גלולה להעלאת החשק המיני של נשים אושרה לשימוש

ביום שלישי, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את השיווק של גלולת flibanserin שנועדה לטפל בהפרעה ביצר המיני (HSDDHypoactive sexual desire disorder) של נשים ולסייע  לנשים בעלות חשק מיני נמוך. לפי יצרנית התרופות Sprout, הגלולה תהיה זמינה לרכישה החל מה-17 באוקטובר.

 

עוד באון לייף:

 

אחת מכל 10 נשים סובלת מ-HSDD ומדובר בצורה הנפוצה ביותר של בעיות בתפקוד המיני אצל נשים. HSDD מוגדר כהעדר מתמשך ומדאיג של רצון ליחסי מין. זהו מצב ספציפי ומאובחן רפואית אולם נשים רבות איבדו את החשק המיני שלהם כתוצאה ממצב פסיכולוגי, רגשי, רפואי או הורמונלי.

 

על אף שכולם מכנים את התרופה בשם "הוויאגרה הנשית", flibanserin רחוקה מלהיות ויאגרה. בניגוד למקבילה הגברית שלה, flibanserin עובדת על הכימיה של מוח האישה כשהמטרה היא להצית מחדש את הליבידו. התרופה מעוררת ויכוח בקהילה הרפואית האם הרפואה צריכה לספק תו תקן ל"תשוקה מינית נורמאלית".

 

 

עד היום יצאו לשוק 26 תרופות לטיפול בבעיות במיניות של גברים ואף לא תרופה אחת עבור נשים. בתרבות שלעתים קרובות כל כך מגנה או מתעלמת ממיניות נשית, השאלה המתבקשת היא האם אנחנו בכלל אמורים לומר לאישה, כל אישה, שזה לא בסדר לא לרצות לקיים יחסי מין. יחד עם זאת נשים שחיות עם HSDD וניתנה להן ההזדמנות לנסות את התרופה מכנות אותה מתנה משמים, לא רק לחיי המין שלהן, אלא גם למערכות היחסים שלהן ולהערכה עצמית.

 

"כשדברים לא הולכים בחדר השינה, זה מגיע גם לשולחן ארוחת הבוקר," אומרת סינדי וייטהד, מנכ"לית חברת התרופות Sprout. "אנחנו לעתים קרובות מתייחסים להעדר חיי מין בבדיחות הדעת אולם אי אפשר למזער את ההשפעה שיש להפרעה הזו על החיים של הנשים הללו. יש מי שאומר שאף אחד עוד לא מת בגלל העדר תשוקה מינית אבל הנשים האלה בהחלט עלולות לאבד את החיים, כפי שהן מכירות אותם".

 

אישור הגלולה כבר נדחה פעמיים בעבר כיון שרופאים טוענים שתופעות הלוואי האפשריות של הגלולה הכוללים לחץ דם נמוך, סחרחורת, בחילה ועייפות, הופכים אותה למסוכנת לשימוש נרחב. לעומתם, אחרים טוענים שיש להשאיר את ההחלטה האם ליטול אותה או להימנע ממנה בידיהן של הנשים. אישור ה- FDA לא אומר שכל אישה שחווה HSDD חייבת לקחת flibanserin, ולא בהכרח מעניק מסר שזה לא מגניב להיות סבבה עם אדישות מינית, הם טוענים. סיוע לנשים "לתקן" את הבעיות שיש להן עם תשוקה מינית לא חייב להיות ניסיון לנרמל אותן. תנו להן להחליט האם אי הנוחות שווה חשק מיני מוגבר. כך או כך, התרופה אושרה סופית.

 

 

"לנשים שמקוות להציל את מערכות היחסים שלהן, או להיכנס מחדש למערכת המכילה יחסי מין הדדיים, התרופה הזו היא עסק מכריע", טוענת אמנדה פאריש, שהשתתפה בניסוי הקליני של flibanserin לפני ארבע שנים. לפני הגלולה, היא קיימה יחסי מין עם בן הזוג שלה על אף חוסר הרצון המוחלט לעשות כן, ולו רק כדי לשמור על חיבור פיזי מסוים, אותו היא תופסת כבסיסי.

 

"זה הגיע לנקודה בה בעלי אמר לי שהוא מרגיש שאני עושה לו טובה, והיה לי ממש עצוב לשמוע את זה," מספרת פאריש. "זה משנה את כל הדינמיקה והאינטימיות של מערכת היחסים שלנו. מה שאני רוצה זה לחזור לרצות".

 

פאריש מספרת כי היא מודעת לעובדה שאינטימיות גופנית יכולה להיות עוצמתית מאוד גם ללא רצון או גירוי מיני אולם טוענת ש"המעשה הפיזי של קיום יחסי מין גורם לי להרגיש יותר קרוב לבעל שלי ויש הבדל עצום כאשר זה מגיע מרצון אמיתי".

תגובות (0)
הוסף תגובה