עלייה משמעותית בהתקפי לב אצל נשים צעירות: כך תזהי שאת בהתקף

גם בחג הפורים הקרוב תמר לזניק (היום בת 55) תזכיר לעצמה שלא רק בני אדם מתחפשים, אלא גם מחלות ולפעמים כאב בלסת הוא הכל, חוץ מכאב בלסת. בשלהי גיל 50 לזניק נאלצה לעבור לא פחות מחמישה צנתורים לאחר שהרופאים גילו חסימה בעורקיה הכליליים. "באמצע שנות ה-40 בחיי נאמר לי שאני סובלת מתסמונת מטאבולית הגורמת לרמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים וללחץ דם גבוה", היא משחזרת. "התרופות גרמו לי לתשישות וכאבים בשרירים בשל הסטטינים שנטלתי, ולכן נמנעתי מלקחת אותם בלי להבין את הסיכון הגדול שלקחתי על עצמי".

בחודש ינואר 2014 היא חשה כאבים בחזה ומיהרה לבצע בדיקת אק"ג שלא גילתה כל סימנים לבעיות לב כלשהן. כמה חודשים לאחר מכן שוב חשה לזניק כאבים בחזה וביצעה בדיקת אק"ג נוספת, שגם היא יצאה תקינה. 10 חודשים לאחר מכן, היא חשה כאבים בלסת שהקרינו גם מהצד הימני של החזה ולאורך הזרוע הימנית. "לא חשבתי שהכאבים קשורים ללב שכן הם היו בצד הימני של החזה. הלכתי לרופא שיניים כדי לטפל בכאב בלסת, אך הוא לא מצא דבר ושלח אותי למומחה גרון, פה ולסת. גם למומחה לא היה פתרון לכאביי. רק בשלב מאוחר יותר, לאחר שחקרתי את הנושא ברשת, גיליתי שכאב בלסת הוא אחד התסמינים העיקריים לבעיות לב בקרב נשים. אף אחד מהמומחים הדנטליים שאליהם הלכתי לא היה מודע לכך".

 

תמר לזניק צילום משפחתי

 

כשהכאבים לא חלפו היא פנתה לפיזיותרפיסט ומומחה לעיסויים ספורטיביים כדי להקל על המתח והכאב הפיזי בפלג גופה העליון. הפיזיותרפיה והעיסויים הועילו באופן זמני, אולם הכאבים חזרו ביום שאחרי. גם הוא, כמו רופא השיניים לא היה מודע לתסמינים של בעיות לב בקרב נשים. הכאבים הלכו והתפשטו. בינואר 2015, כשנפשה בארץ עם בעלה ובמהלך הליכת ספורט בחדר הכושר הרגישה לחץ עצום בחזה. "הפסקתי להתעמל. ניסיתי להתעלם מכך אבל אז התחלתי לסבול גם מכאב מקרין בצד הימני של החזה והזרוע שלי, כאילו מישהו קושר חוסם עורקים סביב זרועי."

תמר לזניק צילום משפחתי

 

התקף לב נשי

"החלטתי להתקשר לרופאה שלי. כשהיא שמעה את התיאור שלי, היא אמרה שעליי להגיע לחדר מיון. בחוסר אחריות מוחלט, ניסיתי לדחות את הביקור במיון ולהמשיך את חופשתי כרגיל, אך באותו ערב, כשלא יכולתי לעלות ארבע מדרגות, הבנתי שהבעיה רצינית משחשבתי". לזניק כמובן לא לבד. מחקר חדש שנערך בארצות הברית ופורסם לפני מספר שבועות, מצביע על עלייה בסיכון להתקפי לב בקרב נשים צעירות. מחלות לב וכלי דם הם כידוע, הגורמים המובילים בעולם למוות בקרב נשים. אלא שהסיבה לדאגה נובעת מכך שמאז 1995 ועד 2014 חלה עליה של 10% במספר הנשים שלקו בהתקף לב בין הגילאים 35-54. העתיד לא נראה יותר אופטימי: אחת מכל שתי נשים תסבול ממחלות לב במהלך חייה, ואחת מתוך שלוש נשים עלולה למות מהן.

"בתקופה האחרונה חלה התקדמות משמעותית במניעה ובטיפול במחלות לב, אבל ההישגים עדיין פחותים בנשים בהשוואה לגברים", אומרת ד"ר דנה צפת, קרדיולוגית ומנהלת המרכז לבריאות לב האישה במערך הלב בביה"ח הדסה. "גם בקרב נשים צעירות גדלה בשנים האחרונות שכיחות התמותה הקרדיווסקולרית, ככל הנראה עקב עישון והשמנת יתר. התחזיות לעתיד צופות המשך עלייה בשכיחות מחלות לב כליליות, הן בקרב נשים והן בקרב גברים, לאור הזדקנות האוכלוסייה ומגיפות של השמנת יתר, סוכרת ושכיחות העישון".

