האייקונים הכי אמיצים של הקהילה הגאה

קצת מוזר לחשוב כי רק בשנת 1988 הוגש בישראל תיקון לחוק האוסר משכב זכר. השמחה הזו היתה מהולה מעט בעצב, אולי כי ביטול החוק הוגש בצורת מחטף, כאשר שולמית אלוני שכחה באופן מכוון להכניס לרפורמה שעסקה בעבירות מין את הסעיף האוסר על משכב זכר. מאז זרמו מים רבים בנהר, ונדמה כי בשנים האחרונות עיקר יחסי הציבור של הקהילה הלה"טבית נעשים בזכות דמויות אייקוניות בתרבות הישראלית, שתורמים לשיח ובעיקר אינם חשים צורך להסתתר עוד. לקראת חודש הגאווה, אספנו מספר אייקוני קהילה ישראלים, שהעזו ופרצו את הדרך.

 

אוריאל יקותיאל

את אוריאל יקותיאל אנחנו מכירים בעיקר מהצמד הבלתי נשכח "אוריאל ותום", מהעונה האחרונה של "המרוץ למיליון", בה הם כמעט – אבל כמעט – זכו בפרס. אלא שלחברי הקהילה הגאה, יקותיאל מוכר כבר תקופה די ארוכה כפרפורמר ואמן במה מוכשר, וזה שאחראי לקידום צבעוני במיוחד של ליין מסיבות ה"אריסה". הוא יצא מהארון בגיל 13 ובהופעותיו מזגזג בקלות בין הצד הנשי לגברי ללא עקבות, תוך כדי העברת מסר נגד הטרדות שעוברים נערים הומוסקסואלים המחצינים את נשיותם.

 

 

סמי זיבק

זיבק, פלסטיני, נוצרי, אושיית אופנה, פרפורמר והומוסקסואל, היה לפני מספר שנים תופעה לא קלה לעיכול, במיוחד בקרב המגזר הערבי. הוא החל כפרפורמר וכבליין בחיי הלילה של תל אביב, ותפס תשומת לב בשל מראהו הפרובוקטיבי שכלל תמיד נעלי עקב. מילדות הוא סבל מכינוי הגנאי "קוקסינל" ובגיל 17 הוא נחשף לראשונה לציבור כשהצטלם לעיתון עם בן זוג, וזו היתה בעצם הפעם הראשונה שמשפחתו הנוצרית ביפו ובנצרת גילתה שהוא הומוסקסואל. התגובות מהמגזר הערבי היו איומות כצפוי, ובן היתר קראו לו "ערבי מחמד", אלא שזה לא הרתיע או גרם לו להפסיק לחיות את חיי כפי שהוא רואה לנכון.

 

מתוך עמוד הפייסבוק של סמי זיבק

 

 

רונה קינן

 

בראיון שהעניקה רונה קינן ב-2004 ל"שבעה ימים", נכתב כי היא "יצאה מהארון", אבל כנראה שזו רק דרך מיותרת למכור עיתונים משום שקינן, 35, מעולם לא ממש היתה בו. כבר בגיל 12 היא ידעה שהיא נמשכת לנשים, ומעולם היא לא כתבה שירי אהבה המיועדים לבני המין השני, כמו שזמרים אחרים המשוייכים לקהילה (במוצהר או שלא) נוהגים לעשות, רק משום שככה מקובל. כמו בשירים כך גם בראיונות, קינן ישירה ופתוחה בצורה טבעית ופשוטה, מבלי לעשות עניין ומבלי להתחבא. או כפי שהיא צוטטה באותו ראיון אומרת: "מראש לא השארתי לעצמי ברירה אחרת, כי אני כותבת על זה. אלה החיים שלי". 

 

 

אסי עזר

אסי עזר כבר מזמן לא רק הסייד קיק של ארז טל, אלא אימפריה. נראה כי אחרי מסע שלא תמיד היה קל, הוא כעת נמצא בלב המיינסטרים הטלוויזיוני במקום נח, מרתק ובעל השפעה. והוא בהחלט יודע לנצל את ההשפעה האדירה שלו לקידום אג'נדות הנוגעות לקהילה הלהט"בית. לא הרבה אחרי הפריצה שלו, כשעוד היה אליל הבנות, יצא עזר מהארון. מאז הוא לא רק זורק את הערותיו ודעותיו בשידורי הרדיו וב"האח הגדול", אלא פועל רבות בעניין זכויות הקהילה ההומו-לסבית. בין השאר הוא גם מייצג את מדינת ישראל מטעם משרד החוץ במסע הסברה המקדם את סרטו התיעודי, שעוזר פלאים לנערים ונערות ובכלל לגייז שעדיין נמצאים בארון ומתקשים להתמודד עם החשיפה למשפחה ולסביבה.

