לחץ נפשי וסטרס: הדרכים לזיהוי והתמודדות

ביום שני ה- 7.11.11 מצוין יום המודעות ללחץ. לחץ הוא אחד הגורמים המרכזיים לבעיות בריאות בעולם המערבי – לחץ מתמשך יכול לגרום לחוסר איזון של מערכות הגוף, שיכול להיות מזיק לטווח הארוך.

עוד ב- Onlife

אחת הבעיות המרכזיות היא לדעת מהם הסימנים שיכולים להעיד שאתם באמת בלחץ. איזה סימנים גופניים ונפשיים יכולים לבוא לידי ביטוי כלחץ ואיך אפשר להתמודד עם התופעות ולהצליח לחיות עם התופעה?

סימני אזהרה פיזיולוגיים

 •  סחרחורות.
 •  כאבי ראש וכאבים כלליים בכל הגוף.
 •  בעיות בחניכיים ובשיניים.
 • בעיות  בעיכול (כאבי בטן בכל מיני סיטואציות).
 •  תיאבון מוגבר או חוסר תיאבון.
 •  שרירים תפוסים בעיקר בצוואר ובכתפיים.
 •  בעיות בשינה.
 •  קצב לב מהיר.
 •  עייפות בלתי מוסברת.
 •  רעידות  בגוף.
 •  בעיות בתפקוד המיני.
 • מראה העור – בין היתר הוכח כי סטרס גורם להגברת הפרשת שומן בעור, להופעת אקנה עיקש ולפצעי בגרות דלקתיים יותר, מחמיר תופעות של אלרגיות וגרד בעור וכן גורם להתלקחויות של מחלות כמו סבוריאה, פסוריאזיס והרפס.
 • מצב השיער – נשירת שיער, האטה בצמיחתו.
 • מראה הציפורניים – הציפורניים עשויות להיפגע כתוצאה מסטרס. המתח פוגע בעמידותן והופך אותן לחלשות, שבירות ומחורצות.

איתור וזיהוי מצבי לחץ

סיטואציות בעלות פוטנציאל יצירת לחץ. בדקו האם סיטואציות אלה מופיעות בעיקר במסגרת העבודה, הבית והמשפחה, אירועים חברתיים או משימות מיוחדות?

מיון הסיטואציות, לכאלה שאנחנו שולטים בהן ולכאלה שאין לנו שליטה. הראשונות כוללות בין השאר, לקיחת אחריות על דברים שאינם דווקא בתחום אחריותנו, בחירת משימות מעבר למשאבים המצויים בידינו, דחיסת מטלות בלוחות זמנים בלתי אפשריים וכד'.  סיטואציות שאינן תלויות בנו, יכולות להיות: בוס עצבני, אישה אובססיבית, בעל ביקורתי, ילדים תלותיים, חברים תובעניים ועוד.

זיהוי המצבים  בהם הלחץ מתלקח במהירות. עייפות מוגברת, סוג מסוים של אירועים, שעות קבועות של היום, מגע עם אנשים ספציפיים.

ניתוח תגובות באותם מצבים. נאלמים דום, מחווירים, משתוללים, יורים מילים שאחר כך אנו מצטערים עליהן? נעלבים ו"בולעים" את העלה\בון?

התמודדות ראשונית עם הלחץ

בדיקה עצמית מול המציאות. אנחנו צריכים לבדוק האם הלחץ הוא אמיתי או שאנו מעצימים ומגדילים אותו למימדים שאינם פרופורציונאליים לסיטואציה.

כך למשל, קיבלתי טלפון מהבנק והשאירו לי הודעה במשיבון לחזור אליהם.  לפני שאנחנו מתחילים לחשוב על הגרוע מכל, אולי פשוט מציעים לי להגדיל את המסגרת?

רכישת מיומנות האבחנה בין "שייך אלי" ל"לא שייך אלי". הבוס צורח עליי בטירוף. האם באמת עשיתי משהו כל כך חמור? האם חרב הפיטורין מתחילה לרחף מעל ראשי? או שאולי אשתו עצבנה אותו הבוקר ואני רק משמש עבורו כ"שק האיגרוף" מזדמן.

זיהוי המצבים בהם הלחץ משרת אותי. לעתים עבודה בתנאי לחץ מאפשרת לנו להשיג הרבה יותר ולהגיע לתוצאות מרשימות בהרבה מאלו שהיינו משיגים בשעות של נינוחות. לפעמים צריך להכיר באיכותו של הלחץ וללמוד ליהנות מתוצאותיו.

ידיעה כי הלחץ מדבק. איתור האנשים הלחוצים שבסביבת חיינו.  לחץ הוא דבר מדבק. לכן, אם לחץ מפריע לנו, כדאי שנתרחק מגורמי הלחץ. בנוסף, כדאי להיות כמה שיותר ליד מייצרי אנרגיה, אנשים חיוביים אשר מפחיתים לחץ ומתחים.

כלים להפחתת הלחץ

הומור. כמעט כל סיטואציה אפשר להפוך להומוריסטית, אם רק מתנתקים ממנה לרגע ומסתכלים מהצד.

חשיבה חיובית. הפיכת המחשבות השליליות למחשבות נעימות ומרגיעות. התמדה בשיטה הזו משנה תודעה, והחשיבה החיובית הופכת להיות חלק מהיומיום.

נשימה. נשימה נכונה מטיבה עם הגוף, מובילה את החמצן אל התאים, מטהרת את זרם הדם ומזינה את השרירים. בתהליך הנשימה מופרשים לדם אנדורפינים הגורמים לשיכוך כאבים ושיפור מצב הרוח. נשימה נכונה היא כלי רב עוצמה בהרגעת מתחים ולחץ.

פעילות גופנית. עשרים דקות ביום של פעילות גופנית, מחזקת את מערכות הגוף ומגבירה הפרשת הורמונים מרגיעים.

בילוי עם אנשים קרובים וחברים.  מומלץ להכניס "עוגנים" שבועיים לבילוי משותף עם אנשים המעניקים לנו שלווה, שמחה ואהבה.

זמנים רגועים. בכל יום מומלץ להקדיש זמן בו אנחנו לא עושים כלום. זו יכולה להיות ארוחת צהריים לבד וזו יכולה להיות מדיטציה של 20 דקות של שקט אחרי שכולם כבר הלכו לישון או לפני שבני הבית התעוררו.

יציאה לחופשה.  חשוב לצאת לחופש מפעם לפעם גם אם אין לכם תוכניות מוגדרות.

שירה וריקוד.  שירה ותנועה ידועים כמשחררי אנרגיה עצורה. גוף משוחרר ונינוח מאפשר יציבות ואיזון לגוף המתוח והלחוץ.

סקס. מחקרים רבים מוכיחים כי אנשים המשמרים יחסים אינטימיים ברוטינת היומיום שלהם, רגועים בהרבה מאלו שאינם עושים כן.