חיסון הפפילומה: לחסן או לא לחסן את הילד?

'שלום, מדברת אחות של בית הספר. עוד שבועיים אנחנו הולכים לעשות חיסון לכל תלמידי כיתה ח' ואני צריכה את פנקס החיסונים'

'איזה חיסון?', אני שואלת, כבר יודעת את התשובה. מדובר בחיסון הפפילומה או HPV בשמו המדיציני. השנה זו השנה הראשונה שמחסנים גם בנים, לא רק בנות. ואני צריכה לקבל החלטה, האם לחסן את איתי או לא. לאחרונה נתקלתי ביותר מדי סיפורים על תופעות הלוואי הקשות: כל מיני ילדים שחטפו דום לב או שיתוק בכל הגוף בעקבות החיסון הלא מוצלח (נכון שלעולם לא הוכח קשר ישיר, אבל מה הסיכויים שליבה של ילדה בת 15 בריאה יחליט לעצור כמה שעות אחרי שקיבלה את החיסון המדובר בבית הספר?). אני קוראת המון חומרים בנושא, נכנסת לקבוצות, מתייעצת, מתלבטת, גם בתוכנית הרדיו שאני עורכת בדיוק החלטנו לעשות סדרת אייטמים בנושא, כי כולנו הורים וכולנו מודאגים.

אף אחד לא טורח להסביר לנו כלום על החיסונים. ככה התרגלנו. מגיל 0 אנחנו צועדים עם עגלת האמבטיה הנוחה לטיפת חלב, שם אחות קשוחה בוחנת את היכולות של התינוק המושלם שלנו, שוקלת אותו ומודדת לו גובה. היא יכולה לשאול האם הוא כבר מתהפך או לנזוף בנו אם הוא נראה לה רזה מדי או חיוור מדי. ואז, בתור גראנד פינאלה של הביקור אצלה היא מוציאה מזרק ותוקעת אותו בירך לבנה ושמנמנה, רושמת כמה מילים בפנקס החיסונים ויאללה ביי.

כולנו הורים וכולנו מודאגים. מרינה קיגל ובנה, איתי

כשאיתי היה בן חצי שנה, הוא היה מצונן. אלוהים יודע אם אלה היו שיניים או סתם וירוס שחטף אי שם בגינת המשחקים, אבל הוא היה צריך לעבור חיסון. ניגשתי לרופא הילדים שלנו דאז ושאלתי מה עושים? לדחות את החיסון? להמתין איתו? הרופא אמר – אין סיבה למניעה. חיסנתי. קיבלתי שלושה לילות מסויטים עם ילד שפיתח חום, פריחה, חוסר נוחות ונשבעתי אז – אם הוא חולה, אני לא מחסנת. מחכה שיבריא.

שלא תבינו אותי לא נכון, אני רחוקה מאד מקונספירציית החיסונים. בתור אחת שחטפה כל מחלת ילדים אפשרית בזמנו, אני יודעת שהסיבוכים שיכולים להתפתח בעקבות המחלות האלה הרבה יותר נפוצים מהסיבוכים שיכולים להתפתח כתוצאה מחיסון. אני קוראת בנושא ומפעילה שיקול דעת. אבל מודה, ברגע שזה נגע לחיסון הפפילומה, הרגשתי הכי לא בטוחה בעולם.

מהו חיסון הפפילומה או בשמו המלא חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV)? זהו חיסון נגד משפחה של נגיפים המונה מעל 100 זנים. הנגיף עובר במגע ישיר ובמיוחד ביחסי מין. ההדבקה היא לרוב ללא סימנים חיצוניים ואדם שנדבק לא מודע לכך שהוא יכול להעביר את הנגיף לאדם אחר. ההדבקה בנגיף מתרחשת לרוב בגיל ההתבגרות ובמבוגרים צעירים. זנים מסוימים של הנגיף עלולים, מספר שנים אחרי ההדבקה, לגרום לסוגים שונים של סרטן, הכוללים: סרטן צוואר הרחם, סרטן הפות והנרתיק בנשים; סרטן הפין בגברים; סרטן פי הטבעת וסרטן של הפה והלוע בגברים ובנשים יחד. זנים אחרים גורמים ליבלות באיברי המין ובלוע. יבלות מופיעות זמן קצר לאחר ההדבקה. מדי שנה בישראל מאובחנות כ-180 נשים בסרטן צוואר הרחם, רובן בשנות ה-30 וה-40 לחייהן. כ-80 נשים נפטרות מסרטן צוואר הרחם. כ-100 אנשים מאובחנים בסוגי סרטן של הפה והלוע. כ-60 אנשים מאובחנים עם סרטן פי הטבעת (מידע מאתר של משרד הבריאות). כן, ברור שלאחר נתונים כאלה יש לרוץ לחסן ולהתחסן (אגב, החיסון ניתן מגיל 9 עד גיל 26).

