הסודות הגדולים של כוכבות הוליווד הישנה

ג'ין הארלו

הרבה לפני שמרילין מונרו עשתה פילאטיס מעוגת קצפת, הארלו הוכתרה בהינף פריזורה זוהרת לאייקון ההוליוודי הנוצץ ביותר שידעו שנות ה-30. הפצצה הבלונדינית האסלית הראשונה בהוליווד אם תרצו, הייתה סמל סקס עוד לפני שהיה מותר בכלל להגות את המילה הזו שלא בחדרי חדרים. הארלו, שנולדה בשם הרלין קרפנטר בשנת 1911, אף נחשבה לבריטני ספירס/לינדזי לוהאן של דורה, כשדווח כי דגלה בתורת ה"איזי בריזי" ונהגה להסתובב ללא תחתונים.

בעוד הקריירה הקולנועית שלה הייתה הצלחה אדירה, חייה האישיים היו רצופי תהפוכות וטלטלות. בגיל 16 ברחה מהבית בכדי להינשא לאיש עסקים שהיה מבוגר ממנה ב-6 שנים ולאחר שנתיים בלבד התגרשה ממנו. בגיל 22 נישאה לפול ברן, מנהל בכיר באולפני MGM, שלאחר חודשיים נמצא ירוי בביתם כשלגופו מכתב התאבדות בזו הלשון: "יקירתי היקרה ביותר, לצערי זו הדרך היחידה לתקן את העוול הנורא שגרמתי לך ולמחוק את ההשפלה האיומה שאני חש. את מבינה שאתמול בלילה היה רק קומדי, פול." התקרית הטראגית הזו הוכרזה כהתאבדות,  ולמרות זאת הלך הרוח הרווח בהוליווד הוא כי במותו היו מעורבים גורמים חיצוניים, ובראשם דורותי מילט, מי שנחשבה ל"ידועה בציבור" שלו במשך שנים (עד שהתאהב בהארלו) סבלה ממחלת נפש ונמצאה צפה בנהר ללא רוח חיים יומיים לאחר מותו המסתורי. לימים תינשא הארלו שוב, אך גם נישואים אלה לא יצלחו ויסתיימו כעבור שמונה חודשים.

כמיטב המסורת ההוליוודית, תיאוריות הקונספירציה באשר למותה בטרם עת בגיל 26 בלבד ממשיכות להכות בביצה כרוח רפאים שאינה מצליחה למצוא שלווה. ההסבר הרשמי תולה את מותה בכשל כלייתי שנגרם לאחר שאימה שהשתייכה לכת נוצרית, שדגלה בתפילה על פני טיפול רפואי, סירבה לאפשר לביתה לקבל טיפול רפואי מציל חיים. אחרים מספרים כי מותה נגרם כתוצאה מההפלה שהסתבכה או מהתמכרותה לטיפה המרה.

תיאוריה נוספת גורסת כי דווקא בלונד הפלטינה בשיערה הוא האשם, בשל הכימיקלים המסוכנים שפעפעו לגופה שכבר כך היה חלש (תוצר של מחלות הפוליו והשני בהן חלתה עוד לפני שמלאו לה 16, דלקת ריאות חוזרת ונשנית, שתי הפלות, ניתוח כריתת תוספתן, שפעות מרובות ותגובה רעה לעקירת שן בינה) לא יכל לה יותר וקרס.

יודעי דבר מספרים שעל ערש דווי, רתוקה למיטתה, פצצת המין הלוהטת שכבה קירחת נפוחה וכבויה, עד שהחזירה את נשמתה לבורא.

ריטה הייוורת'

"הגברים בחיי היו הולכים הביתה עם גילדה, אבל בבוקר הם קמו עם ריטה הייוורת". הציטוט המפורסם הזה מפיה של היוורת'  (המתייחס לדמות מהסרט המפורסם ביותר בו כיכבה) מי שנחשבה כאלילת המין התורנית של הוליווד בשנות ה-40 מתמצת למעשה את רכבת ההרים שהייתה חייה.

