מנכ"לית אסף הרופא: הצוותים בבתי החולים שחוקים ובדיקות הקורונה המהירות אוזלות

השבוע נערך כנס 'משנות את עולם הבריאות של און לייף ומאוחדת. הכנס עסק במשבר הקורונה, ההתמודדות איתו, באיך יראה עולם הבריאות של כולנו בעוד עשור מהיום ובמנהיגות נשית. הפאנל המרכזי בכנס כלל את סיגל רגב רוזנברג, המנהלת הכללית של מאוחדת, ד"ר אסנת לבציון – קורח מנכ"לית המרכז הרפואי שמיר (המוכר כ'אסף הרופא') וד"ר קירה רדינסקי, מדענית ויזמת. את הפאנל הנחתה הילה אלרואי, פרשנית הבריאות של חדשות 13. בימים הקרובים נביא לכם את דבריהן של כל אחת מהדוברות. 

בשעה שמספר הנדבקים עומד על מעל 3,000 חולים ליום, סגר לילי הוכרז ב-40 ערים אדומות וסגר בחגים מתחיל להיות אופציה ריאלית, הקורונה עמדה במרכז השיחה.

אף אחד לא רוצה סגר כללי. מה תמונת המצב בבית החולים שלך?

"אנחנו סביב 50 ומשהו חולים כל הזמן. בגל השני יש לנו באסף הרופא רוב הזמן את המספר הרב ביותר של חולים באזור המרכז. מתוכם 20 קשים, 2 על אקמו. האמת שאחד נגמל אחרי הרבה מאד זמן נגמל ועכשיו מחכה לשיקום שזה הישג אדיר. לדעתי היה 6-7 שבועות על אקמו."

יש אחד בשיבא 55 ימים, אנחנו שוברים שיאים פה קצת עם המכשיר חמצון החוץ גופי הזה.

"החולה הזה היה עם ריאות שאי אפשר היה להכניס להם 10 CC אוויר. מכונת הנשמה סגרנו כי היא לא יכולה להכניס אוויר והריאות לא מתרחבות. לציבור קשה להבין, קודם כל זו מחלה קשה, שהיא א- סימפטומטית… עכשיו, מבחינתנו אנחנו רואים בגל השני או איך שרוצים לקרוא לזה המשך של הגל הראשון זה לא משנה, רואים חולים יותר צעירים ויותר חולים. אנחנו השתפרנו מאד, כל המערכת בריאות השתפרה בטיפול ויודעים לטפל יותר טוב, הגישה שלנו שונה היום, אבל בהחלט רואים את אותות השחיקה של הצוותים. זו תקופה מאד ארוכה. העומס בעיקר נופל על המחלקות הפנימיות, טיפול נמרץ שעובדים יום וליל ועל חדר המיון. כמובן כל ביה"ח. בניגוד להתחלת האירוע שאז בעצם לא היו החולים הרגילים שהם לא קורונה, עכשיו יש את כל המחלות, אז ביה"ח מאד עמוס. את המיון חילקנו למספר אתרים שיהיה לנו אתר קורונה ואתר חשודים ואתר רגילים ואתר מהלכים ואנחנו בעצם עובדים כל הזמן בכמה אתרים, דבר שכמובן מקשה מאד ומעמיס מאד."

ד"ר אסנת לבציון קורח, מנכ"לית המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) צילום: הדס רגולסקי כריסי 

כשאת מדברת על העומס על צוותים רפואיים זה בערך 21 מחלקות פנימיות ייעודיות לקורונה, לא בנינו 21 מחלקות פנימיות.

"בדיוק ואם נזכור שמראש אין לנו מספיק מחלקות פנימיות ומראש יש זקנה במסדרון אז מבינים שהעומסים רק גדלים. יש לנו מתחם מאד יפה, מתחם הקורונה, שמיר קורונה סנטר אנחנו קוראים לזה, אבל במתחם הזה למעשה יש לנו מחלקה אחת שהיא כל הזמן שם ומחלקה אחת שעוברת ברוטציה כל חודשיים. בדיוק אתמול עברה פנימית ב', עשו החלפות כדי שאפשר יהיה לנשום ולהתאוורר. מה זה להתאוורר? מחלקה פנימית ה' שעזבה אתמול חזרה להיות פנימית רגילה עם 45 חולים וחולים במסדרון וכל זה, זו ההתאווררות."

אם בגל הראשון ראינו שאנשים כמעט לא הגיעו לבתי החולים, היום בתי החולים כבר מלאים. איך את יכולה להתמודד בעצם עם גל נוסף שאת בית החולים שמטפל בהם?

"אחד האתגרים הגדולים שהשפעת נורא דומה לקורונה. בא מישהו קצת מנוזל, חום, שיעול, קוצר נשימה, זה קורונה או שפעת? לכן נצטרך לשים דגש גדול מאד על הבדיקות המהירות. היום יש את הבדיקות שלוקחות כמה שעות אבל יש מלאי מאד קטן היום בארץ שבעצם מחולק לבתי חולים ומרפאות".

מה זה מלאי קטן במספרים?

"אנחנו מקבלים, קיבלנו מאות בשבוע ועכשיו זה עשרות בשבוע. זה היה אחד האתגרים שעמדנו בהם בצורה מאד יפה. המעבדה שלנו תוך שנייה הגענו ל- 1,200-1,600 בדיקות ביום והם עבדו יום ולילה. הדבר שיעזור מאד אם אפשר יהיה לעשות גם את הבדיקות של השפעת וגם הבדיקות של הקורונה בצורה מהירה, כי אם לקחנו בדיקות ומחכים 8 שעות זה 8 שעות של אנשים במיון שלא יודעים אם הם חשודים או לא."

