ד"ר קירה רדינסקי: הקורונה תישאר איתנו בשנתיים הקרובות

לפני שבוע קיימנו את כנס 'משנות את עולם הבריאות של און לייף ומאוחדת. הכנס עסק במשבר הקורונה, ההתמודדות איתו, באיך יראה עולם הבריאות של כולנו בעוד עשור מהיום ובמנהיגות נשית. הפאנל המרכזי בכנס כלל את סיגל רגב רוזנברג, המנהלת הכללית של מאוחדת, ד"ר אסנת לבציון – קורח מנכ"לית המרכז הרפואי שמיר (המוכר כ'אסף הרופא') וד"ר קירה רדינסקי, מדענית ויזמת. את הפאנל הנחתה הילה אלרואי, פרשנית הבריאות של חדשות 13. 

בשעה שמספר הנדבקים עומד על קרוב ל 5,000 חולים ליום, וסגר החגים עומד להתחיל, הקורונה עמדה במרכז השיחה.

ד"ר קירה רדינסקי צילום עדי ברקן ורפאל מזרחי

בעוד שתי הדוברות הראשונות התייחסו למשבר כפי שחווים אותו קופות החולים ובתי החולים, רדינסקי יזמית שמתמחה במיפוי העתיד, שהסטראט אפ האחרון שלה נאבק בעומסים בחדרי המיון והתגייסה מיד עם פרוץ הקורונה למאבק בנגיף, נתנה לנו צפי על מה שעומד לקרות. 

הציבור מאד הופתע מהגל השני, גם חלק ממקבלי ההחלטות מאד הופתעו, אבל אני מבינה שאת לא היית מופתעת בכלל.

"גם לא הייתי אומרת שהרבה ממקבלי ההחלטות הופתעו. סה"כ בכל מדינה היה גל שני אבל פה לא ננקטו צעדים לבלום מספיק. הייתי קוראת לזה המשך הגל הראשון. מבחינת כל המודלים ומה שראינו בסינגפור ודרום קוריאה, אם לא ממשיכים להקפיד על כל הנהלים, רואים את העלייה שאנחנו חווים עכשיו."

מה נראה לך שהתוכניות אמורות להיות אחרי שיגיע חיסון, אם יגיע חיסון? 

"בואי נדבר על מה זה אומר להגיע לחיסון. כיום מתפרסמים הרבה מאמרים שמדברים על העובדה שכמעט לשליש מהאוכלוסייה יש כבר נוגדנים. במידה והם באמת נכונים זה בעצם אומר שבמידה וייעשה ניסוי קליני, יהיה מאד קשה להראות תוצאה עם ממצאים מובהקים וזה מאוד יאריך את הניסויים הקליניים באנשים. מדווחים בארה"ב שעד דצמבר יהיה חיסון וזה נשמע אופטימי. הניסויים הקליניים זו בעיה."

מתי הקורונה תיעלם מחיינו?

"כל הלמידה שאנחנו עושים זו למידה סטטיסטית מאינפורמציה היסטורית. היו מספר מקרים כאלה בעבר ויודעים שלוקח סדר גודל של שנתיים למגר כזו מגפה. ספציפית. המחלה הזו פעם ראשונה שהיא מתרחשת ולכן יש פה את כל הסתירות וההערכות. זה אופטימי מדי להאמין שבתחילת השנה הקרובה יהיו חיסונים – שוב, בגלל החסינות של חלק מהאוכלוסייה מה שיגביל את הנסיינים הקליניים. אם בודקים את השפעת הספרדית והזמן שלקח להתגבר עליה עם בידודים וריחוק חברתי ומסכות (מתברר שהכלים הקליניים שהוצגו לאוכלוסייה ב- 100 שנים האחרונות דומים), זה לקח להם שנתיים למגר את המחלה. יש שוני מאוד גדול בין שתי המחלות. מחלות קשות שהורגות נעלמות מהר יותר, מחלות קלות יותר הופכות להיות מחלות עונתיות. אם ניזכר ב- H1N1 שהדבר היחיד שמיגר אותו זה H2N2 שעשה קניבליזציה לקודם אז או  שתבוא מחלה אחרת שתתפוס את זו ועל כן היא תעלם או שזה ייקח שנתיים."

את ד"ר רדינסקי כבר לא צריך להציג. היא רק בת 34, אמא לילדה קטנה, אבל מאחוריה כבר הדלקת משואה ביום העצמאות, אקזיט של מיליונים כשמכרה את החברה שהקימה SalesPredict, לענקית האינטרנט eBay ונוכחות קבועה ברשימות הנשים הכי משפיעות בישראל ובעולם. כיום היא עומדת בראש החברה Diagnostic robotics אותה ייסדה עם שני שותפים, חברה שבין היתר עוסקת במתן מענה למיון ראשוני בבתי החולים ובקופות החולים בישראל ובעולם. 

 

ד"ר קירה רדינסקי צילום אייל טואג

 

הקורונה מכניסה אותנו לעולם חדש שנראה את השלכותיו, אין לי ספק בכלל שהמחיר שאנחנו נשלם יהיה גבוה, אבל איך תראה מערכת הבריאות והחיים שלנו 10 שנים מהיום. בגלל המומחיות שלך בכל הנושא של טכנולוגיה רפואית והיכולת שלך אולי לצפות מגפות, מה הצפי שלך. האם מגפות אמורות ללוות אותנו בעשורים הקרובים?

