בדיקת פאפ: הסיבה המטרידה שבגללה נשים צעירות לא עוברות את הבדיקה מצילת החיים

בדיקת משטח צוואר הרחם, או בדיקת פאפ, היא בדיקה שיכולה להציל חיים. זו הבדיקה היחידה באמצעותה מזהים את סרטן צוואר הרחם בשלב שלפני התפתחות המחלה, ומומלץ להתחיל בה כבר במהלך גילאי ה-20. במדינות רבות נשים זכאיות לבדיקה מסובסדת במסגרת ביטוח הבריאות, אולם סקר בבריטניה גילה כי אחת מכל 4 נשים אינה מנצלת את הבדיקה לה היא זכאית (בין גילאי 25-64), כאשר בקרב בנות גילאי 25-29 המספר עולה לאחת מכל 3 שנים שאינה נבדקת. באזורים מסוימים בבריטניה המספר אף עולה לאחת מכל 2 נשים זכאיות שאינה עוברת בדיקה.

עוד באון לייף:

 

הסקר, שנערך על ידי עמותת ג'ו לסרטן צוואר הרחם, מצביע על סיבה מדאיגה להימנעותן של נשים צעירות מהבדיקה, למרות שהן זכאיות לה ואף מקבלות הזמנה לעבור אותה. לפי העמותה, רבות מהנשים הללו נמנעות מלגשת למרפאה מתוך בעיות עם דימוי גוף, ועם התפישה של מה נחשב למראה נורמלי של אזור זה בגופן ובכלל.

לפי תוצאות הסקר, יותר משליש מהנשים שנשאלו מדוע לא ניגשו לעבור את הבדיקה הצביעו על בעיות בדימוי גוף כסיבה לכך, בעוד ששליש נוסף הצביעו ספציפית על המראה של איבר מינן כסיבה לפיה נמנעו ממנה. גם דאגות שלא נוגעות למראה, אלא דווקא לריח של האיזור, סומנו כפקטור משמעותי בהחלטתן של נשים לעבור את הבדיקה – עליה הצביעו כ-38% מהנשאלות. שליש מהנשים בין גילאי 25 ל-35 הודו שלא ייגשו לבדיקה במידה ולא הסירו את שערות הערווה באזור לפני.

צעירות מסכנות את חייהן בגלל בעיות בדימוי גוף. צילום: Shutterstock

 

2,017 נשים בגילאים בהם נשים זכאיות לבדיקה ענו על שאלות הסקר, אשר נערך לקראת שבוע מניעת סרטן צוואר הרחם, ולצידו מריצה העמותה קמפיין להעלאת המודעות לחשיבות הבדיקה תחת ההאשטאג #SmearForSmear. העמותה מצביעה על דאגה נוספת, שלא נעשה מספיק כדי להעלות את אחוז הנבדקות. למרות האחוז הגבוה של נשים שנמנעות מהבדיקה, 94% מהנשים שנשאלו בסקר הסכים כי אם היתה בדיקה חינמית למניעת סרטן, הן היו ניגשות לעבור אותה.

"הייתי עסוקה מדי עם תינוק ופעוט בבית, עם העבודה, ולא אהבתי את המחשבה של להתפשט בפני מישהו שאני לא מכירה" אמרה לינדזי, בת 29 שאובחנה עם סרטן צוואר הרחם לאחר שהתעלמה מהזמנות לבדיקות פאפ. "אני לא רוצה שנשים אחרות יעברו את מה שאני חוויתי – האבחון והטיפול היו נוראים. הייתי צריכה לעבור כריתת רחם, ואני עדיין נאבקת בחלק מתופעות הלוואי של הטיפול עד היום". היא מזהירה נשים שעד היום התעלמו מההזמנה לבדיקה כמוה שהאלטרנטיבה לכך היא הרבה יותר גרועה.

לפי נתונים של העמותה, בדיקות פאפ מסוגלות למנוע 75% ממקרי סרטן צוואר הרחם. "זוהי דאגה רצינית שכל כך הרבה נשים צעירות, אלו שנמצאות בסיכון הגבוה ביותר למחלה הזו, אינן מודעות לחשיבות הבדיקה", אומר מנכ"ל העמותה רוברט מיוזיק. "דאגה נוספת זו העובדה שבעיות בדימוי גוף תורמות לאי-ההגעה. בבקשה, אל תתנו לחוסר הביטחון או לחוסר הסיפוק שלכן מגופכן לעצור מבעדכן מלהגיע לבדיקה שיכולה להציל את חייכן".

זה אולי מביך או לא נעים, אבל האלטרנטיבה הרבה יותר גרועה. בדיקת פאפ, צילום: Shutterstock

 

בבריטניה, קצת פחות מ-1,000 נשים מתות מדי שנה כתוצאה מסרטן צוואר הרחם. זוהי מחלת הסרטן השלישית בשכיחותה בקרב נשים בעולם, כאשר בכל העולם מתות 270,000 נשים כתוצאה מהמחלה – 85% מתוכן במדינות מתפתחות, שם הנגישות לבדיקה נמוכה יותר. היא מופיעה לרוב אצל נשים מתחת לגיל 50, אך ההמלצה היא להמשיך ולהיבדק עד לגיל 70 בתדירות של אחת לשלוש שנים (בהתאם לתוצאות בדיקות קודמות).

בישראל המחלה שכיחה פחות מברוב המדינות, עם 5 מקרים ל-100 אלף נשים. בדיקת פאפ בישראל נחשבת לבדיקה שגרתית – אם רופא הנשים מזהה גורם חשוד בצוואר הרחם במהלך הסתכלות או מישוש במסגרת בדיקה שגרתית, הוא ייקח דגימה מהאזור – ביופסיה, אשר לפי תוצאותיה ניתן לזהות האם יש צורך במעקב או בבדיקות נוספות. אולם גם בישראל נשים רבות חוששות מלגשת לבדיקות גינקולוגיות, במסגרתן לא מעט נשים מעידות על חוויות מטרידות והערות פוגעניות.

דימוי גוף שלילי מהווה בעיה חברתית רחבה שקיימת ברזולוציות גבוהות בתחומי חיים רבים, מהפרעות אכילה ובריונות ועד לקבלה למקומות עבודה ולטיפול רפואי. הנושא עולה למודעות יותר ויותר בשנים האחרונות, אך עדיין מהווה נושא למחלוקת ברמה יומיומית. עד שנצליח לפתור את הבעיה העמוקה של החברה שלנו עם פרופורציות הגוף הנשי וההבנה שהסטנדרטים הקיימים כיום צרים וחונקים אינספור נשים שלא עונות עליהם, חשוב להדגיש כי הבריאות שלנו עומדת מעל לכל. דימוי גוף או כל סטנדרט חברתי אחר לא אמור למנוע מאיתנו לגשת לבדיקות רפואיות שיכולות להציל את חיינו. אם טרם נבדקתן, גשו לקבוע בדיקה עוד היום.

בדיקות גינקולוגיותדימוי גוףסרטןסרטן צוואר הרחם