מחקר: נשים דתיות סובלות פחות מדימוי גוף שלילי

בשנה שעברה, צוות של פסיכולוגים בריטיים ראיין כמעט 600 נשים מוסלמיות בלונדון- כ -60% מהן לבשו חיג'אב – ומצא כי הנשים שלבשו באופן קבוע בגד צנוע היו שלמות יותר עם גופן, פחות עסוקות ברזון ופחות חוששות להשמין. הרעלה, הם הגיעו למסקנה, עשויה לשמש כ"חיץ כנגד דימוי גוף שלילי".

 

עוד באון לייף:

 

אפשר להבין איך לבישת בגדים "צנועים" ובילוי מרבית הזמן בחברת נשים שאינן חושפות את הגוף שלהן עשויה לגרום לנשים להתמקד פחות בדימוי גוף. אולם ישנו פרמטר נוסף שיש לתת עליו את הדעת: ההקשר הדתי ותרבותי השחוק הטמון בלבישת חיג'אב. כעת, המחקר החדש מצביע על כך שרק נשים דתיות עשויות להיות שבעות רצון מהגוף שלהן ומתנגדות לאידיאליזציה של רזון.

 

במחקר חדש, שפורסם בגיליון האחרון של כתב העת Body Image, חקר צוות של פסיכולוגים קנדיים בראשות זינה צ'אקר את יחסי הגומלין בין שביעות רצון גוף, דתיות וקבלה של הקודים התרבותיים המערביים בקרב נשים מהגרות. צ'אקר ועמיתיה גייסו 143 נשים צעירות מדתות שונות – עם ייצוג גבוה יחסית לנשים מוסלמיות – בנות דור ראשון או שני בקנדה ושאלו אותן שאלות על אמונתן הדתית, חוויות ומעורבות בקהילה דתית רוחנית, כמו גם על המידה שבה הן חשות קשורות למורשת שלהן (נמדד באמצעות הדיווח על מספר הפעמים בהן השתתפו במסורות התרבותיות של בני משפחתן) ועל המידה בה הן חשות קשורות לזרם המרכזי של החברה הקנדית הכללית המערבית (נמדד באמצעות הדיווח על מספר הפעמים בהן נטלו חלק במסורות תרבותיות של הזרם המרכזי).

 

 

הערכת שביעות הרצון הגוף של הנשים מגופן מבוססת על תגובותיהן להצהרות כמו "אני אוהבת את מה שאני רואה כשאני מסתכלת במראה" והערכה את מידת ההפנמה של הסטנדרטים המערביים ליופי מבוססת על מידת ההסכמה שלהן עם הצהרות כגון, "הייתי רוצה שהגוף שלי יראה כמו הגוף של הדוגמניות שמופיעות במגזינים".

והנה הממצאים: "נשים עם חיבור גבוה יותר למורשת התרבותית – דתית שלהן חשו פחות לחץ לעמוד בסטנדרטים של יופי שנקבעו על ידי אמצעי התקשורת (למשל, להיות רזה). לעומת זאת, חיבור גדול יותר לתרבות ולערכים המרכזיים והחילוניים הקנדיים בקרב נשים הצביע על לחץ להתאים את עצמן לסטנדרט היופי. "לרמות גבוהות יותר של דתיות קשורות לשביעות רצון גדולה יותר מהגוף".  

 

גם מחקרים אחרים מצאו קשר חיובי בין דתיות לשביעות רצון גוף. בשנת 2010, חוקרים ב- Christian liberal arts college  מצאו כי בקרב 231 סטודנטיות לתואר ראשון, האמונה הדתית הייתה קשורה לשביעות רצון גבוהה יותר בגוף, התעסקות פחות ופחות בדיאטה והפנמה פחותה של אידיאל הרזון.  

 

אם כך, הקשר בין לבישת חיג'אב לדימוי גוף חיובי מבוסס ככל הנראה פחות על צניעותו של הבגד ויותר להשקפה הדתית של הנשים שלובשות אותו. כמובן, דת לא יכולה להוות מזור לדימוי גוף שלילי אולם לתחומי עיסוק ועניין אחרים שאינם יופי יש את הפוטנציאל לשחק את אותו התפקיד.

תגובות (0)
הוסף תגובה