"המגפות ילוו אותנו בעשורים הקרובים. אנחנו רואים את זה תקופה ארוכה, עד 2030 לכמעט 3.8 מיליארד אנשים לא תהיה גישה לרפואה ראשונית מה שמאד יקשה על העומסים שרואים כבר בבתי חולים בעיקר במיונים. ה- 3.5 שעות שמחכים היום במיון יהיו כלום לעומת מה שיהיה תוך פחות מ- 10 שנים. בסין זה כבר מגיע לסדר גודל של 6-8 שעות. אנחנו נהיה חייבים לעבור לרפואה ראשונית דיגיטלית והמשמעות יותר מיון, יותר בחירה.

דברים שחשבנו שייקחו יותר מ- 10 שנים כדי לגרום לטרנספורמציה הדיגיטלית הזאת, הקורונה מאד האצה. רואים את זה הרבה מאד ברפואה שהיא טלא-הלף, רפואה בטלפון ובווידיאו, והיום רואים טרנד חדש שמדבר על יצירת תשתית שלמה דיגיטלית שעוזרת לעשות טריאז' (זיהוי ראשוני) לפציינטים כלומר מיון ראשוני אוטומטי שעוזר להפנות את הפציינטים למקומות הנכונים.

אנחנו פורסים מערכת כזאת עכשיו על אוכלוסייה מאד גדולה בארה"ב, המערכת מאתרת שלפציינט יש הסתברות גבוהה לדלקת בדרכי השתן, במקום שילך לרופא והוא יפנה אותו לבדיקת שתן עושים הפניה אוטומטית לבדיקות שתן ואחרי שהיא חוזרת הרופא מקבל התראה ויכול לעשות רישום של אנטיביוטיקה והיום רואים יותר ויותר שליחה של האנטיביוטיקות באופן דיגיטלי. יש יכולת אוטומטית להכניס את הרופא לתהליך והאוטומציה של תיעוד המפגש של הרופא,  כולל הכנה של הבדיקות מראש כמה שאפשר  מאפשר להשתמש בזמן של הרופא בצורה משמעותית יותר יעילה."

זה לא פוגע בקשר הישיר לדעתך בין המטופל לרופא?

"לא, מדברים על עבודה אדמיניסטרטיבית שהרופא עושה וצריך את כל הבדיקות האלה כדי להגיע למסקנה. אני לא אומרת להוריד את הזמן עם החולה. היום הרופא 7 דקות בממוצע עם הפציינט וזה נועד להגדיל את הזמן עם הפציינט ושהרופאים יוכלו להתמקד בחולים היותר קשים שצריכים את הליווי."

אנחנו בפאנל מרשים ביותר, 3 נשים, אנחנו לא רואות מספיק נוכחות נשית בטח ובטח שלא סביב שולחן מקבלי ההחלטות שהייתי שמחה להגיד מקבלות ההחלטות בישראל וכן רואים שבמדינות אחרות שהצליחו למנוע התפרצויות דווקא היו מדינות שנשים עמדו בראש. מה ההמלצה שלך לנשים צעירות שמסתכלות עלייך עכשיו, מה יש לך להגיד להן? ברור שאנחנו צריכות לעשות יותר.

"אני לא חושבת שצריך לעשות יותר, צריך פשוט לקחת את מה שנעשה עכשיו ולשים בפרופורציה הנכונה. לפני 100 שנה נשים שהיו מתחתנות, היו מפסיקות לעבוד והיום אף אחד לא קושר את הקונספט של חתונה לעצירה בקריירה. אותו דבר צריכים לחשוב על הקמת משפחה – ועדיין הקמת המשפחה נתפסת כמשימה נשית. עכשיו כבר רואים שינוי מאד גדול בעיקר סביב הדור הצעיר שהזוגיות והאחריות ההורית של זוג ולא של האם בלבד. אני חושבת שזה גם תפיסה שאנו צריכות לשנות לעצמנו. הקריירה והמשפחה זה אפיקים אורתוגונליים וצריך להתייחס אליהם בהתאם. יש המון נשים שצריכות להתקדם קדימה ולא צריך לחשוש שעניין המשפחה זה משהו שיעצור אותן.

אותה ילדה שצופה בך עכשיו ורוצה שתתני לה טיפ, רוצה להיות גם היא מדענית, איזה טיפ את יכולה לתת לה?

"לרוץ קדימה ופשוט להיות מדענית. אין משהו שאמור להפריד בינה לבין כל אחד מהחברים שלה שהם בנים או בנות מהבחינה הזאת. כדי להיות מדען צריך לדעת להיכשל הרבה ועדיין להתאושש מזה. צריך לתפוס את הכישלונות כחלק מהתהליך הלימודי על מנת להצליח ופשוט לא להתייאש."

לראיון עם סיגל רגב רוזנברג מנכ"לית מאוחדת שדיברה על הטיפול באלפי חולי קורונה בקהילה לחצו על הלינק הבא

לראיון עם ד"ר אסנת לבציון קורח מנכ"לית המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) על שחיקת הצוותים בבתי החולים לחצו על הלינק הבא. 

 

ד"ר קירה רדינסקימשנות את עולם הבריאות