 

צילום: רועי ברקוביץ'

 

אילן שיינפלד

כשמדברים על אייקונים בתחום התרבות הישראלית בכלל, ובהקשר הלהט"בי בפרט, אם אפשר שלא לומר בשתי מילים: אילן שיינפלד, הלוא הוא אחד היוצרים החשובים בתרבות הישראלית. שיינפלד הוא משורר, מחזאי, סופר ויוצר מוערך, שהוציא בשנת 1986 את ספר השירה ההומוסקסואלי שנקרא: "טורים לרע בפרידה". במהלך הקריירה הענפה שלו בתחום העיתונות והספרות, דאג שיינפלד לקדם את פעילותה של הקהילה ההומוסקסואלית בישראל, ובשנת 1998 הקים את הוצאת הספרים: "שופרא לספרות יפה", שהוקדשה ליצירה הומו- לסבית מקורית ומתורגמת. בין היתר ערך והוציא את "גאים להציג", קובץ טקסטים של כותבים ישראליים העוסקים בהומוסקסואליות, וזכה בפרס יקיר הקהילה הלה"טבית.

 

תמונה: דיןדין מוויקיפדיה העברית

 

דנה אינטרנשיונל

בשנת 1998 זכתה דנה אינטרנשיונל במקום הראשון באירוויזיון. אמנם היא עצמה התראיינה על הקשיים שהיו לה למנף את ההצלחה לה זכתה לקריירה בינלאומית, אבל אין ספק שהזכייה שלה העניקה חשיפה תקשורתית עצומה ולא מתחנפת או מתחסדת לקהילה בארץ, ובכלל אחד הדברים הכי טובים שקרו לקהילה הטרנסקסואלית בארץ ובעולם. אגב, בעקבות זכייתה של דנה באירוויזיון, החל גל של יציאה פומבית מהארון. של חברי קהילה וגם של אמנים רבים.  

 

 

יניב ויצמן

לפעמים אנחנו שוכחים שלפני שני עשורים הנוער ההומו-לסבי הסתובב ברובו אבוד ומפוחד. אלא שאז הגיע יניב ויצמן, חבר מועצת עיריית תל אביב המשמש כיועץ ראש העיר לענייני קהילת הלהט"ב, והקים את ארגון הנוער הגאה בישראל (איגי) שמתפקד היום כארגון עצמאי. וייצמן עלה לכותרות גם כאקס המיתולוגי של הזמר עברי לידר, כשהתראיין עמו יחדיו בכתבה המפורסמת בה יצא לידר מהארון.

 

 

עברי לידר

והנה, עשינו את ההקשר המתבקש ובצדק. לידר, זמר, יוצר ומוסיקאי מוערך וגם חתיך היסטרי שאין עליו עוררין. הוא לא רק מוכשר בתחומו אלא גם היה לזמר הישראלי הראשון שיצא מהארון באופן פומבי, בראיון מרגש שערך עמו גל אוחובסקי במעריב, בשנת 2001. בראיון הוא טען שאף פעם בעצם לא היה בארון, וכל מי שמקשיב היטב לטקסטים שהוא כותב, יכול היה להניח ולהסיק את המסקנות לבד.

 

עברי לידר מתוך הקמפיין לקולקציה שלו עבור קסטרו

 

דנה וענת

סביר להניח שבלעדי דנה וענת הסצנה הלטב"קיתבארץ היתה הרבה יותר משעממת, או אולי אפילו לא היתה קיימת בכלל. השתיים, שאוחזות באג'נדה פמניסטית בועטת, התחילו את דרכן לפני קרוב ל-15 שנים כמפיקות של מסיבות די קטנות ופרטיות, אבל במהלך השנים הללו הפכו השתיים למעצמה, ששולטת גם מחוץ לחיי הלילה. בין השאר הן אחראיות גם לפסטיבל הסרטים "לסבית קטלנית" ול"מאדר פסטיבל" – אירוע בינלאומי של נשים במוזיקה ואומנות.  

