הכוכבות שהתמודדו עם מחלות קשות באור הזרקורים

התמודדות עם מחלה קשה היא אתגר עבור כל אחד, אך כשאתה נחשב כידוען וחייך הפרטיים מתערבבים לא פעם עם אלה האישיים, נדמה כי האתגרים הניצבים בפניך הם אחרים ואולי מורכבים אף יותר.

בשנים האחרונות, לפחות בכל הנוגע לביצה שמעבר לים, נראה שמי שמתחזקים את התואר "סלב" משתפים לא פעם את המעריצים והציבור במאבקים האישיים שלהם – בין אם כדי שתהיה להם שליטה במה נחשף עליהם וכיצד, ובין אם מתוך רצון לשמש דוגמא, לחזק או אפילו לקבל תמיכה.

עם זאת, בארץ נראה שהמצב הוא לרוב שונה. גם אם נודע בפומבי על מחלה של ידוען כזה או אחר, לרוב הסלבס המקומיים יעדיפו לגזור על עצמם שתיקה תקשורתית רועמת – עד כדי כך שלא פעם הציבור מתעורר יום אחד ומגלה שדמות ציבורית אהובה הפסידה במאבק במחלה ועברה לעולם הבא, מבלי שבכלל היה ידוע כי זו נאבקה בתחלואים קשים.

אלה כמה מנשות התרבות והידועניות האייקוניות ביותר שהתמודדה עם מחלה באור הזרקורים. כל אחת מהן מצאה דרך אחרת לחלוטין, אך אמיצה ובלתי מתפשרת בדרכה, להתמודד עם המצב המורכב והקשה אליו נקלעה.

 

שאנון דוהרטי
נסתרות הן דרכיו האירוניות של העולם, כשמחלה קשה וארורה אחת הצליחה להפוך את שאנון דוהרטי מדמות ציבורית שנויה במחלוקת לאישה שידועה באומץ ליבה ובקול שהעניק והעצים נשים רבות. במשך שנים היא הייתה ידועה כאישיות בעייתית בהוליווד, ומצאה את שמה במדורי הרכילות בכותרות לא מחמיאות ועדויות על אופיה הקשה וסכסוכיה הרבים והקולניים עם במאים וקולגות. אולם דווקא בשעתה הפרטית הקשה ביותר, היא הצליחה למצוא מקום חם בליבו של הציבור.

בשנת 2015 דוהרטי אובחנה כחולה בסרטן השד. מאז היא הספיקה לעבור כריתת שד וסדרה קשה של טיפולי כימותרפיה, שאף הביאו אותה לגלח את שיער ראשה שנחשב בעבר לסמל ההיכר שלה. את התהליך היא תיעדה באופן חשוף ונוגע ללב ברשתות החברתיות, וצברה עוד ועוד עוקבים שדאגו לשלומה והתרשמו מההתמודדות שלה.

ב-2016, בראיון עוצמתי ומרגש, דוהרטי חשפה כי היא חוששת שלא תשרוד את המחלה ואף שיתפה את הצופים בכך שלא תוכל להביא ילדים לעולם בעקבות הטיפולים הקשים. "החלק המפחיד ביותר הוא הלא נודע", סיפרה באומץ מול המצלמות. "האם הכימותרפיה וההקרנות יעבדו? האם אאלץ לעבור את זה שוב? האם אחלה בסוג משני של סרטן? אפשר להתמודד עם הכל. אני יכולה לחיות עם הכאב ואני יכולה לחיות בלי שדיים. הדאגה האמיתית היא לגבי העתיד שלי, ואיך הוא ישפיע על האנשים שאני אוהבת".

 

 

רונית אלקבץ
בעוד 3 חודשים נציין שנתיים לפטירתה של רונית אלקבץ, אחרי מאבק עיקש, קשה ונסתר מעיני הציבור במחלת הסרטן. השחקנית עטורת שבחים ופרסים שמעולם לא היססה להשמיע את קולה – האישה החזקה הזו נדמה בכל הקשור למחלה, שאמנם כרסמה בגופה, אך לא הצליחה לשבור את נשמתה עד יומה האחרון, כשעזבה את העולם והיא בת 51 בלבד.