יכול להיות שיש להם גם שפעת וגם קורונה.

"בד"כ אנחנו אומרים גם כינים וגם פשפשים, אז יכול להיות הכול. התפקיד שלנו זה לעשות דיפרנציאציה – מי זה מי, ומקווים שנלמד מחצי הכדור המערבי, כי לא מהכול למדנו. אנחנו קצת שונים למשל מהטאיוואנים שהיה לנו וובינר איתם ממש לאחרונה ואת רואה איך הם מתנהגים. הם הגיעו עד עכשיו ל- 500 חולים מתחילת המחלה עם 10 מתים. אנחנו לא טאיוואן.  

מדברים על המעבר המואץ לרפואה דיגיטלית. בבתי חולים זה קצת יותר בעייתי, אבל אתם כן התחלתם באיזה פיילוטים להמעיט בביקורים בבתי חולים או אשפוזים

" אני רוצה לפרגן לסיגל רגב רוזנברג שעושה עבודה מעולה במאוחדת. מאוחדת עם הרפואה ההיברידית ואנחנו בקשר איתם עוד לפני הקורונה. זו הייתה גישה חדשנית, מתקדמת מאד, שהיא באמת לא לוקחת רק את הרפואה הטלה (רפואת דיגיטל) אלא משלבת וזה היופי. התחלנו בהרבה ביקורי טלה רפואה במרפאות החוץ מאותן סיבות, יש גם מערכות שמאפשרות את זה."

בניגוד לקופ"ח אתם לא מכירים את החולים.

"חלק כן, חלק חולה חוזר ואז כן מכירים אותו וגם נכון. זה גם תהליך שלומדים אותו, המצב החדש פירק חסמים. כל מני חסמים, בירוקרטיים, המון שאלות שלפני זה שניסינו והיה ניסיונות לקדם הקורונה גם עשתה הרבה דברים טובים, זה אחד הדברים שהיא הקפיצה אותנו הרבה שנים קדימה וכל החסמים פתאום נעלמו והמערכות התקדמו וזה מאפשר לעשות יותר. נכון, זה תהליך, צריך ללמוד, שני הצדדים צריכים ללמוד את זה ואנחנו עוד לא שם. כל המערכת עוד לא שם. כשמביאים ועושים את זה נכון זה גם מאפשר למטופלים, לרופאים לראות את המטופלים שלהם לא בטרפת של היום יום, למי שצריך, ומצד שני לא לבזבז את הזמן לא של הרופא ולא של המטופל על שטויות.

פאנל משנות את עולם הבריאות. ד"ר אסנת לבציון קורח מנכ"לית המרכז הרפואי שמיר, סיגל רגב רוזנברג, מנכ"לית מאוחדת והמנחה הילה אלרואי פרשנית הבריאות של חדשות 13

 

אנחנו בפאנל מרשים ביותר, 3 נשים, אנחנו לא רואות מספיק נוכחות נשית בטח ובטח שלא סביב שולחן מקבלי ההחלטות שהייתי שמחה להגיד מקבלות ההחלטות בישראל וכן רואים שבמדינות אחרות שהצליחו למנוע התפרצויות דווקא היו מדינות שנשים עמדו בראש. יכול להיות שחונכנו שגבר נשמע פשוט יותר אמין? למרות שיכול להיות שהוא מדבר שטויות אבל כשהוא מדבר הוא נשמע לנו יותר אמין?

אי שביעות הרצון ניכרה על פני הפאנל כולו. 

"אנחנו לא רואים את אמון הציבור, יש המון גברים ולא רואים שהציבור כל כך מרגיש בטוח ומאמין."

הפרויקטור גמזו אמור לסיים את תפקידו בנובמבר אם הוא יצליח להישאר עד אז. אם לך היו מציעים לאחר מכן שאת רואה מה עובר עליו, להיות הפרוייקטורית?

"הייתי מודה ומסרבת בנימוס."

אולי זה ההבדל בין גברים לנשים.

אותן נערות בנות שרואות אותנו היום, יש לכן משהו להמליץ להן? ברמה האישית הנשית.

"לחלום, אין שום דבר שאת רוצה להשיג שאת לא יכולה להשיג, הכול אפשרי. לכן אני אומרת שהכול אפשרי, אנחנו גם לא צריכות להיות גברים בשביל לעשות את זה נכון. תהיי את, תקבעי את הגבולות, אם אנחנו מדברים על עולם העבודה, אנחנו כבר יודעים היום שמספר השעות בעבודה לא מעיד לא על איכות העבודה ולא על התפקוד וזה המון המון תלוי איך את מגדירה את הזמנים וככה גם מקבלת את זה הסביבה. אם את אומרת סליחה אני ב- 17:0 הולכת ולא מתחילה להתפתל, מה לעשות, הכול בסדר, המיילים תודה לאל הולכים איתנו גם הביתה."

לראיון עם סיגל רגב רוזנברג מנכ"לית מאוחדת שקוראת להטיל סגר כולל ומיד לחצו על הלינק הבא

 

אסף הרופאד"ר אסנת לבציון-קורחמשבר הקורונהמשנות את עולם הבריאות