תתפטרי: זה מה שקורה לגוף שלך כשאת שונאת את העבודה שלך

לכולנו יש תקופות קשות בעבודה וימים שאנחנו מגיעות למשרד ולא יכולות לסבול אף אחד מסביב, החל מהבוס המעיק ועד לפקידת הקבלה המאנפפת שרק המחשבה על המבט הזעוף שלה בבוקר גורמת לתחושת מועקה כללית. הבעיה הופכת לחמורה כשהימים הקשים הופכים לשבועות קשים, שהופכים לשגרה ארוכה ומעיקה. אם את עדיין לא בטוחה אם את עוברת תקופה קשה או שסביבת העבודה באמת לא מתאימה לך, כדאי שתקשיבי לגוף שלך. פעמים רבות הנפש מתקשה לעכל את הסיטואציה, והגוף שולח סימני אזהרה שמאותתים שמשהו לא תקין. מרגישה שהעבודה גורמת לך ללחץ? אם את סובלת מאחד או יותר מהסימפטומים הבאים אולי הגיע הזמן להתפטר:

את מתקררת וסובלת מצינון לעיתים קרובות

אם את מוצאת את עצמך עם טישו ביד ואף אדום ומנוזל לעיתים קרובות, זה לאו דווקא בגלל שחורף בחוץ ואולי כדאי שתשימי לב מה את מרגישה לגבי העבודה שלך. מחקרים רבים הצביעו שמצבי לחץ כרוניים עלולים לסכן את המערכת החיסונית והופכים אותנו יותר "מועדים למחלות".

 

צילום: shutterstock

 

את חווה בעיות בשינה

אנשים שמתקשים להירדם או שמתעוררים באמצע הלילה, פעמים רבות מרגישים חסרי מנוחה בגלל לחץ בעבודה ומטלות רבות שעליהם להספיק. כמה לילות בלי שינה הם לא עניין רציני, אבל כשהתופעה הופכת למגמה ייתכן שהסטרס שאת חווה במשרד הפך להיות רעיל וחודר אלייך יותר מידי.

את מאבדת עניין בסקס

כשאת מביאה את העבודה הביתה, מערכת היחסים שלך סובלת. על פי מחקרים שונים, נשים שצריכות לתמרן בין מחויבויות אישיות, לחץ מקצועי והתחייבויות כלכליות מתמשכות מרגישות ירידה בתשוקה המינית. עבור גברים, מתח כרוני יכול לגרום לייצור טסטוסטרון נמוך יותר, אשר מוביל לליבידו נמוך. לכל זה נכנס גם פקטור של זמן, כי עם כל הלחץ והמחויבות הנ"ל, למי בכלל יש זמן לעשות סקס?

את סובלת מכאבי ראש בלתי פוסקים

סטרס יוצר סימפטומים פיזיולוגים שמתבטאים בכאב. בזמן לחץ, גם הגוף שלנו מתוח והשרירים מכווצים. זה קורה מכיוון שהגוף עושה את זה באופן אוטומטי כדי להגן על עצמו מפני פגיעה. כשאת רואה את מקום העבודה "כאזור סכנה" באופן אוטומטי השרירים נמתחים. התכווצות השרירים בגולגולת או בצד האחורי של הצוואר עלולים לגרום לכאבי ראש.

 

צילום: shutterstock

 

כאבי השרירים לא מרפים

כשהגוף נמצא בתחושה של איום מתמשך המוח מציף את המערכות באדרנלין והורמוני מתח אחרים. כשאנחנו מרגישים שאנחנו "על הקצה" בעבודה אנחנו כל הזמן דרוכים, ומוכנים ולכל תרחיש אפשרי – מוכנים להתעמת עם הקולגה העוקצנית, מוכנים להנחתות הלא צפויות של הבוס ומוכנים לעוד מטלה שתגיע בדיוק כשאנחנו סוגרים את המחשב. במידה והתחלת לסבול בתקופה האחרונה מכאבי שרירים, כדאי שתשימי לב אם את מסתובבת במשרד עם אגרופים קפוצים או עונה למיילים בכתפיים כפופות ולסת נעולה וקפוצה, זה יכול להיות סימן לכך שהעבודה משפיעה על הבריאות שלך.