גם כשהיה ברור שהמחלה כבר אינה ניתנת לטיפול, אלקבץ לא נתנה לה לשבור את רוחה. היא המשיכה ליצור ולהופיע, התעקשה לשדר "עסקים כרגיל". אפילו כשהיו שאלות בנושא או כשהתעקשו לנסות להוציא ממנה הצהרה בכוח בנוגע למצבה הבריאותי, אלקבץ סירבה לשתף והסכימה לדון רק בפן המקצועי.

"זה ענייני הפרטי, אני מבקשת לשמור עליו ככזה. אל תכתבו על זה מילה, אל תשאלו אותי בנושא, תכבדו אותי", ביקשה – וכך אכן היה.

הסתירה את המחלה עד יומה האחרון. רונית אלקבץ, צילום מסך מהסרט "גט"

 

ג'וליה לואי דרייפוס

השחקנית ג'וליה לואי־דרייפוס, כוכבת "סיינפלד" ו"ויפ", חשפה בספטמבר האחרון את איבחונה כחולה בסרטן השד. בהודעה שפרסמה בחשבון הטוויטר והאינסטגרם שלה, כתבה: "1 מתוך 8 נשים חולה בסרטן השד. היום, אני האחת".

אחרי החשיפה האמיצה, דרייפוס דאגה לציין גם את התמיכה שהיא מקבלת, תוך שימוש בפופלאריות העצומה והאהבה הציבורית האדירה כלפיה, כדי להעלות מודעות לא רק לסוגיה הבריאותית, אלא גם לסוגיית הביטוח הרפואי. "החדשות הטובות הן שיש סביבי את הקבוצה הנהדרת ביותר של משפחה תומכת וחברים, וגם ביטוח רפואי מצוין דרך האיגוד שבו אני חברה. החדשות הרעות הן שלא כל הנשים בנות מזל כמוני, אז בואו נלחם בכל סוגי הסרטן ונהפוך את ביטוח הבריאות האוניברסלי למציאות".

גם ברגעים הקשים יודעת להגיד תודה על מה שיש לה, ולהילחם בעבור מי שאין לו. ג'וליה לואי דרייפוס, צילום: Shutterstock

 

מאז, דרייפוס מקפידה לתעד את המאבק שלה במחלה בחשבונות החברתיים שלה. היא תועדה מסתובבת עם מטפחת לראשה על סט הצילומים, תוצר של נשירת שיערה מהטיפולים הכימותרפיים הקשים שהיא עוברת, כשלצידה חברותיה מהפקת התוכנית לבושות בחולצה עם הכיתוב המרגש – "למרות הכל היא מתעקשת להמשיך". דרייפוס גם זוכה לתמיכה מרשתHBO , המשדרת את הסדרה המצליחה שלה "ויפ" וטענה כי תארגן את לוח צילומי עונת הסיום של הסדרה כך שיתאים ללו"ז הטיפולים של הכוכבת.

ביום שבת האחרון (13.1) לואי דרייפוס ציינה את יום הולדתה ה-57, במקביל לסיום טיפולי הכימותרפיה שלה, מאורע אותו חגגו שני בניה במחווה מצחיקה ומרגשת עם סרטון ליפ-סינק ללהיט של מייקל ג'קסון "Beat It" (או בתרגום חופשי, 'תתחפף מפה'). חגיגה כפולה ומכופלת, וכמה כיף לראות אותה חוגגת.

 

רמה מסינגר

שבועיים לפני יום הולדתה ה-47 נפטרה השחקנית רמה מסינגר, לאחר מאבק קשה, כואב ומושתק במחלת הסרטן. הידיעות על מותה של השחקנית והמדבבת האהובה ועטורת הפרסים והשבחים היכו את הקהל הישראלי בתדהמה ובכאב, שכן מעטים ידעו על המאבק האמיץ שניהלה במחלה הקשה. בדומה לרונית אלקבץ, גם מסינגר העדיפה לשדר "עסקים כרגיל" ולהמשיך להופיע, עד שגופה וקולה כבר לא איפשרו לה לעשות זאת יותר. היא לא חשפה את מחלתה והדבר לא סוקר בתקשורת. מלבד חברים קרובים, בני משפחתה והצוות הרפואי שטיפל בה, אף אחד כמעט לא ידע על התחלואים עימם התמודדה, עד לרגע העצוב בו יצאה הודעה רשמית מטעם בית החולים שאישרה כי המאבק הוכרע ומסינגר החזירה את נשמתה לבורא עולם באוגוסט 2015.

