אנג'לינה ג'ולי מוותרת על משבצת האישה היפה

שנתיים עברו מאז שאנג'לינה ג'ולי פרסמה שעברה ניתוח לכריתה ושחזור שדיים כטיפול מונע למחלת הסרטן, ממנה נפטרו אמה, דודתה וסבתה. לפני יומיים סיפרה שבגלל אותה הסיבה החליטה לעבור הסרת שחלות. גם הפעם כמו לפני שנתיים היא פרסמה את ההחלטה בעצמה, במילים שלה ובשמה בטור שכתבה.

 

אנג'לינה ג'ולי: תשכחו מהבריאות העיקר

היופי

אנג'לינה ג'ולי מנסה להציל את חייה ומקימה

עליה את הטוקבקיסטים

לכתבה המלאה

 

כמו כל דבר שג'ולי עושה בחייה, גם ההחלטה הזו זוכה לסיקור וחשיפה שאין דומים להם. באקט כזה היא מעוררת מודעות לסכנות בסרטן השד והשחלות יותר מכל קמפיין רפואי או פרסומי. ועדיין, משהו לא לגמרי מסתדר לתקשורת. במקום להדגיש את המעשה האמיץ שעשתה כדי לשמור על בריאותה, הדגש הוא על זה שבגיל 39 היא תיכנס לגיל הבלות ותזדקק להורמונים. כשעברה כריתת שדיים מונעת, התמונות התמקדו בשדיים החדשים שלה –"האם הם נראים אמתיים"? "האם אפשר להבחין בשינוי?". רוב הפוקוס היה בעובדה שה"אישה היפה בעולם" הסירה את הסמל לנשיותה – השדיים שלה.

 

השאלות לגבי האם הפנים המושלמות האלו אמתיות, מעסיקות אינספור עמודי צהובונים וכלי תקשורת. תמונות קלוז אפ על השפתיים, האף או איברים אחרים מעטרות את שערי העיתונים לצד חוות דעת של מומחים לפלסטיקה. תמונות עירום שלה, כמו של כל כוכבת שמתפשטת, רצות ברשת וזוכות למיליוני צפיות. ועכשיו ג'ולי אומרת שהאיברים אותם כל העולם ואחותו מנתחים לפרטי פרטים עברו ניתוח. עכשיו אותם איברים לא משמשים רק לצרכי הקהל, אלא כדי שישמרו על הבריאות שלה. אחרי שלקחנו בעלות על הגוף שלכן, ייעדנו אותו להנאתנו הבלעדית, יכול להיות שתעשו משהו לפגוע בו? משהו שלא נועד להתאים אותו למבט שלנו?

 

לאורך כל הקריירה של ג'ולי, המראה שלה הכתיב את היחס כלפיה. התפקיד הראשון הזכור שלה היה בתפקיד ג'יה – דוגמנית על שמתה מאיידס. בתפקיד הזה היא הדגימה משחק טוטאלי ומצוין, אבל כל מה שנשאר ממנו הוא תמונות העירום שלה וסצינות הסקס עם נשים.

 

כשדיברה בפתיחות על הזהות המינית שלה כביסקסואלית, הרבה לפני שהמושג השתרש, ביטלו את ההצהרה הזאת בכך שהיא מנסה למשוך כותרות. כשניהלה רומן עם השחקן בילי בוב ת'ורנטון ושיחקה בסרט "נערה בהפרעה" (עליו גם זכתה בפרס האוסקר) היא דיברה בפתיחות על פגיעה עצמית, דיכאון ומערכות יחסים אלימות. היא לא חששה להוציא מחוץ לארון דילמות איתן נשים רבות מתמודדות והעלתה נושאים קשים לעיכול. בסופו של דבר, כל מה שהתקשורת התמקדה בו היה הקשר המיני שלה עם ת'ורנטון. הרבה יותר נחמד להתעסק בסטיות מיניות מאשר לקבל דיכאון (תרתי משמע).

 

במסגרת תפקידה בגרסה הקולנועית לסדרת משחקי הפעולה "טומב ריידר" נסעה ג'ולי ברחבי העולם בשביל הצילומים והתוודעה למצב המצב במדינות העולם השלישי. במהלך הצילומים בקמבודיה היא החליטה לאמץ ילד קמבודי ולפעול למען העלאת מודעות למצב במדינות המתפתחות. היא הפכה לשגרירה באו"ם ובילתה חודשים באזורים האלו. ואיך בתקשורת קראו לבן המאומץ שלה, ובהמשך לשאר הילדים שלה? אקססורי.

 

כל פעולה שעשתה מרודדת ומרוקנת ממשמעות, כאילו העולם לא רוצה ממנה שום דבר מעבר לאיך שהיא נראית. הרבה יותר קל להסתכל על אישה עם פה סגור, כי כשהיא מדברת זה מבלבל. יכול להיות שאת נראית ככה ויש לך דעות פוליטיות מנומקות? יכול להיות שאת נראית ככה והבריאות שלך זה מה שעומד בראש מעיינייך ולא שמירה על אידאל היופי המושלם?

 

המקרה של ג'ולי מדגים את הצד השני של המטבע – היופי כמגבלה, כמבטל כל הישג או רצון אחר. נשים יפות נחשדות מיד כטפשות, כי אישה שגם נראית טוב וגם מסוגלת להביע מחשבה מקורית – נחשב כאיום כפול. את בן זוגה, היפה (אולי) כמוה, התרגלו לראות כשחקן, במאי ויזם רציני. לא ראינו במיילים שדלפו מאולפני סוני שמריצים עליו דחקות כ"פרחח מפונק", זה שמור רק לאשתו. גבר יפה אולי נתפס לעיתים כנשי, כי יופי שמור רק לנשים, אבל עם זאת אנחנו רואות את בראד פיט ואת ג'וני דפ ממריאים הרבה מעבר למראה שלהם בעוד הנשים היפות, מאוד, לנצח לכודות בתוך תפקיד אחד צר ומגביל – משהו להסתכל עליו, לרצות אותו או לרצות להיות כמוהו.

 

ג'ולי מקדימה את זמנה בכל כך הרבה נושאים, אם היינו מקשיבות ומקשיבים למה שיש לה לומר היינו מגלות אישה אינטליגנטית ורהוטה שמסמנת אזורים של חוסר נוחות בחברה, לנשים ולגברים. נושאים שהם לא "סקסים" בעליל כמו מצב הפליטים, סיכונים בריאותיים של נשים, יחס לילדים מאומצים מול ביולוגים ועוד. פעם אחרי פעם מוותרת ג'ולי על על המקום של האישה היפה. יש המון מה ללמוד ממנה אם נצליח להסתכל מעבר לאיך שהיא נראית.

תגובות (0)
הוסף תגובה