מדריך לחיזוק השיער והציפורניים

 
המומחים של סופר-פארם מגישים טיפים להקלה
 
נשירת שיער וציפורניים שבירות וחלשות הן תופעות מטרידות שכמעט כל אחד חווה בשלב זה או אחר בחיים. שתי התופעות האלו נובעות בדרך כלל מאותן סיבות, מכיוון שמחסור בוויטמינים מסוימים משפיעים קודם כל על השכבות החיצוניות של גופינו. מיטל אלנקוה, רוקחת אחראית ומנהלת סניף סופר-פארם רמת ישי, מנדבת טיפים חשובים לאבחון ולהתמודדות.
 
אבחון הסיבה לנשירה: מומלץ להתייעץ עם רופא עור
 
בכל הנוגע לנשירת שיער – כמו גם לטיפול בה – קיימים הבדלים בין גברים ונשים. בגברים, לרוב, מדובר בהתקרחות תורשתית  כשלרוב הפנייה היא לשימוש בתרופת מרשם. בנשים, לעומת זאת, נפוץ יותר השימוש בתוספי תזונה בניסיון להפחית את היקף הנשירה.
 
הסיבות לנשירה יכולות לנבוע בין השאר מתזונה לא מאוזנת, מחסור באבץ, ויטמינים או חומצות אמינו. סיבות נוספות לנשירת שיער יכולות להיות בעיות בריאותיות כגון חוסר איזון של בלוטת התריס, תופעות לוואי כתוצאה מנטילת תרופות, תופעות הורמונליות אחרי לידה, סטרס ולחץ נפשי – ועד תגובה עונתית לפגעי מזג האוויר.
 
בשלב ראשון, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה או עם רופא עור, אשר יפנה בדרך כלל גם לעריכת בדיקות דם לתפקוד בלוטת התריס ולבדיקת ערכים של ברזל, B12 ואבץ.
איך מחזקים את השיער ואת הציפורניים מבפנים?
 
לא מעט תכשירים לטיפול חיצוני מיועדים לחיזוק השיער והציפורניים: הם מבוססים על צמחים, מאזנים את הקרקפת וממריצים את הדם – אבל לרוב אינם יכולים כשלעצמם להוות בסיס טיפולי אלא לשמש תוספת בלבד. אלנקווה מציינת כמה מתוספי התזונה הנפוצים הקיימים ומציעים רכיבים נוספים שנחשבים כמסייעים לתהליך:
 
מולטי-ויטמין: כדאי לבחור במולטי ויטמין שהדגש שלו על טיפול בנשירת שיער והוא מכיל ריכוז מתאים של אבץ – שהוא בעל השפעה על ייצור חלבונים ומעודד התחדשות של רקמת העור, איחוי פצעים וגם מונע נשירת שיער.
 
ביוטין (ויטמין H): משתתף בבנייה ובפירוק של חומצות אמינו וחלבונים שמרכיבים את השערה. חשוב לשמירה על עור ושיער בריאים.
 
סיליקה (צורן): מינרל שחשוב לשמירה על הרקמות, מסייע למניעת נשירת שיער וחיזוק הציפורניים. 
 מלבד האפשרות לנטילה נפרדת של כל אחד מהתוספים הללו, ניתן להשתמש בפורמולות משולבות כגון:
 
רוטס HR של אלטמן או סטרונג הייר של לייף – קומפלקס ויטמינים בדגש על אבץ,MSM  וחומצות אמינו (נוטלים כדור אחד לפני השינה- כדי שהספיגה תהיה יעילה יותר).
 
 HNS Complexשל סולגר – פורמולה המכילה חומצות אמינו, סיליקה ואבץ (נוטלים פעמיים ביום עם האוכל).
חשוב לדעת שמחזור חיים של שערה נע בין 3-6 חודשים, והוא כולל מספר שלבים – לכן חשובה ההתמדה. אין פתרונות קסם מהירים: לרוב תוצאות ראשונות יראו לאחר חודשיים-שלושה. קודם נראה התחזקות של הציפורניים דווקא, לאחר מכן תבוא הפסקת הנשירה ואז התחדשות של השיער.
 
לתוספי המזון הנזכרים לא אושרה התוויה רפואית על-ידי משרד הבריאות, התוספים אינם מתיימרים לרפא או למנוע מחלה כלשהי, ומומלץ בכל מקרה להתייעץ עם רופא בכל בעיה בריאותית לפני השימוש בהם.
תגובות (0)
הוסף תגובה