דרך חדשה להורדה במשקל מצליחה לזעזע את עולם המדע

אחרי כדורים ואבקות, קפיצות וריצות, שאיבות ומתיחות – מגיע פטנט חדש להורדה במשקל והוא קיצוני במיוחד, בלשון המעטה.  ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) ככל הנראה יאשר בקרוב טיפול חדשני למשקל עודף, שבמסגרתו יושתל לאזור בית החזה של המטופל משדר מיוחד, שישלח פולסים החשמליים שיווסתו את מנגנון הרעב ויעזרו לייצר תחושת שובע. 

 

עוד באון לייף: 

מחאה: לנשים נמאס להתבייש בסימני המתיחה

 
ההריונית הרזה בעולם מעוררת סערה
ההריונית הרזה בעולם מעוררת סערה

"ככה התחלתי לאהוב את הגוף שלי ללא תנאים"

 

המנגנון, העונה לשם Maestro Rechargeable System, לא מיועד להוריד את אותם 5 קילוגרמים שמעלים בדרך כלל בחורף, אלא הוא אמור לעזור לכאלו עםBMI  (מדד מסת הגוף) מעל ל-40, כלומר בעלי עודף משקל משמעותי, שניסו בעבר וללא הצלחה דיאטות רגילות, ולא מעוניינים או לא יכולים לעבור ניתוח לקיצור הקיבה. כמו כן, הוא יוכל לשמש גם כאלו עם BMI מעל ל-35, שסובלים מבעיות בריאותיות הקשורות להשמנה.   

 

"ה-Maestro Rechargeable System הינה אופציה בטוחה ויעילה עבור אלו הסובלים מעודף משקל, שמצד אחד נכשלו בשיטות קונבציונאליות יותר, כמו דיאטה, התעמלות ושימוש בתרופות, ומצד שני לא מסוגלים או לא מוכנים לעבור טיפולים פולשניים כמו ניתוחים", הצהירה החברה בפני ה-PDA

 

שיטה קיצונית או פתרון קסם?

כחלק מהבדיקה של המכשיר, נערך מחקר בקרב 200 מבוגרים מארצות הברית ומאוסטרליה, הסובלים מהשמנת יתר. ל- 157 מתוכם הושתל ה–Maestro Rechargeable System ואילו 76 אנשים קיבלו שתל מזויף. אחר כך, כל הנבדקים התמידו במשטר דיאטתי רגיל. התוכנית לא כללה התערבות קיצונית יותר, כמו דיאטה דלת קלוריות במיוחד או משטר התעמלות רצחני.

 

תמונה: Shutterstock

 

אחרי כשנה, מצאו שאלו שלגופם הוחדר ה –Maestro Rechargeable System הורידו בממוצע כ-24 אחוז ממשקלם. זאת לעומת הורדה של פחות מ-16 אחוז ממשקל הגוף בקרב אלו שקיבלו את השתל המזויף. בעוד שהחברה האחראית למכשיר טוענת שמדובר בתוצאות טובות, אנחנו לא בטוחות שההבדלים הם עד כדי כך משמעותיים, או שווים מחיר של התחשמלויות, בינינו.

 

איזה מחיר את מוכנה לשלם?

השיטה הזו מצטרפת לשלל הפטנטים שאמורים לגרום לנו להוריד במשקל. אמנם במקרים של השמנת יתר קיצונית, או בעיות בריאותיות שנובעות מהשמנה, אולי מדובר בחדשות טובות. אבל נשים צעירות שקוראות על מחקרים כאלה ואחרים, עלולות לקבל מסר שגוי, על פיו כל האמצעים כשרים בכדי לרזות, וכאילו באמת יש פתרונות קסם שיעזרו להן להתאים את עצמן לסטנדרטים הבלתי אפשריים של תעשיית האופנה. האם אפשר לסנן ולהסביר לנערות צעירות, לבנות שלנו, את המסר החבוי בתוך ידיעות כאלה?

 

פרופ' מוריה גולן, מנהלת "שחף" (מרכז לטיפול כוללני בהפרעות אכילה) ומכותבי התכנית "בעד עצמי", יוזמה של חברת יוניליוור ישראל, כחלק מהתוכנית העולמית של המותג Dove לחיזוק הדימוי העצמי בקרב בני נוער, ובשיתוף עם משרד החינוך בישראל, ממליצה להקדים תרופה למכה ולשוחח עם הבנות שלכן על הנושא, אבל תוך מתן תשומת לב לכמה נקודות חשובות: "בעיני צריך לכוון את הילדה לחשוף מה שלא נאמר בכתבה: לא נאמר מה התדירות של הצורך לקבל פולסים, אחרי כמה זמן ההישג נעלם אם בכלל, במה זה שונה מהמיטות הרועדות שהיו פעם, מהבטחות השווא שקיבלנו שעל ידי אולטרסאונד ידני נוכל לשרוף שומן, ואיזה חלק מהאנשים ניזוק מהטיפולים האלו".

 

"כדאי לשים לב שהמסר של הכתבה הוא שהתגלה קסם", טוענת גולן. "זו אסטרטגיה של בניית פנטזיה, ולמרבה הצער מרבית הפנטזיות מתנפצות במפגש עם המציאות. אז גם אם השיטה הזו מצליחה לעשות משהו, אנחנו לא יודעות מה המחיר שלה. הכי חשוב לכוון את הילדה לעשות בירור מעמיק, להתבונן בספקנות על קסמים ולזכור שקסם הוא תמיד הסתרה של משהו".

 

 

אז האם באמת מדובר בשיטה שיכולה להקל על חייהם ואף להציל אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות שקשורות לעודף משקל, או שאולי מדובר בשיא חדש של קיצוניות בכל הנוגע לדרכים להורדה במשקל?

 

אז האם באמת מדובר בשיטה שיכולה להקל על חייהם ואף להציל אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות שקשורות לעודף משקל, או שאולי מדובר בשיא חדש של קיצוניות בכל הנוגע לדרכים להורדה במשקל?

 
תגובות (0)
הוסף תגובה