האם פרוביוטיקה מסייעת במלחמה בהשמנת יתר?

ידוע שמזון מעובד – או במילים פחות מכובסות: ג'אנק פוד – מזיק לגוף שלנו. יש בו שומן רב, ולא מעט ממנו מהסוג הרווי והמוקשה, כל זה לצד כמויות גדולות של מלח, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח ועוד כל מיני תוספות לא בריאות. בקיצור, מוטב היה לו צמצמנו מאוד את חלקו של הג'אנק פוד בתפריט שלנו. אולם הרופא האוסטרלי טים ספקטור מגלה פן נוסף ולא מוכר של הג'אנק פוד: המזון המעובד הורס את אוכלוסיית החיידקים הטובים השוכנים במעיים שלנו.

 

עוד באון לייף:

 

במסגרת המחקר שערך, מצא ספקטור כי במהלך אכילת מזון מהיר במשך שבוע אחד בלבד היתה ירידה של כשליש מכמות החיידקים המועילים במעיים. לדברי אסנת בוברוב, דיאטנית לייף מבית סופר-פארם, אוכלוסיית חיידקי המעיים משפיעה על מערכות רבות בגופנו, ויש לה השפעה על המערכת החיסונית, בריאות הלב, ויסות רמות סוכר, השמנה ואפילו מצב הרוח.

 

ג'אנק פוד במשך שבוע. צילום: shutterstock

 

ספקטור נעזר בבנו לביצוע המחקר ובקש ממנו לאכול אך ורק מזון מהיר במשך שבוע ימים. נכון, לא מדובר בשיטת המחקר הקפדנית ביותר, אולם מדובר ב"מחקר" שמיליוני אנשים עושים כל יום, לאו דווקא במודע. ספקטור הצעיר חיקה התנהגות נפוצה בחייהם של מיליונים על פני הכדור. "לפני שהצעיר החל בשבוע אכילת הג'אנק פוד, נספרו 3,500 מינים של חיידקים במעיים שלו אולם תוך כמה ימים הוא איבד 1,300 מהם", מסבירה בוברוב ומוסיפה כי נוכחות החיידקים מושפעת מהתזונה שלנו. "מי שירבה, כמומלץ, לאכול ירקות ופירות, קטניות, פחמימות מורכבות ומזון דל שומן, ייהנה מסביבה של חיידקי מעיים שונה לגמרי ממי שמרבה לאכול אוכל מעובד, עתיר בשומן ובקלוריות", אומרת בוברוב.

 

 

פרוביוטיקה בשירות הטיפול בהשמנה?

על פי בוברוב "נושא השפעת חיידקי המעיים על השמנה נמצא בחזית המחקר כעת. במחקר שהתפרסם בכתב העתScience , העבירו את הרכב החיידקים של ארבעה זוגות אחיות תאומות למעי של עכברים, שהיו נקיים מחיידקים קודם לכן. אחת מכל זוג תאומות הייתה במשקל תקין והשנייה בעלת עודף משקל. במהלך המחקר עקבו אחרי העכברים שקיבלו תפריט שמן ומתועש. אמנם כל העכברים קיבלו תפריט משמין, אבל רק העכברים שקיבלו את תכולת המעי של האחות השמנה – השמינו. יתרה מזאת, כאשר הכניסו את העכברים השמנים והרזים לאותו הכלוב, השמנים החלו לרדת במשקל. מעריכים שזה משום שהעכברים נוהגים לאכול מהצואה ולמעשה השתילו לעצמם את החיידקים המועילים", מסבירה בוברוב, "בשורה התחתונה מדובר בבשורה לכל עולם הדיאטות – נוכחות של חיידקים מסוג מסוים עשויה להכריע האם נהיה שמנים או רזים. הרבה מחקרים מצטברים בתחום וייתכן כי עולם הדיאטה ישתנה מאוד בקרוב. בעתיד תהיה פלורה הגורמת להרזיה, כזו המשפיעה על מערכת החיסון, על מצב הרוח, על סוגי סרטן שונים, על סוכרת וכל מערך הסינדרום המטבולי".

 

אז איך מחזקים את אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים? לדבריה של בוברוב, מומלץ לשלב בתזונה יוגורטים המכילים חיידקים פרוביוטיים. בכדי ליהנות מכמויות משמעותיות יותר, אפשר ליטול פרוביוטיקה בתוספי תזונה. "נטילת פרוביוטיקה כתוסף הפכה לפופולרית והיא נבדקת גם בקרב ספורטאים, משום שיש האומרים  שהיא משפרת את איכות חייהם וההישגים שלהם", מסכמת בוברוב ומדגישה כי יש להתייעץ עם רופא לפני נטילת תוספי תזונה ובהם פרוביוטיקה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה