מחקר: נשים זקוקות ליותר שינה מגברים

מרגישות שאתן סובלות מחסכי שינה באופן קבוע? בן הזוג או החבר מהמשרד ליד תמיד נראה ערני יותר? אם לא הבנתן למה אתן תמיד מרגישות עייפות יותר מכולם, יתכן שהתשובה נמצאת במחקר החדש של אוניברסיטת לואובורו הבריטית, שקובע שנשים צריכות יותר שעות שינה.

עוד באון לייף: 

יש סיבה לכך שאת מפהקת כרגע והבחור שעובד לידך לא. צילום: Shutterstock

"עבור נשים, שינה לא טובה קשורה ישירות לרמות גבוהות של לחץ פסיכולוגי, מצוקה, תחושות עוינות חזקות, דיכאון וכעס", מסביר פרוספסור ג'ים הורן, ומבהיר שהרגשות האלו לא הראו השפעה דומה ברמתה על שנתם של גברים. "מוחות של נשים מחווטים אחרת, הם מורכבים יותר, אז הצורך שלהן בשינה הוא קצת יותר גדול".

"ככל שתשתמשי במוח שלך יותר במהלך היום, כך תצטרכי לאפשר לו לנוח יותר זמן, ולכן תזדקקי ליותר שינה", הורן אומר, ומוסיף שהנטייה של נשים להיות מולטי-טסקריות (מרבות במשימות) ולעשות כמה דברים במקביל לעיתים יותר קרובות מגברים, מפעילה יותר לחץ על המח ומובילה מכאן לצורך ביותר שינה. ומה לגבי גברים שממלאים תפקידים מסובכים ותובעניים לא פחות? גם לזה הורן ענה בכך ש"גבר שעושה עבודה מורכבת שדורשת ממנו לקבל הרבה החלטות וחשיבה מרובה, כנראה יצטרך גם הוא יותר שינה מהגבר הממוצע, אולם עדיין לא כמו אישה ממוצעת".

למולטיטסקינג יש מחיר. צילום: Shutterstock

אז על איזו תוספת זמן אנחנו מדברים פה? המחקר מצביע על 20 דקות נוספות בממוצע שנדרשות לאישה מעבר לשינה הממוצעת של 7-8 שעות יומיות שהקהילה המדעית מסכימה שנדרשת לכל אחד. גם זה, כמובן, משתנה מאישה לאישה. 210 נשים וגברים נבדקו במסגרת המחקר הזה, שמצא שנשים שלא ישנות מספיק סובלות מיותר בעיות בריאותיות מאשר גברים שנמצאים במצב דומה.

אז בפעם הבאה שצוחקים עליכן כשאתן מתעקשות על "שנת היופי" שלכן, תזכרו שזה דווקא המוח הפעלתני, המורכב והנפלא שלכן ששולח אתכן למיטה מוקדם יותר.