דוגמנית הצמרת חושפת: "אני סובלת מבריחת שתן"

המון נשים סובלות מבריחת שתן אחרי הלידה, אבל מעט מאוד מעזות לדבר על זה. ככה זה כשבעיה מושתקת לאורך שנים, כשזה נחשב ל"מביך" או ל"TMI" (ר"ת של Too Much Information) – ולא מקבל את היחס החברתי הראוי לבעיה בריאותית שהמון נשים מתמודדות איתה לאורך שנים. ובכל זאת, יש כמה אמיצות שמבינות שחשוב לדבר על זה, ושנשים אחרות כמוהן לא צריכות לעבור את זה לבד.

דניאל לויד, דוגמנית צמרת בריטית ובעבר מלכת יופי, היא אחת מאותן אמיצות. בשבוע החולף היא סיפרה על ההתמודדות ארוכת השנים שלה עם בריחת שתן בתוכנית הבוקר "This Morning", ולאחר מכן גם כתבה על כך טור לאתר הדיילי מייל. "לא אעמיד פנים שהלב שלי לא דפק בשעה שדיברתי על הרגעים המשונים בריצה לבית הספר, והסכנה בלהתעטש בבגדי השטיח האדום שלי", כתבה. "אבל החלטתי להיפתח בתוכנית הבוקר בנוגע לבריחת השתן שפגמה בחיי במשך 7 שנים, כדי לעודד נשים נוספות להתמודד עם בעיה בריאותית שעדיין נחשבת בגדר טאבו".

מעבר לדוגמנית מצליחה ודמות מוכרת מאוד ברחבי האי הבריטי (בין השאר גם כאשתו לשעבר של שחקן הכדורגל ג'ימי אוהרה), לויד היא גם אמא לארבעה. בעיית בריחת השתן שלה החלה לאחר הלידה של בנה השני, הארי, כשהיתה בת 27. "גיליתי שאם אני צריכה ללכת לשירותים, אין לי אפשרות לחכות קצת לרגע נוח יותר – פשוט לא יכולתי להחזיק את זה", כתבה. "לא משנה איפה הייתי, לשלפוחית שלי לא היה אכפת. הייתי בכוננות בכל פעם שעזבתי את הבית, תמיד נואשת לדעת איפה השירותים, למקרה שאצטרך ללכת בדחיפות".

מצבה החמיר אחרי שילדה את בנה השלישי, ג'ורג', ב-2013. "אחרי הלידה שלו הייתי צריכה רק להשתעל, להתעטש או אפילו לצחוק בקול כדי שתקרה לי תאונה. בשלב הזה, זה קרה כשהתאמנתי או אם רצתי אחרי הילדים. לשחק איתם בגן שעשועים היה אמור להיות כיף, אבל הייתי כל כך עסוקה בלהתרכז ברצפת האגן שלי שלא יכולתי להירגע. פעם אחר פעם הייתי צריכה להפסיק את המשחק וללכת להחליף".

מספיקה בדיחה מוצלחת אחת כדי לגרום לתאונה. לויד עם בנה הארי, צילום: shutterstock

 

אלא שהבעיה האמיתית מתחילה כשהבושה והמבוכה גורמת לנשים להתבייש מללכת לרופא ולא לקבל טיפול. וכך היה גם המקרה עבור דוגמנית הצמרת. "הרבה יותר מדי מבינינו עדיין מרגישות כל כך מודעות לעצמנו יתר על המידה, לגבי זה שאין לנו שליטה על השלפוחיות שלנו, שאנחנו אפילו לא מספרות לרופא המשפחה שלנו. אני בהחלט הרגשתי שאני לא יכולה לעשות זאת".

"אני לא מאמינה שלא חיפשתי עזרה רפואית מוקדם יותר עבור בעיה מתישה כל כך. מבוכה, והמחשבה שלא ייקחו אותי ברצינות, הם אלה שמנעו ממני מלדבר", היא כותבת. "אבל אם הייתי בוטחת ברופא, הדבר הראשון שהם היו אומרים לי היה שהבעיה הזו פוגעת בערך ב-1 מכל 4 נשים, במיוחד אחרי לידה. אין שום סיבה להתבייש בזה – ויש הרבה מאוד מה לעשות כדי לעזור. במקום, אני סבלתי את ההשפלה שבבריחת שתן אצל מבוגרים בשתיקה".