היא נולדה בשנת 1918 כמרגריטה קארמן קאנזינו, נחשבה לאחת הכוכבות הזוהרות והמחוזרות בתקופתה ואף זכתה לכינוי "אלילת האהבה", אך כל זה מסתבר הייתה פסאדה מתוחזקת היטב. בחדרי חדרים היוורת' הייתה אישה חסרת ביטחון בעלת דימוי עצמי נמוך על גבול הביטול העצמי. המרדף הבלתי פוסק שלה בחיפוש אחר אהבה אמיתית הוביל לחמש מערכות נישואים כושלות (כולל אחת לנסיך), ויחסיה עם המין הגברי נעו על הסקאלה שבין כניעה מוחלטת לשנאה. היוורת', כך מספרים, נמשכה תמיד לגברים דומיננטים ששלטו בה, עשקו אותה, וניהלו אותה לעיתים אף מרחק פסע מהתעללות של ממש. הלחץ להתאים עצמה לתבנית הכוכבת ההוליוודית הנחשקת והזוהרת כפי שהכתיבו בעלי האולפנים, גרם להיוורת' להיכנע לשורה של הליכים רפואיים מסוכנים וכואבים, שכללו את הבהרת עורה כדי לשוות לה מראה מערבי יותר (שורשיה של היוורת' היו לטיניים), הגבהת קו המצח שלה וצביעת שיערה באדום לוהט (פעולה שנדרשה לבצע בכל יומיים כדי להסתיר את שורשיה השחורים).

את רגל השפל הגדול בחייה חוותה בשנות ה-80, כאשר התקשורת פרסמה תמונות שלה כהומלסית מוזנחת ופרועה והכריזה בקול גדול כי הכוכבת הזוהרת היא עכשיו אלכוהוליסטית חסרת כל. ההסבר האמיתי למצבה היה שונה לחלוטין אך לא פחות טראגי. מצבה הנפשי והפיזי הירוד של היוורת עד למותה בגיל 68, היו תוצר של מחלת האלצהיימר ממנה סבלה, מחלה שבשנים אלו המודעות אליה הייתה נמוכה ולכן לא אובחנה ולא זכתה לטיפול. אורה של הכוכבת הזוהרת עומעם והיא סיימה את חייה בעלטה וביגון.

נטלי ווד

בהוליווד כמו בהוליווד, החיים האמיתיים מרתקים, סוחפים ודרמתיים יותר מכל שובר קופות. הביוגרפית סוזאן פינסטד שכתבה את הספר "Natasha: The Biography Of Natalie Wood" לאחר 4 שנות מחקר ו-400 מרואיינים, חשפה  פרשיות כואבות וחוויות טראומטיות מחייה של ווד (מי שכיכבה בסרטים "מרד הנעורים" ו"זוהר בדשא" ואף הייתה מועמדת לאוסקר). הדרמה שליוותה את חייה, החלה עוד בילדותה עם אם שתלטנית שתלשה פעם לנגד עיניה של ביתה הקטנה את כנפיו של פרפר כדי לגרום לה לבכות לצורך תפקיד, והמשיכה באונס בגיל 16 על ידי כוכב הוליוודי ידוע שפינסטד נמנעה מלחשוף את שמו, רומן עם ניקולס ריי, במאי הסרט "מרד הנעורים" כשהייתה בת 16 והוא בן 43, מערכת יחסים עם השחקן הדו-מיני ריימונד בר בהיותה בת 17 כשהוא היה בן 30 ורומנים עם אלביס פרסלי, מייקל קיין וורן ביטי והפוליטיקאי ג'רי בראון.

מערכת היחסים המסועפת ביותר הייתה זו עם רוברט ווגנר לו נישאה פעמיים. רכבת ההרים בחייה הגיעה לשיאה ב-1981, כשנפלה למים מיאכטה בה הפליגה סמוך לסנטה קטלינה שבקליפורניה, עם בעלה רוברט וגנר ועם השחקן כריסטופר ווקן. סיבת המוות הרשמית שהוכרזה הייתה תאונה, אך כבר לפני שלושים שנה מעטים האמינו שהגורל האכזר היה זה שדחף את ווד למים. המשטרה  חתמה אז את תיק החקירה עם צמד המילים הלקוני "תאונה מצערת" שנגרמה בשל שכרותה של ווד באותו הלילה, אך תיאוריות הקונספירציה המשיכו להכות בחוזקה על דפנות מדורי הרכילות. ב-2011 פרסם קברניט הספינה דניס דאברן ספר בו טען כי ווד ובעלה התווכחו בקול לפני הנפילה (כנראה בשל החשד של ווגנר כי ווד ניהלה רומן עם ווקן) והודה כי מסר עדות שקר בחקירתו הראשונית. עוד טען, כי ווד לא ידעה לשחות ולכן לא סביר שניסתה לקשור בעצמה את סירת ההצלה שהלמה בדפנות היאכטה טענה שעלתה לאורך השנים כהסבר אפשרי לתאונה המצערת. בעקבות פרסום הספר פתחה משטרת לוס אנג'לס את התיק מחדש ושינתה את סיבת המוות ל"בלתי ידועה."

