איך הרופאים פספסו גידול של 30 ס"מ שאיים על חייה של ילדה בת 13?

מי היה מעלה על דעתו שילדה בת 13 יכולה לסבול מסרטן השחלות?

המחלה, שפוגעת לרוב בנשים בשנות ה-50 לחייהן, התגלתה באופן נדיר בגופה של קיילי דונלי בת ה-13 מבריטניה, באחד מהמקרים הכי מוקדמים של סרטן השחלות שתועדו עד היום.

למעשה, כל כך לא סביר למצוא את סוג הסרטן הזה בקרב צעירות, שהרופאים פספסו את האבחון 10 פעמים לפני שהצליחו להבין מה לא בסדר עם דונלי. כשאיתרו את המחלה בגופה, הגידול כבר הגיע לגודל של כ-30 ס"מ ושקל יותר מ-3 ק"ג, עם גרורות בכבד, בטחול, במעיים ובאגן. לפי הרופאים, בעת הגילוי היא היתה מרחק ימים ספורים לפני מוות.

איך כל כך הרבה אנשי מקצוע פספסו את הגידול העצום שהתפתח בגופה?

 

כשקיילי ניגשה לרופא המשפחה כדי להבין את מקור הנפיחות וכאב הבטן מהם סבלה, הרופא הרגיע אותה ואמר שאלו רק כאבי בטן או בעיות עיכול ושלח אותה לביתה. הסימפטומים החלו להופיע כבר בינואר 2016. "היא לא הלכה לשירותים במשך שבועות והיא הרגישה רע", סיפרה אימה לוריין בראיון ל-Dailymail. "אז לקחתי אותה לרופא, שאמר שיש לה עצירות ונתן לנו חומרים משלשלים לקחת הביתה".

כמובן שבמהרה התברר שהחומרים המשלשלים לא עוזרים ועצירות כנראה אינה הבעיה. "הם לא שינו שום דבר, אז חזרתי אל הרופא ארבע פעמים נוספות, וחייגתי אליו חמש פעמים במהלך ארבעת השבועות הבאים", מספרת האם. "ובכל פעם נאמר לי אותו הדבר – פשוט לתת לה חומרים משלשלים, כי יש לה עצירות".

לאחר חודש ימים בו מצבה של הנערה לא השתנה למרות הטיפול שהציע הרופא, הוא הפנה אותה למרכז רפואי אזורי לבדיקה. גם אז הצוות הרפואי שלח אותה הביתה, בטענה שהם לא מבצעים סריקות על מי שסובל/ת מעצירות.

דיברה עם הרופא 10 פעמים, אך הוא התעקש שזו עצירות. לוריין דונלי ובתה קיילי

 

רק כשהגיעה לחדר המיון בבית החולים, ביום למחרת הביקור שלה במרכז הרפואי ולאחר שהמצב שלה החמיר קשות, הרופאים בבית החולים הסכימו לבדוק אותה שוב למרות הנחיות רופא המשפחה – חודשיים אחרי הביקור הראשוני אצלו. "היא הקיאה שוב ושוב והבטן שלה החלה לגדול. העור שלה היה שעוותי וחיוור. ידעתי שמשהו מאוד לא בסדר איתה", אמרה לוריין.

בחדר המיון אבחנו את קיילי עם סרטן השחלות. "הרגשתי כל כך חולה", סיפרה הילדה בראיון. "לא ממש ידעתי מה קורה, אבל אמא שלי בכתה בלי סוף".

אחרי 6 חודשים מרגע האבחון, במהלכם עברה כמה וכמה ניתוחים וטיפול כימותרפי, הסרטן של קיילי נמצא בימים אלו בנסיגה. באוגוסט היא סיימה את טיפולי הכימותרפיה, ומאז היא מבקרת בבית החולים מדי חודש לבדיקה. ד"ר דיוויד ווקר, מנהל רפואי של שירותי בריאות כלליים בבית החולים האוניברסיטאי של מפרץ מורקאמב, התנצל בפני קיילי ומשפחתה על עוגמת הנפש וטען שחקירה של המקרה מתנהלת בימים אלו.

הסרטן בנסיגה. קיילי דונלי

 

למרות שמדובר במקרה נדיר מאוד, בו סרטן שתוקף לרוב נשים מבוגרות בשלהי תקופת הפוריות שלהן תקף נערה שרק החלה את השלבים הראשונים של בגרותה המינית, המחדל הרפואי שקרה לקיילי דונלי הוא שערורייתי. חודשיים שלמים עברו מהבדיקה בה נאמר לצעירה הזו שהיא סובלת מעצירות ויכולה להיעזר בחומרים משלשלים, ועד לרגע בו אימה דרשה תשובות ולקחה אותה לחדר המיון.

"הרופאים אמרו לי שאילולא הייתי לוקחת אותה לחדר המיון כשעשיתי זאת, היא לא היתה כאן איתנו היום", האם סיפרה. וזו אולי תעודת עניות לרפואה שהעלימה עין בצורה בוטה מבעיה נשית ולא החכימה לחקור אפילו במעט בעיה חמורה, אך בד בבד זוהי עוד הוכחה שלאימהות יש סוג של כוח על, ושהן פשוט תמיד יודעות.

הנחישות של האם הצילה את חיי הבת מרשלנות הרופאים

סרטןרפואהשחלות