חניון לנשים בלבד: סקסיזם או הגנה מבורכת?

הנהיגה בגרמניה ידועה בעולם כחוויה יוצאת דופן הודות להעדר הגבלת המהירות במרבית הכבישים במדינה. מסתבר שגם חווית החנייה שונה בתכלית.

 

חניונים רבים בגרמניה מצוידים בחללים מיוחדים לנשים. על פי החוק הגרמני, בעלי חניון מחויבים לייעד לפחות 30% משטח החניון עבור נשים בלבד.  

 

עוד באון לייף:

 

מדובר במקומות חניה גדולים מהרגיל, מה שאמור להקל על נשים לתמרן את המכוניות שלהן. חלק מהגרמנים אוהבים את הרעיון, אולם אחרים טוענים שהוא סתם דרך סקסיסטית לרמוז כי נשים הן נהגות גרועות יותר מגברים והן זקוקות ל"סיוע" בשביל לחנות כמו שצריך.

 

 

במאמר שפורסם לאחרונה ב- Bild, הצהובון הגרמני הנמכר ביותר במדינה, ונקרא "האם לגברים באמת אסור לחנות כאן?" נטען כמדובר באפליה נגד גברים. מבקרי המאמר טוענים כי מדובר בעיוות של העובדות ובכלל, אם מישהו צריך להיעלב מהחניונים הללו הן נשים.  

 

הקונספט של חניונים לנשים בלבד מתקיים במדינות אחרות בעולם, ביניהן אוסטריה, שווייץ וסין. בשנה שעברה, בצפון סין, חנכו חניון-לנשים-בלבד עבור מרכז קניות חדש. כל החניות ביו רחבות יותר וכולן נצבעו בוורוד. על פי סוכנות הידיעות AFP, דובר הקניון הגן אז על ההחלטה אז ואמר: "העובדה שמקומות החניה המוקצים לנשים רחבים יותר הנשים נבעה משיקולים פרקטיים של עיצוב החניון. לא התכוונו לרמוז שנשים גרועות בנהיגה".

 

בחזרה לגרמניה בה הדיון אודות חניונים לנשים נמשך כבר יותר מ -20 שנה ומדי פעם שב ועולה לכותרות. בשבוע שעבר, היה זה אתר חדשות גרמני מקומי שהשיב את הנושא השנוי במחלוקת לסדר היום הציבורי.

 

החניון הגרמני הראשון שהקצה שטח עבור נשים בבד עשה זאת בניסיון להגן על נשים מפני תקיפות מיניות פוטנציאליות. בשנת 1990, מספר גדל והולך של נשים גרמניות הביע חרדה לגבי שימוש בחניונים לא מוארים בשל האפשרות של תקיפה מינית. בתגובה הוקצו שטחים ספציפיים לנשים בחניונים. שטחים אלה היו מוארים היטב ומוקמו קרוב ככל שניתן ליציאה מהמבנה.  

 

 

נתונים מעודכנים מהמשטרה בגרמניה מצביעים על כך שהסיכון לחוות פגיעה מינית בחניון חשוך נמוך מכפי שסברו בהתחלה ובכל זאת, נראה שחניוני נשים מושרשים היטב בכמה מקומות, כך שאיש לא יעז להסיר אותם.  

 

"היום, אף אחד לא צריך יותר חניונים לנשים – במיוחד לא בקניונים המודרניים שהם צלולים ומוארים היטב," כתב מתיאס ורנר במאמר דעה שפורסם בשבועון הגרמני שטרן. "בערים שוויצריות כגון ציריך או לוצרן, נפטרו מהשטות הזו כבר לפני שנים".

 

הטיעון הזה נשמע קצת כמו "מספר ההריונות בגיל ההתבגרות נמצא בירידה ולכן אפשר וצריך להיפטר מאמצעי מניעה". כלומר, ייתכן שנשים בטוחות יותר במדינות כמו גרמניה, כי הן נכנסות ויוצאות מהרכב שלהן שממוקם בחלל מואר ונטול גברים? למה שמישהי תרצה לשנות את זה?

תגובות (0)
הוסף תגובה