המדינה הוכתה בתדהמה. רמה מסינגר

 

אנג'לינה ג'ולי

אנג'לינה ג'ולי אמנם מעולם לא היתה חולה בסרטן, אך היא היתה מאוד קרובה לכך, כמי שנושאת את גן ה-BRCA1, אשר מעלה בצורה משמעותית את סיכויי הנושאות אותו לפתח סרטן שד או שחלות. ב-2013 היא הדהימה את העולם כשחשפה בטור אמיץ וחושפני בניו יורק טיימס כי עברה כריתת שד כפולה. "הסיכויים שלי לפתח סרטן שד צנחו מ-87 אחוז ל-5 אחוז", כתבה, והוסיפה: "אני יכולה להגיד לילדים שלי שהם לא צריכים לחשוש לאבד אותי בגלל סרטן שד". ג'ולי דאגה גם להדגיש כי היא חשה שעשתה בחירה אמיצה וכי אין בה בכדי לפגוע בנשיות שלה. ב-2015, ג'ולי העלתה טור אמיץ נוסף באותו העיתון בו חשפה כי עברה גם כריתת שחלות וחצוצרות, לאחר שהרופא שלה יידע אותה כי הבדיקות שלה העלו ממצאים לגידול סרטני בתחילת דרכו. "הרגשתי מה שאני מדמיינת שאלפי נשים אחרות מרגישות באותו רגע", כתבה.

ההתמודדות שלה עם הסרטן במניעה חסרת פשרות והחשיפות האמיצות שלה בפני הציבור יצרו את מה שכונה בתקשורת "אפקט אנג'לינה ג'ולי", שהביא לכך שמספר הבדיקות לגילוי סרטן השד בבריטניה ובמקומות נוספים בעולם הכפיל את עצמו. בזכותה, המודעות למחלה ולגילוי המוקדם שלה עלתה באופן משמעותי וכנראה שגם הצילה את חייהן של המוני נשים, או לכל הפחות העניקה להן אומץ לעשות את הצעד המניעתי במחיר ששבר מוסכמות חברתיות עד אז.

שינתה את חייהן של המוני נשים. אנג'לינה ג'ולי, צילום: Shutterstock

 

עפרה חזה

קשה להאמין שחלפו כמעט שני עשורים מאז שעפרה חזה נפטרה. מותה היה פתאומי והיכה את הארץ כולה בעצב עצום, שהתחלף בתדהמה כשהשמועות על נסיבות המוות החלו להתפשט והכותרות זעקו "איידס". חזה נפטרה בשנת 2000 מסיבוכים של המחלה, בגיל 42 בלבד, וסיבת המוות הרשמית ששוחררה לתקשורת בימים שלאחר מותה הסתכמה בהסבר רפואי לקוני: "סיבוך של הטיפול התרופתי באיידס שגרם לקריסת כל המערכות בגופה".

באותן שנים רבים התעקשו כי חזה מתה מבושה, בגלל התדמית השלילית המיוחסת למחלת האיידס. לפי הפרסומים היא התעקשה לקבל טיפול פרטי בלבד, אשר שהוביל בסופו של דבר לפגיעה במח העצם שלה ובייצור הכדוריות הלבנות בגופה, ולבסוף לקריסת מערכותיה ולמותה. חזה העדיפה להסתיר בכל מחיר את העובדה שנדבקה בנגיף ה-HIV ואת הנסיבות שהובילו לכך, סוד שלקחה עימה לקבר.

לקחה את סוד מחלתה לקבר. עפרה חזה

אינסטגרםהוליוודסרטן השד