לורטה יאנג

השחקנית זוכת האוסקר שהלכה לעולמה בשנת 2000, הסתירה במשך שנים מבתה את זהות אביה הביולוגי, השחקן הידוע קלארק גייבל ("חלף עם הרוח"). השניים שיחקו יחד בסרט "קריאת הפרא", ובסופם של הצילומים יאנג מצאה עצמה בהיריון. גייבל היה נשוי באותה התקופה, ושערורייה מסוג כזה הייתה מחסלת כמעט בוודאות את הקריירה שלו (וכמובן את זו של יאנג). האולפנים דאגו "להעלים" את יאנג עד שילדה בנימוקים שקריים דוגמת "היא נופשת" או "היא סובלת מתשישות". כשחזרה לעין הציבור, התינוקת הקטנה שליוותה אותה, ג'ודי, הוצגה כביתה המאומצת. רק שנים לאחר מכן, גילתה ג'ודי כי אימה המאמצת היא למעשה אימה הביולוגית וכי גייבל הוא אביה. אך זה היה רק קצהו של הסקנדל.

לאחרונה נחשף האופן בו נכנסה יאנג להיריון, בראיון שהעניקה לינדה לואיס, כלתה של יאנג המנוחה, לאתר באזפיד. לואיס חשפה כי במהלך צפייה משותפת בתוכנית של לארי קינג שעסקה באונס בין מכרים, נשאלה על ידי יאנג מה פירוש המושג Date Rape. כך התגלה, כי זה למעשה מה שקרה בינה לבין גייבל. יאנג, שהייתה קתולית אדוקה, התאהבה בגייבל במהלך צילומי סרטם המשותף אך לא עשתה דבר מעבר לפלרטוט לא מזיק. גייבל מצידו הפגין פחות איפוק, ולפי המידע החדש שהתגלה בחודשים האחרונים, כפה את עצמו על יאנג באחת מנסיעות הרכבת מסט הצילומים בסיאטל.בספרים שכתבה ג'ודי (שאיננה בין החיים עוד), חשפה שלמרות שגילתה בהדרגה שיאנג היא אמה הביולוגית, וגייבל אביה, סירבה אמה להודות בכך עד מותה, ובכך למעשה לקחה את הסוד (שכבר היה עובדה ידועה) עימה לקבר.

ג'ואן קולינס

השחקנית בת ה-82 הידועה בעיקר בזכות גילום דמותה של אלכסיס המניפולטיבית בסדרת הלהיט "שושלת", נאבקה במשך שנים בזיכרון אונס כואב ומשפיל שעברה כשהייתה בת 17 בלבד. קולינס חשפה את הסוד האפל מעברה בביוגרפיה שכתבה, אך הסיפור שב לכותרות כשקולינס התראיינה לסרטה עטור השבחים של לינור אברג'יל "מיס עולם האמיצה" שיצא לאקרנים ב-2013.

האנס של קולינס, מקסוול ריד, הפך באופן מזעזע לבעלה הראשון של קולינס. "זו לא הייתה אשמתי" סיפרה, "אבל לא ידעתי שזו לא אשמתי. הסכמתי לצאת איתו אפילו שלא הייתי צריכה. אחר כך יצאתי איתו עוד פעם ועוד פעם עד שבסוף הציע לי נישואין והסכמתי". קולינס הייתה שחקנית מתחילה כשפגשה את ריד  שהיה כבר כוכב מפורסם. היא יצאה עימו לדייט, שהסתיים בחדרו במלון, כשהיא מסוממת מתערובת של רום, קולה וסם אונס שערבב לה במשקה. קולינס סיפרה שהייתה בתולה עד אותו לילה בו מצאה עצמה על הספה בחדר בית המלון של ריד, שוכבת מתחתיו מבלי יכולת להתנגד לו. "כשהוא הציע לי להתחתן אמרתי לעצמי 'נו, זה די מתבקש'" סיפרה "בכל זאת הוא לקח את בתוליי".

ארבע שנים מאוחר יותר התגרשו. מאז הספיקה קולינס להינשא עוד ארבע פעמים ולהפוך לאייקון נשי ותרבותי ידוע, כשבשנת 1997 אף זכתה לקבל את תואר האצולה Dame ממלכת בריטניה.