ואם לא די במבוכה מול רופא זר, נראה שיש נשים שמתביישות אפילו לספר לבן זוגן על הבעיה שלהן. לויד מספרת שיש לה חברה כזו, שלא מספרת לבעלה על בריחת השתן שלה. "'איך הוא יידלק עלי אם הוא יידע?', היא אומרת. ובינתיים הוא צוחק שאשתו יכולה לפתוח חנות עם כל התחתונים שיש לה. אני חושבת שהיא צריכה לספר לו – אחרי הכל, הוא היה שם בחדר כשהיא ילדה את שתי הבנות שלהם, וראה את המחיר שלהוציא אותן אל העולם גבה מהגוף שלה. אני לא יכולה להאמין שהוא לא יתמוך בה".

"אם הייתי בוטחת ברופא, הדבר הראשון שהיה אומר לי הוא ש-1 מ-4 נשים סובלת מהבעיה הזו". דניאל לויד, צילום: Shutterstock

 

לויד מספרת על תקרית אחת מביכה במיוחד שקרתה לה בפארק טרמפולינות, לשם לקחה את הבנים שלה. "תמיד התעקשתי להישאר לצפות מהצד. פעם אחת הם כל כך נהנו וביקשו ממני לנסות גם. 'כמה קפיצות לא יזיקו', חשבתי לעצמי, אבל זה כל מה שנדרש כדי שאאבד שליטה על השלפוחית שלי. לבשתי מכנסי ספורט אפורים בהירים ולא יכולתי להסתיר את מה שקרה. אני עדיין זוכרת כמה מפוחדת הרגשתי כשזירזתי את הילדים ללכת משם".

גם כדוגמנית, הבעיה פגעה בעבודתה ובאורח חייה. "אני עובדת קשה כדי להישאר בגזרה והולכת לחדר כושר כמה פעמים בשבוע, אבל הייתי מוגבלת בסוגי האימונים שאני יכולה לעשות: ההליכון היה מחוץ לתחום, כמו גם להרים משקולות".

"יכולתי להיות במסיבה הכי מהממת, אבל לא להיות מסוגלת ליהנות – כי הרגשתי כל הזמן מתוחה", היא מספרת. "ובכל זאת, כמו רוב הנשים, פשוט חשבתי שזה משהו שאצטרך לחיות איתו – אחת הבעיות האלו שנכנסות לטריטוריה החדשה מרגע שיילדת. נכנעתי לרעיון שאחיה עם הבעיה הזו".

לקחה על עצמה שליחות. דניאל לויד עם אימהות נוספות בהשקת קולקציית בגדי הריון בעיצובה, צילום: Shutterstock

 

"רק כשהבנתי כמה מהחברות שלי סובלות גם, התחלתי לחקור את נושא הטיפול. ואני כל כך שמחה שעשיתי זאת, כי באמת יש עזרה אפשרית", לויד מודה. "הרופא שלך יכול להפנות אותך למומחה שיילמד אותך תרגילים שיחזקו את רצפת האגן שלך. במקרים חמורים יותר, יכול להיות שנדרש ניתוח כדי לטפל בנושא. בסופו של דבר מה שעבד בשבילי היה טיפול לייזר של 10 דקות, עם מכשיר בצורת שרביט שמעודד את ייצור הקולגן באזור הפגוע. זה נקרא פמיליפט, זה אולי נשמע כמו טיפול פנים אופנתי – אבל זה כבר מחזיר לי שליטה על הגוף שלי. הייתי בטיפול אחד מתוך 3. כעת אני יכולה לשחק כדורגל עם הבנים שלי וללבוש בגדים צמודים בלי לדאוג".

אולם לויד לא הסתפקה בסוף הטוב של הבעיה שלה. נדמה שכעת היא ממש רואה שליחות לעזור לנשים אחרות – ואין ספק שיש משהו מרגיע במיוחד בלשמוע שאפילו דוגמניות צמרת סובלות מבעיה כזו (כן, אפילו על השטיח האדום).

"אחרי שדיברתי על הבעיות שלי בפומבי בשבוע שעבר, הופצצתי בהודעות מנשים שסבלו במשך שנים אבל עכשיו קיבלו השראה להשיג עזרה", היא מסכמת בטור שכתבה. "היה לי קשה לדבר בכזו פתיחות על בעיה כל כך אינטימית, אבל לדעת שהיה לכך אפקט כל כך חיובי גרם לי לשמוח שעשיתי זאת. אני רק מקווה שאנו מתקדמים בהסרת הטאבו הזה אחת ולתמיד, כדי שיותר נשים כמוני יוכלו להשיג את העזרה שהן צריכות". אנחנו לגמרי איתה.

בריחת שתןדוגמניתהריון ולידה