חיית רשת: כך תהפכי את הפייסבוק למקור הכנסה

קוראים לי יעל יעקבי ויש לי שתי התמכרויות: הבת שלי, בלולה, ואיפור. אם הייתי יכולה, כבר הייתי פותחת לה קבוצת מעריצים בפייסבוק, אבל גם לי יש קווים אדומים. במקום, פתחתי קבוצה שהוקדשה להתמכרות השנייה – והמקצוע שלי – איפור.

האיפור מפרנס אותי ואת בלולה כבר 7 שנים אבל דווקא המעשה האגבי הזה, של לפתוח את קבוצת "מכורי איפור אנונימיים" בפייסבוק, היה נקודת מפנה בקריירה שלי. רציתי לתת לאנשי מקצוע מהתחום, וגם לחובבנים מוחלטים, במה לבטא את היצירתיות שלהם, להעלות עבודות, להתלבט בשאלות שקשורות לתחום, לשתף רכישות. דמיינתי מקום שירכז את כל "חוכמת ההמונים" שקשורה לאיפור ונספחיו תחת קורת גג מקוונת אחת, ויאפשר לשותפיי לסטייה מקום לדיון. לאחרונה חצתה הקבוצה את קו ה-40,000 איש, והפכתי למנהלת קבוצת האיפור הכי גדולה בארץ, כזו שגם השמות הכי גדולים בארץ לוקחים בה חלק ומפרסמים בה.

בלולה ואני. צילום: יעל יעקובי

לאט לאט, הבחנתי שהפעילות המקוונת שלי, הן בפייסבוק והן בבלוג שלי (שמוקדש גם הוא לאיפור, ברור, כי אין דבר כזה יותר מדי פלטפורמות לדבר על שפתונים, צלליות ה'הלו קיטי'!) יכולה להיתרגם גם לכסף: עובדתית, התחלתי לקבל יותר פניות ויותר עבודות. אנשים מחוץ למעגל הקרוב שלי פנו אליי לשיתופי פעולה ורעיונות. הבנתי שהתפתחתי ודילגתי לשלב הבא באבולוציה שלי כעצמאית: הפכתי לחיית רשת שמשתמשת באינטרנט כדי לשווק ולמתג את עצמה.

 

-פרסומת-

כהורים, הדבר החשוב ביותר הוא להיות איתם ולתמוך בהם ברגעים החשובים בחיים.

התמיכה בעתיד שלהם מתחילה בחסכון שלכם. פסגות חסכון בקליק>>

 

אבל ככל שהתמקצעתי בניהול הקבוצה ראיתי שאנשים אחרים לא כל-כך יודעים לנהל או לשווק את עצמם ברשת. הם חושבים שהם יודעים, אבל עושים המון טעויות. הם מאמינים, למשל, שאם הם יתייגו חברים על תמונות של העבודות שלהם הם יגדילו את הויראליות של התמונה, כשבפועל קורה תהליך הפוך: אנשים מגלים שהם תויגו בלי אישורם, מתרגזים, ויוצרים אנטגוניזם כלפי המותג. לתייג אנשים בלי אישורם זו טעות נפוצה של אנשים שפשוט לא למדו לדבר את השפה של הרשת.

הבנתי שיש לי ביד משהו חשוב: ידע בתחום נישתי שכרגע רק אני שולטת בו ויכולה להעביר אותו הלאה. החלטתי להרים את הכפפה ולהקים סדנא שתלמד עצמאים מתחומי היופי, כמוני, איך לעבוד נכון עם רשתות חברתיות ולמנף אותן לטובת שיווק-עצמי. איך להשתמש בכל הרשתות שזמינות לנו כדי לגרום לגולשים להסתקרן, להימשך אלייך, ולבסוף גם לשכור את שירותייך כאיש מקצוע.

צילום: יעל יעקובי

לא אשקר, היו לי גם ספקות לגבי התכנית. ידעתי שהרבה אנשים לא מאמינים ברעיון של שיווק ברשת וחושבים שפייסבוק זה הצעצוע של הילדים שלהם ולא כלי עסקי רציני. אבל הרשת היא כלי מטורף, בייחוד עבור מאפרים, קוסמטיקאיות ומעצבי שיער, שמסתמכים על אימג'ים ותצלומים כדי לפרסם את עצמם הלכה למעשה. לג'ונגל של הרשת יש חוקים משלו, וחיות הרשת המפותחות מרוויחות יותר – כספית ותודעתית.

לפני כמה חודשים התחלתי לעבוד על זה ברצינות: אספתי חומרים, גיבשתי קוד התנהלות, בניתי מצגת מפורטת וניסחתי כללים של עשה ואל תעשה. הרצתי פיילוט, ולפני כחודש השקתי את הסדנא הראשונה שלי. זו הייתה הצלחה גדולה. לא רק בגלל שסופסוף יכולתי לחלוק את המידע שצברתי בשנים האלה של חיים ברשת, אלא כי גם התלמידים שלי כבר סיפרו לי שהם גילו עולם חדש של חשיפה שהם לא היו מודעים אליו. מבחינתי, זה לא רק כיף גדול, אלא גם הוכחה לכל מי חושב שהרשת היא קשקוש ושאי אפשר לעשות ממנה כסף. זה עובד. וכשאתה עושה את זה נכון זה גם עובד מעולה.

היום אני חולמת להרחיב את הסדנאות ולהעביר אותן גם לבתי ספר לאיפור ולחברות מסחריות גדולות. שיווק של מקצועות היופי ברשת הוא תחום שעדיין נמצא בחיתוליו בארץ, וגם הגופים הגדולים טרם הפנימו את הפוטנציאל האדיר שלו. זה לא יהיה פשוט, וכמו כל עסק שמתרחב אצטרך להשקיע כספים, תכנון והפקה. אבל אני מאמינה שזה יקרה בקרוב, בעיקר כי למדתי להעריך את עצמי ולא להתפשר בשביל אף אחד על עקרונות או על מחיר. את הסדנא שלי אני סוגרת עם המשפט "לך עם הכישרון והאמת שלך, גם כשכולם סקפטיים או מאמינים שתיכשל". אני אהיה הראשונה שתעיד כמה זה משתלם.

__________________________________________________________

סהר אביב, אנליסטית בפסגות, בית השקעות: 

יעל, הצלחת לעשות את מה שבעיני רבים נחשב לעיתים בלתי אפשרי: הפכת אהבה גדולה למקור הכנסה. עכשיו, כשאת מגשימה את החלום, כדאי לחשוב על העתיד ולתכנן אותו בצורה שתאפשר לעסק שלך לגדול בשנים הקרובות. צברת ידע רחב בתחום עיסוקך, ולכן את בהחלט יכולה לחשוב קצת יותר בגדול. בניית תכנית עסקית וחיסכון כספי מדי חודש בתכנית חיסכון יכולים לעזור לך למנף את העניין. חיסכון בפוליסות חיסכון למשל, יאפשר לך לייעד את הכסף למטרה שהגדרת מראש (החיסכון ממש יכול להיקרא על שם המטרה). בנוסף, הגמישות בפוליסות החיסכון תאפשר לך לחסוך סכומים קטנים מדי חודש וליהנות מניהול שוטף על ידי מנהל השקעות. תכנון נכון לצד חיסכון כספי קבוע הם המפתח לכך שתמשיכי להגשים את החלום גם בעתיד. 

**הביאה לפרסום: יעל לווינזון

לעמוד המקצועי של יעל בפייסבוק