גורם לסוגים שונים של סרטן. וירוס הפפילומה

לעומת זאת, כשמחפשים ביקורת, מגיעים למאמר של ד"ר דיאנה פלשר, רופאה פנימית מתמחה בבריאות האישה מעל 20 שנה, מנהלת מרפאה לבריאות האישה בירושלים, מלמדת באקדמיה, חברה במועצה הלאומית לבריאות האישה של משרד הבריאות משנת 2000 ויו"ר של ועדה לאומית אשר עוסקת בשירותי בריאות לנשים וחינוך אנשי מקצועי בישראל בתחום זה. היא טוענת כי ההחלטה לחיסון גורף של תלמידי ח' וט' כנגד וירוס הפפילומה היא חפוזה ובלתי אחראית. מדובר במסרים מטעים ולא מדויקים לציבור ואספקת נתונים מגמתיים ואנשי מקצוע. ישנם נתונים חדשים ומדאיגים בספרות המצביעים על אפשרות של קשר בין תופאות לוואי קשות ובלתי הפיכות לבין החיסונים הללו. כמו כן, לא נבדקה כלל השפעת החיסונים על מערכת הרבייה.

למרות רמת המחשוב הגבוהה בקופות החולים בישראל, אין נתונים מספריים לגבי תופעות הלוואי בקשר לחיסונים הללו. לטענת ד"ר פלשר, רופאים בכירים לא מעטים מרימים גבה בנוגע למתן החיסון ובאשר לאופן בו התקבלה ההחלטה להכניסו לסל התרופות.

אם עושים חיפוש בגוגל, מוצאים באופן מידי עשרות ואף מאות עדויות על תופעות הלוואי הקשות (לכאורה, כי הקשר הישיר לא הוכח) בעקבות חיסון הפפילומה – החל מכאבים עזים במקום ההזרקה, חולשה בכל הגוף ותחושת העילפון ועד שיתוק או דום לב (המקרה של לוטם סיבוני בת ה-14).

כך, על כל עדות בעד מצאתי עדות נגד. ההתלבטות המשיכה. עד לשיחת טלפון נוספת שקיבלתי. מבחור שהיה לי רומן קצרצר איתו לפני חצי שנה בערך. כשהטלפון שלו הופיע לי על הצג, די הופתעתי. הטון שלו היה מודאג והוא עצמו נשמע מובך. 'רופא עור ומין גילה אצלי משהו שנקרא קונדילומה. הוא אמר לי להודיע לכל בנות הזוג שלי בעבר לגשת להיבדק'.

מהי קונדילומה? אלה אותן יבלות הפפילומה שכתבתי עליהן קודם. מופיעות אצל גברים על פני איבר המין או אשכים וגורמות כאבים ואי נוחות. ניגשתי לרופא נשים שלי. נבדקתי. עשיתי גם קולפוסקופיה (בדיקת צוואר הרחם באמצעות אור חזק כדי לבדוק קיום תאים חשודים או טרום סרטניים. למזלי – הכל נקי.

מוכן להתחסן למען בנות הזוג העתידיות. איתי

באותו יום, כשאיתי חזר מבית הספר דיברתי איתו על חיסון הפפילומה. הסברתי לו שמדובר בוירוס שעלול להדביק אותו ואת בנות הזוג העתידיות שלו. בהתחלה הוא היה מובך כמו בכל שיחה שאנחנו מנהלים על סקס או מערכות יחסים. ואז הסתכל עלי במבט רציני מאד ואמר: "אני מוכן להתחסן למען בנות הזוג העתידיות שלי." לא נותר לי אלא להסכים. את החיסון בבית הספר כבר פספסנו, כי אני עדיין עושה בנושא עבודת מחקר קטנה משל עצמי – למשל, איזה מהחיסונים יותר בטוח והאם מדובר בחיסון שתוקפו פג אחרי מספר שנים ויש צורך להתחסן מחדש- אבל ההחלטה כבר התקבלה.