומנטיקן המתמסר, שבור הלב מאהבה הינו רחוק מהמציאות, ודימוי הגבר שאינו יכול להתאפק למראה נערה-יפיופה, קרוב מידי אליה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה