משקפי שמש: לבחור את מה שהכי מתאים לך

כמו פטריות אחרי הגשם, המדפים הולכים ומתמלאים בעוד ועוד דגמים של משקפי שמש וברחוב כבר אפשר לראות את הניצנים של הקולקציות לקיץ 2015. אבל לפני שקונים משקפים חדשים, כדאי לבדוק לא רק את הטרנדים שהולכים לככב בעונה החמה, אלא גם אילו משקפיים יעניקו לנו את ההגנה הטובה ביותר.  

 

עוד באון לייף: 

 

על פי קארין סיידא, אופטומטריסטית בכירה בסופר-פארם, מחסור בהגנה מספקת לעיניים עלול לגרום לקטרקט (מחלה הגורמת ל50% ממקרי העיוורון בעולם), נזק לרשתית, גידולים שפירים על פני שטח העין, הזדקנות של העור (קמטים, גבירותיי, קמטים), סרטן בעפעפיים או בעור שמסביב לעין, נזק בלתי הפיך לראייהאו סתם לדלקות מציקות בעיניים. את כל אלה אפשר למנוע  על ידי הרכבת משקפי שמש ובעיקר בחירה חכמה. הנה כמה דברים שכדאי שנדע בבואנו לבחור את משקפי השמש הטובות ביותר עבורנו. 

 

1. העדשות

"צריך להבדיל בין עדשה עם הגנה מפני מפני קרני ה-U.V לבין עדשה רגילה שסתם טבלו אותה בצבע והפכו אותה לכהה יותר", מזהירה סיידא. "אמנם עדשה צבועה יכולה להגן מפני הסנוור של קרני השמש הנראות, אבל היא לא תגן מפני הסכנות של קרני השמש הבלתי נראות, ואף תגביר אותן". סיידא מסבירה מדוע: "האישון מעביר את קרני האור לתוך העין. אם יש שמש חזקה, האישון מתכווץ על מנת לקלוט פחות קרניים ועל ידי כך הוא מגן על העיניים. כשאנחנו בחושך, המוח משדר לעיניים שאין לו מספיק מיידע ולכן האישון מתרחב – כדי לקלוט עוד. ברגע שאני מרכיבה משקפי שמש שאין להם הגנה, האישון מתרחב אבל בעצם לא זוכה להגנה. כך, שלמרות שאני אסתנוור פחות, האישון המתרחב יקלוט הרבה יותר קרניים שפוגעות בעיניים". על מנת להימנע ממצב כזה, ממליצה סיידא לקנות במקום מסודר, שעושה את כל בדיקות התקן הנחוצות לעדשות עם הגנה מפני קרני ה-U.V.

 

תמונה: Shutterstock 

 

2. הצבע

"בניגוד לאמונה הרווחת, ההגנה של משקפי השמש אינה תלויה בצבען של העדשות. מרכיב ההגנה מקרינת השמש נמצא בחומר ממנו עשויה העדשה ולא בצבע שלה", מבהירה סיידא. עם זאת, לצבע של העדשה צריכה להיות השפעה על בחירת המשקפיים שלנו, ולא רק ברמה האופנתית. לדברי סיידא "ככל שהעדשה כהה יותר, כך היא פחות מסנוורת". בנוסף, על פי סיידא, עדשה בגוונים אפורים נותנת תחושה טבעית משום שהיא לא מעוותת את הצבעים. עדשה חומה, לעומת זאת, מעוותת קצת את הגוונים וצובעת את העולם בצהבהבות, אך מצד שני היא מרגיעה את העין וטובה לבעלי עיניים רגישות.

 

 

3. סוג העדשה

נקודה נוספת שכדאי לשים לב אליה בבחירת העדשה היא הסוג שלה. סיידא ממליצה במיוחד על עדשה מקטבת שנראית כמו עדשה רגילה ויכולה להגיע בגוונים אפורים או חומים. "לפעמים אנחנו מסתנוורים למרות שאנחנו מרכיבים משקפי שמש. זה בגלל שיש קרניים שמגיעות בזוויות מסוימות שעדשות רגילות לא מצליחות לחסום. העדשה הזו היא כמו סוג של תריס – כשהקרניים מגיעות בזוית מסנוורת היא חוסמת אותן, ואז ההסתנוורות פחותה והראייה יותר נוחה ונעימה". עם זאת, סיידא מזהירה כי יש צגים מסוימים של מחשבים וסלולרים, במיוחד מדגמים מיושנים יותר, שצפייה בהם קשה יותר עם עדשות פולוריוד וצריך לשחק טיפה עם הזויות של המשקפיים על מנת לראות אותם היטב.

"בנוסף למסגרות, כדאי למדוד בחנות גם סוגים שונים של עדשות ולראות איזה גוון הכי נוח", סיידא מסכמת. "בדרך כלל, הצבע של העדשה הולך לפי ההתאמה שלה לצבע המסגרת, אבל כדאי למדוד גם גוונים נוספים ולבדוק מה מרגיש יותר נעים בעין, ואז אולי גם אפשר להחליף עדשה למסגרת שרוצים. לפעמים זה יכול להיות מאוד משמעותי ואנחנו לא מבינים עד כמה".

 

4. הצורה הנכונה

בנוסף להמלצות הבריאותיות, אי אפשר להתעלם מכך שמשקפיים הן בכל זאת פריט שמכסה לנו חלק נכבד מהפנים לאורך כל השנה, ולכן כדאי שהן יהיו גם מחמיאות. עבור בעלי תווי הפנים הארוכים והצרים, ממליצה סיידא לשבור את החדות בעזרת מסגרות אובליות. לעומת זאת, לבעלי הפנים העגולות יותר, סיידא ממליצה על מסגרות משקפיים מלבניות ובעלות קווים ישרים. "מסגרות חתוליות יתאימו לבעלי פנים עם צורה של לב, כלומר רחבות למעלה והולכות ונהיות צרות יותר לכיוון הסנטר. וכמובן – בתנאי שזה מתאים גם לאופי". 

תגובות (0)
הוסף תגובה