עישון מזיק לכולם, במיוחד לנשים

על פי דו"ח העישון שפורסם במאי 2017, 16% מכלל הנשים בישראל בגיל 21 ומעלה מעשנות, לעומת 30.9% מכלל הגברים. כמו כן, יותר ממחצית הנשים הישראליות המעשנות צורכות 10-20 סיגריות ביום ו-5% מהן מעשנות "כבדות". זאת ועוד, סקרים מראים כי נשים נוטות להתחיל לעשן בגיל מאוחר יותר מגברים וכי הגיל הממוצע להתחלת עישון סיגריות עומד על 19.5 שנים בקרב נשים יהודיות ו- 25 שנים בקרב נשים ערביות.

הנה סך ההשפעה השלילית על בריאות נשים:

גלולות למניעת הריון- נשים מעשנות הנוטלות גלולות למניעת הריון נמצאות בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב ובפקקת עורקים וורידים. שילוב כמו כן, טיפול גלולות למניעת הריון עם עישון מעלה סיכוי לשבץ מוחי ואסור מעל גיל 35.

פריון – העישון מפחית את סיכוי הכניסה להריון ומפחית ב30% את הצלחת טיפולי ההפריות.

הריון– עישון בתקופת ההיריון פוגע בבריאות שתי נפשות: הן בבריאותה של האישה ,הן בבריאות תינוקה, ואף מסכן את חייו של התינוק. תינוקות וילדים להורים מעשנים נמצאים סיכון כפול לחלות בזיהום בדרכי הנשימה. כמו-כן נראה, שקיימת השפעה שלילית ארוכת-טווח על התפתחותה הגופנית, הנפשית והאינטלקטואלית של ילדים לאימהות, שהרבו לעשן בתקופת ההיריון. זאת ועוד, עישון בזמן הריון הוא הסיבה העיקרית למוות התינוק לאחר הלידה, ללידה מוקדמת,  לתינוקות הנולדים עם משקל נמוך ולסיכוי גבוה יותר של הילדים לסבול מאסתמה.

השפעה על הילד– מחקרים הראו כי לגברים שנולדו לנשים מעשנות יש סיכוי גבוה יותר לאשכים קטנים, ריכוז זרע נמוך וספירת זרע כוללת נמוכה יותר. לגברים מעשנים יש בממוצע ספירת זרע נמוכה יותר ושיעור הימצאות גבוה יותר של זרע פגום. ברגע שכבר קיים ההיריון וההורים ממשיכים לעשן הדבר עלול לגרום לשינויים גנטיים ונזקים לעובר. בנוסף, הסיכוי של ילד לאם מעשנת להתאשפז עקב בעיות ריאה גבוה ב- 70% מהסיכוי של ילד לאם שאינה מעשנת.  זאת ועוד, ילדי מעשנים נפטרים ממוות פתאומי בשיעורים הגבוהים משמעותית בהשוואה לילדי לא-מעשנים.

עור הפנים- ככל שאדם מעשן יותר, כך גדל הסיכוי לקמטים, בעיקר סביב הפה והעיניים. למעשנים בני 40+ יש יותר קמטים מאשר ללא מעשנים בני 60+. עשן סיגריות המשתחרר לסביבה גורם להתייבשות העור. יתרה מכך, העישון מצר את כלי הדם ולכן מפחית את זרימת הדם אל העור ובכך מפחית הגעה של חמצן וחומרי הזנה חיוניים. מחקרים הראו שעישון גורם לייצור מוגבר של אנזים הגורם לפירוק של קולגן וכתוצאה מכך העור נראה "שוקע" ופחות אלסטי.

 

גיל המעבר– עישון עלול לגרום להקדמת גיל המעבר בכשנתיים, ככל שהאישה מעשנת יותר כך גדל הסיכוי להקדמת הופעת גיל המעבר.

סרטן–  מחקר ענק שפורסם בשנת 2013 בכתב העת Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention, מצא כי נשים מעשנות פגיעות יותר לסרטן המעי הגס מאשר גברים מעשנים. בהשוואה לנשים שמעולם לא עישנו, נשים שעישנו אי פעם היו בעלות סיכון גבוה ב-19% לסרטן המעי. לעומת זאת, בהשוואה לגברים שלא עישנו מעולם, לגברים שעישנו הסיכון לסרטן היה גבוה ב-8%. ככל שאישה עישנה יותר שנים, ככל שהתחילה לעשן בגיל מוקדם יותר וככל שעישנה יותר סיגריות ביום, כך עלה הסיכון שלה לפתח סרטן המעי הגס. מחקרים גם מצאו כי בנשים עישון מגביר סיכון לסרטן הריאות יותר מאשר בגברים, אך לא כל המחקרים בנושא הגיעו לתוצאות אחידות.

מחלות לב – מחקר נוסף שפורסם ב- Lancet מצא שלנשים סיכון הגבוה ב- 25% לעומת גברים לחלות במחלת לב וכלי דם באותה רמת עישון. מחקר אחר, שפורסם ב- BMJ, ואסף נתונים מ- 141 מחקרים שונים על הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי כתוצאה מעישון סיגריה אחת ביום, מצא שהסיכון של נשים היה גבוה יותר מגברים ועמד על 57% לפתח מחלת לב, ו- 31% לפתח שבץ מוחי.

איך להפסיק לעשן?

כיום, גמילה מעישון היא פשוטה וקלה בעזרת רופא המשפחה בו הסיכוי להפסקת עישון גבוה בצורה משמעותית לעומת הניסיון להפסיק לבד. כמו כן, הספרות הקיימת היום מצביעה על כך כי ייתכן שנשים בתהליך הגמילה זקוקות לייעוץ יותר אינטנסיבי (קוגניטיבי-התנהגותי ותרופתי), עם דגש בטיפול על מתן מענה מתאים ללחץ, תמיכה חברתית, טריגרים לעישון ועלייה במשקל. זאת ועוד, מחקרים אף רמזו לכך שייתכן שמומלץ לתזמן את הפסקת העישון ואת הטיפול התרופתי גם לפי שלב המחזור החודשי שבו האישה נמצאת, כדי להפחית את תסמיני הגמילה ולהגדיל את הסיכוי להצלחה.

בריאות נשיםסיגריותעישון