 

צילום: גרייס למברגר

 

סתיו סטרשקו

אי אפשר להתעלם מאחד המתמודדים המסקרנים בבית האח הגדול הנוכחי, והנציג הכי טוב של הקהילה הגאה בעולם הדוגמנות הבינלאומי, הלא הוא הדוגמן סתיו סטרשקו. סטרשקו מטפח בשנים האחרונות קריירה מעוררת קנאה בעולם האופנה הבינלאומי כ-דוגמנית על. עם המראה האנדרוגיני, מציג סטרשקו בלב הפריים טיים ומבלי למצמץ, את אורח חייו כבחור\בחורה, מבלי נימה ולו קלה ביותר של התנצלות, ובפתיחות מעוררת השתאות על החיים עם בן זוג, על כך שבארון הבגדים שלו יש בעיקר בגדי נשים, ועל העובדה שמידי פעם הוא מעדיף ללבוש חזייה.

 

 

גל אוחובסקי

הוא פרובוקטיבי, מעורר מחלוקת, יש שטוענים שהוא מוציא מהארון אמנים ואנשי ציבור בכוח ושהוא רק עושה נזק לקהילה ההומו-לסבית בארץ. אוהבים אותו, שונאים אותו, הכל בעיני המתבונן. אלא שעל דבר אחד אי אפשר לערער, גל אוחובסקי הוא אחד מאייקוני הקהילה הבולטים בישראל. עיתונאי, מנחה טלוויזיה ויוצר סרטים שיחד עם הבמאי איתן פוקס יצר מספר סרטים חשובים בתעשיית הקולנוע הישראלית בכלל, ובהקשר הלהט"בי בפרט.

 

 

עמוס גוטמן ז"ל

אי אפשר שלא להזכיר את במאי הקולנוע עמוס גוטמן שהיה החלוץ הראשון בהבאת התכנים ההומוסקסואלים אל המסך הגדול, בתקופה בה זה לא היה עניין של מה בכך. גוטמן, הומוסקסואל מוצהר, נפטר ממחלת האיידס בה חלה וסרטו "חסד מופלא" הפך לאחד הסרטים החשובים בתרבות הישראלית.

 

תמונה: דן לחמן

 

אורנה בנאי
אין צורך להציג את הקומיקאית והשחקנית הנפלאה אורנה בנאי, שמאז יציאתה המתוקשרת והלא מפתיעה מהארון, הפכה לסמל הקהילה. יציאתה המתוקשרת מהארון היתה כמו ממתק לתקשורת הישראלית שידעה לחגוג על העניין כראוי לאחר שנים של רמזים עבים ובוטים ששוגרו בהקשר של בנאי. כשהיא עצמה הודתה, שהסיבה לכך שהתמהמה עם יציאתה מהארון היתה הבושה של הוריה, שהיכו בסופו של דבר על חטא. 
 

ניצן הורוביץ

חבר כנסת, עיתונאי לשעבר, פוליטיקאי והומוסקסואל מוצהר. מלבד העובדה שהורוביץ בתקופת כהונתו הפוליטית עסק בין היתר בניסיון לפתרון עניינים חברתיים, כבעיית העובדים הזרים וכפייה דתית, הוא הצליח להוביל לראשונה פעילויות מיוחדות בכנסת הקשורות לקהילה ההומו לסבית,  ייסד את השדולה למאבק בהומופוביה, וארגן כנסים במשכן הכנסת, שציינו את פתיחת אירועי הגאווה השונים בישראל.

 

תמונה: משה שי

 

אורנה בנאי

אין צורך להציג את הקומיקאית והשחקנית הנפלאה אורנה בנאי, שמאז יציאתה המתוקשרת והלא מפתיעה מהארון, הפכה לסמל הקהילה. יציאתה המתוקשרת מהארון היתה כמו ממתק לתקשורת הישראלית שידעה לחגוג על העניין כראוי לאחר שנים של רמזים עבים ובוטים ששוגרו בהקשר של בנאי. כשהיא עצמה הודתה, שהסיבה לכך שהתמהמה עם יציאתה מהארון היתה הבושה של הוריה, שהיכו בסופו של דבר על חטא. 

 

 

עומרי חיון

אפשר לחלוק על ההחלטות שעומרי חיון, אולי הבלוגר הכי חזק בעולם התקשורת, עושה במהלך הקריירה שלו. אבל אי אפשר לחלוק על העובדה שנוכחותו בפריים התקשורתי כאיש תקשורת צעיר וכהומוסקסואל מוצהר, שמעלה לרשתות החברתיות תמונות שלו ושל בן זוגו הזוכות למאות תגובות וכן השיתוף בהטרדה המינית שעבר, עושה שירות נפלא לקהילה, וגם בית ספר לתקשורת לרבים וטובים אחרים. 

 

תגובות (0)
הוסף תגובה