התמודדות זוגית: כשאחד מבני הזוג חולה במחלה

השלב הראשון בהתמודדות עם גילוי מחלה מסוימת הוא למידת מידע חדש ועיבודו. מסתבר שטובים השניים מן האחד, במיוחד כאשר המטופל נמצא במצב רגשי סוער, בחרדה מהאבחון והשלכותיו, ובאי וודאות לגבי משמעות ההתמודדות עם המצב הרפואי בשגרת חייו הנוכחית. התמודדות עם שינוי באורח החיים קשורה לדפוסי אינטראקציה, מידת קירבה-מרחק, תקשורת, הדדיות, שוויוניות שנוכחים בדרך כלל בסיפור הזוגי. יש זוגות שמסמנים גבולות ברורים בין "מה ששלי" לבין "מה ששלך". אבחנה זו מיטשטשת בעת גילוי המחלה אשר מחייבת שינוי באורח החיים.

אבחון מצב רפואי אצל אחד מבני הזוג הוא גורם לסטרס ואפילו לדיכאון. אז מה עושים כדי לעבוד על מערכת היחסים, לתחזק אותה, ובאותו זמן לסייע לבן/בת הזוג להתמודד טוב? מנקודת המבט של השותף לחולה, יש מספר פעולות חיוביות שתוכל לנקוט כדי לסייע לשותף/ה שלך:

 • תתעניין במצב הבריאותי של בן הזוג שלך – אבל תן לו / לה להיות בשליטה
  שותפך יעריך מאוד את ההתעניינות במצבו הבריאותי. זה יכול להיות מרגיע לדעת שאתה לא עובר את זה לבד. כמו כן, חשוב שבן הזוג שלך מרגיש שאתם ביחד, ועם זאת הוא בשליטה בסוכרת שלו.

 • החולה צריך ללמוד לבקש מה הוא צריך מבן זוגו

חשוב לתת לבן הזוג מעין תפקיד בסיוע בטיפול במחלה. אם זה שיזכיר לבן הזוג לקחת את התרופה, שילווה אותו למרפאה, שיקשיב לו. אם צריך אפשר לבקש גם שיהיה "השוטר" שלו או שישקיף מהצד ויראה איך הוא עומד במטלות הטיפול על מנת לתת משוב מקדם, וכן לעודד אותו במאמציו כמו אוהד שרוף.

 • הצע רעיונות – אבל לא לתת פקודות
  כולנו יכולים ליהנות מנקודת מבט שונה בזמנים שונים, כדי לעזור לנו לקבל החלטות. כדאי לוודא שאתה לא יותר מדי מציק או מנדנד. קח זמן כדי לדבר עם השותף שלך, כדי לראות מה עובד הכי טוב עבורו/ה.
 • לאפשר זמן לשותף שלך לנהל את המחלה שלו
  לאפשר זמן לשותף שלך לנהל את המחלה שלו, נע על גבי רצף בין להבטיח ולדאוג לכך, שיש לו את הזמן לעשות את הבדיקות והזריקות, עד לנקיטת יוזמה, ליצירת זמן לפעילות גופנית הולמת במהלך השבוע.
 • להיות מוכן לשינויים במצב רוח
  בסוכרת, למשל, רמות סוכר גבוהה ונמוכות עשויות לעתים להוביל לעצבנות, בלבול, ולפעמים כעס. זה הוגן לאפשר מרחב תמרון כלשהו למצבי הרוח של בן הזוג שלך. כמובן, אם התנודות נעשות קשות להתמודדות, בן הזוג יכול להיעזר באיש מקצוע.
 • לדון בקשיים מיניים
  אם המצב הרפואי משפיע על יכולתו של בן הזוג שלך לקיים יחסי מין או ליהנות מהם, זה יכול להיות קשה עבורם להתמודד עם הבעיה. אם שמת לב שבן הזוג שלך נסוג מקיום יחסי מין בתדירות רגילה, זה יכול להיות קשור למצב הרפואי.
  ישנם טיפולים לבעיות בתפקוד מיני אצל גברים ונשים ויש גם דרכים חלופיות שבהן ניתן להשיג אינטימיות.

 • לדון בפתיחות ברגשות שלך
  המצב הרפואי החדש ללא ספק משפיע על האדם החולה, אך היא משפיעה גם על בן/בת הזוג. שכיח שבן הזוג חש חרדה לבריאות ואיכות החיים של בן זוגו החולה. בנוסף, יתכן שאתם עוברים קשיים בתהליך האבחון ושינויים שנראים מפחידים לאורך הדרך הצפויה.
  כמו כן, יש מספר גורמים אחרים שבהם יש להיות שם בשביל בן הזוג. למשל, בסוכרת של ישנם שינויים תזונתיים, שינויים בשגרה יומית והצורך להיות המשך התמיכה שלהם.
  לכן, כדאי לחלוק את הרגשות שלך עם בן זוגך מעת לעת, כדי שיוכלו לראות איך אתה שותף למצבם החדש. לעתים, אנשים עם מצב בריאותי לא מצליחים להבין עד כמה ניכרת השפעת מחלתם שלהם על אחרים.
 • להפוך את המחלה להזדמנות זוגית
  במקום להרגיש תחושה של החמצה או הקרבה של הנאות החיים, ראו בגילוי המחלה הזדמנות לזוגיות להתמודד ביחד עם אתגרים חדשים ומגוונים. התחילו לצעוד ביחד, לרוץ, לרכב על אופניים, לשחות, לנסות סולמות מאמץ מגוונים, ללכת את "שביל ישראל", לבשל יחד, לחפש בשווקים תחליפים מעניינים שיתאימו לסגנון אכילה חדש בביתכם. כל אתגר של הסוכרתי הופך להיות אתגר זוגי, ועם תמיכה, הנאה, אופטימיות, תוכלו לחגוג ביחד את כל השינויים הנדרשים. למשל, השינויים הנדרשים באורח החיים של סוכרתי אמנם בלתי מתפשרים עבורו, אך בפועל הם המתכון לאורח חיים בריא לכולם. האין זה ברור בימינו, ששמירה על תזונה בריאה, הורדה במשקל, שמירה על איזון במשקל, פעילות ספורטיבית קבועה, שיגרת הליכה, הם עקרונות מחייבים להגנה על בריאותנו ובעיקר על איכות חיינו.

 

טל שקד, מאמנת אישית, טיפול משפחתי, מרכז DMC לטיפול בסוכרת

בעיות בזוגיותזוגיותמחלהסוכרת