את מרגישה כל הזמן עייפה

לא מדובר כאן על עייפות רגילה שתנומת צהריים קלה או סופ"ש בצפון יכולים לפתור, במקרה הזה הכוונה היא לתחושה של עייפות מוגברת שפשוט לא מרפה. אם את מרגישה מרוקנת ולא מצליחה להתמלא באנרגיות יכול להיות שהעבודה שלך לא בריאה לך.

הבריאות הנפשית שלך מתרופפת

מתח מתמשך עלול להחריף בעיות נפשיות קיימות. אם העבודה מכבידה עלייך וגורמת לדאגות ולחץ נפשי מוגבר, זה יכול לדחוף אותך אל הקצה, ולגרום למצבי דחק שיובילו להתפרצויות של הפרעות כאלו ואחרות. אם את מרגישה שהבוס שלך תמיד מחפש אותך, הבריאות הנפשית שלך עלולה לשלם את המחיר. מחקרים רבים מצאו קשר ישיר בין תחושה של חוסר הגינות בעבודה לבין בעיות בריאותיות של עובדים כמו אכילת יתר ודיכאון. אם את מגיעה לעבודה וקשה לך להיפתר מההרגשה שמתייחסים אלייך בחוסר כבוד ובזלזול, אל תשלימי עם זה. תחושת העוול הזאת משפיעה על הביטחון העצמי ועלולה לפגוע בבריאות הנפשית.

 

צילום: shutterstock

 

יש לך בעיות בקיבה

קלקול קיבה, עצירות או נפיחות, כל אלו הם סימפטומים שיכולים להיות קשורים ללחץ. הלחץ גורם לעיתים לבעיות בעיכול ומשפיע  על חיידקי המעיים שלנו. זאת הסיבה שפעמים רבות אנחנו סובלים מכאבי בטן כשאנחנו כועסים. סובלת מכאבי בטן חוזרים ונשנים? אולי כדאי שתשימי לב לעיתוי שלהם. אם כאבי הבטן שלך חוזרים בכל מוצאי שבת, זה לא בהכרח בגלל החמין שאכלת, יכול להיות שהגוף שלך מאותת שיום ראשון מתקרב ושהוא לא רוצה לחזור לעבודה.

 

אז מה יכול לעזור?

קחי הפסקה מהשגרה המעיקה

כשהגוף נמצא במצב מגננה מתמיד צריך לתת לו זמן להתאושש ולהירגע. בילוי עם חברות מחוץ למקום העבודה, מדיטציה ופעילות גופנית יכולים לעזור ולהרגיע את תסמיני הלחץ.

חשיבה חיובית

לא כולם יכולים להרשות לעצמם להתפטר ולהחליף מקום עבודה, מה שכן אפשר לעשות (או לפחות לנסות), זה לשלוט על האופן בו אנחנו תופסים את הדברים. מיינדפולנס ותורות זן נוספות, מתעסקות באופן בו אנחנו שולטים על המציאות שלנו ומתמקדים בעיקר ובהווה במקום להישאב אל השלילי. אם את מוצאת את עצמך מתעסקת בלי הרף במה שהעמיתים שלך חושבים עלייך, יכול להיות ששינוי מחשבתי יכול לעזור לדברים לקבל פרופורציות אחרות.  

להתפטר. לעזוב. להמשיך הלאה. לצאת מהמקום הארור הזה ולא לחזור לעולם

אם מצאת את עצמך מסמנת וי על אחד או יותר מהתסמינים האלו את לא צריכה להיבהל, הגוף שלך יחזור לעצמו ברגע שתטפלי בו. פשוט תראי בהם נורות אזהרה שמסמנות לך שהגיע הזמן לעזוב את העבודה ולהמשיך לאתגר הבא. שעות עבודה ארוכות, בוס שתלטן, חוסר ביטחון כלכלי וחוסר יציבות מתמיד, תורמים לסביבת עבודה רעילה ולפעמים צריך לטפל בשורש הבעיה ולא בסימפטומים.

חרדהלחץסטרסעבודה