לאורח חיים בריא יש אם כן חלק חשוב בירידה המתמדת בשכיחות של מחלות הלב בעולם המערבי. 80% מקרב האנשים מתחת לגיל 50 שלקו בהתקף לב הם מעשנים כבדים. לפיכך, הפסקת עישון מהווה תרומה חשובה לירידה בתחלואה. לפי נתוני משרד הבריאות והאיגוד הקרדיולוגי, מספר הגברים שאושפזו בשנים האחרונות בבתי חולים בישראל בגין התקף לב גבוה בהרבה ממספר הנשים. כאמור קיים שוני מגדרי בסימפטומים של ההתקפים, אולי בהתאמה לכך נמצא כי זמן הקריאה לעזרה של גברים קצר יותר מזה של נשים. הנתונים הללו מצביעים על מודעות נמוכה לסכנות של מחלות והתקפי לב בקרב נשים בהשוואה לגברים. ואולם, סטטיסטית, שיעורי התמותה בקרב נשים ממחלות לב גבוהים פי שלושה מאלה של הגברים.

 

ד"ר דנה צפת מנהלת המרכז לבריאות לב האישה במערך הלב בביה"ח הדסה צילום אבי חיון

סוג התקף לב שונה לנשים

גם סוג התקף הלב בקרב נשים הוא מעט שונה מאשר בגברים: בנשים התהליך נובע פחות מקרע בשריר הלב ויותר משחיקה ברקמת השריר. נשים סובלות פחות ממחלה כלילית חסימתית, אולם הן סובלות בשכיחות גבוהה יותר מחוסר אספקת דם (איסכמיה) לשריר הלב. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, שלנשים כלי דם קטנים יותר. גם בתגובה הדלקתית והיכולת לתקן כלי דם שניזוק מקומית יש הבדל בין נשים לגברים, ואם לא די בכך הרי ששיעור התמותה לאחר אוטם לבבי חריף ושיעור אוטמים חוזרים גבוה יותר בקרב נשים מאשר בגברים. 

מיטל בנשק, סמנכ"לית קרן בריאה:
חוסר המודעות למכלול התסמינים של התקפי לב בקרב נשים קיים גם אצל צוותים רפואיים בחדרי מיון ומקשה על מתן טיפול ראוי. סטראוטיפיזציה מגדרית אשר עדיין קיימת במערכת הבריאות מוסיפה על הקושי ומשבשת את האבחון בזמן אמת. שמענו עדויות של נשים שהרגישו שזלזלו בתחושות הקשות שלהן ואמרו להן שהן היסטריות למרות סכנת החיים שהיו מצויות בה. ישנן נשים שקיבלו תרופות פסיכיאטריות כי גם הן וגם אנשי הטיפול חשבו שתעוקת החזה נבעה מסטרס של חיי היום יום, הם לא העלו בדעתם שמדובר בהתקף לב. מחלות לב גורמות ל1 מתוך 3 מקרי מוות בקרב נשים בשנה וקטלניות יותר מכל סוגי הסרטן גם יחד, אי אפשר להיות אדישות לנתונים האלו אשר מחייבים טיפול מערכתי. עם זאת, כנראה ששינוי יגיע כשנשים יהיו מודעות לתסמינים ותמרורי האזהרה ויתעקשו לקבל טיפול ראוי ומותאם גם כשיתקלו בחוסר אמון.

והסימנים?

התסמין הכי שכיח הוא חוסר נוחות, כאבים או לחץ באזור החזה, אבל זה יכול להיות גם בצד ימין. אצל נשים זה יכול להיות באזורים שונים בחלק הגוף העליון: זרוע אחת או שתיים, כתפיים, צוואר, לסת או גוף .

לעתים לא תופיע חוסר נוחות או לחץ בחזה אבל יופיעו התסמינים הבאים: קוצר נשימה, עייפות לא מוסברת או תשישות, בחילה, צרבת, זיעה קרה, סחרחורות, חרדה או עצבנות לא אופיינית או התעלפות. התסמינים יכולים להופיע בחודש לפני ההתקף, ואצל אחרות בכלל בלי סימני אזהרה. 

אז מה עושים?

  • הקשיבו לגופכן: אם אתן סובלות מכאבים, גופכן מנסה לומר לכן משהו. מציאת הגורם לכאב והתמודדות עמו הוא דבר חיוני, לא רק כדי לשפר את חייכן אלא גם למניעת סכנה בריאותית פוטנציאלית.
  • פיקוח רפואי מקיף הוא חיוני: לא מספיק להיפגש עם מומחה בקשר לתסמין אחד. נשים, במיוחד בשנות ה-40 וה-50 לחייהן, צריכות רופא המסוגל לפקח ולהעריך את כל היבטי בריאותה של האישה ואת האינטראקציה שבין התרופות, השפעת ההורמונים והתסמינים הייחודיים.
  • ידע הוא כוח: הכרת הבעיות המשפיעות על נשים במהלך השלבים השונים של חייהן וגם התסמינים של בעיות לב בקרב נשים (השונים מהתסמינים אצל גברים) עשויה להציל חיים. אם יש לך גורמי סיכון כלשהם העלולים להוביל לבעיות לב, איגוד הלב מציע בדיקות חינם ויכול לסייע לך בהתמודדות באמצעות אמצעי מנע.

 

 

בריאות נשיםהתקפי לב בנשים