טרשת נפוצה: כך לא ניתן למחלה לנהל אותנו

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית – מחלה שבה המערכת החיסונית תוקפת את הגוף. במקרה של טרשת נפוצה מערכת החיסון תוקפת את המעטפת של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית. הפגיעה במערכת העצבים המרכזית יכולה לגרום לחולשה של יד או רגל, חוסר תחושה או תחושה שונה, הפרעה במתן שתן, פגיעה במערכת הראיה, חוסר קואורדינציה, בעיות בריכוז או בזיכרון ועייפות פיזית או מנטלית.

זאת מחלה לא נעימה בכלל. אבל עם התפתחות עולם הרפואה יש מגוון רחב של טיפולים מעבר לטיפול הבסיסי התרופתי, וביחד הם יכולים לתת מענה הוליסטי כולל והחולים יכולים להמשיך בשגרת חייהם כמעט כרגיל. בישראל יש בערך 7,000 אנשים המאובחנים עם טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) ומדי שנה מאובחנים בערך 200 מקרים חדשים. המחלה מופיעה בגיל צעיר, בין 20 עד 40, והיא מופיעה אצל נשים פי 3 לעומת גברים.

בתקופה הזאת של החיים, בעשור השלישי והרביעי, אנו עסוקים בבניית הקריירה והמשפחה ומחלה כרונית עלולה לעכב את התוכניות או לשנות אותן. רוב המחלות מופיעות בשלהי החיים כאשר כבר יש ביסוס כלכלי ומשפחתי ומעגלי תמיכה שמסייעים. לעומת זאת הטרשת מופיעה בשיא של החיים, תקופה בה לעיתים צריך גם לתמוך בהורים המזדקנים במקביל לגידול הילדים ולבניית הקריירה.

אז איך בכל זאת אפשר להתמודד עם המחלה ולהצליח? אתגר לא פשוט. אני רואה בבי"ח מגוון רחב של התמודדויות ומנסה לעזור ככל האפשר להגיע לדרך הנכונה. יש מטופלים עבורם המחלה הופכת למרכז החיים ויש כאלה שמצליחים לנהל שגרת חיים רגילה עם עבודה, זוגיות, חברים וכולי.

ראשית, בהתמודדות עם טרשת נפוצה או עם כל מחלה כרונית או מורכבת, כדאי ללמוד על המחלה. המידע נמצא בשפע בכל מקום רק צריך להקדיש לכך זמן. תלמדו על המחלה, תבינו את המנגנון הביולוגי שלה, מה הן דרכי הטיפול, גורמי הסיכון, כל מה שחשוב לדעת.

אחרי שחקרתם ולמדתם, הגיע הזמן לבחירת הטיפול התרופתי המתאים. היום יש מגוון רחב של תרופות בעלי מנגנונים פעולה שונים, צורת נטילה (הזרקה, עירוי או כדור) מגוונת ותדירות מתן משתנה. לעיתים קורה שמתחילים טיפול עם תרופה ורואים שהיא אינה יעילה או לחילופין בעלת תופעות לוואי ואז צריך להחליף, אבל חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק, לשמור על עירנות, אפשר גם לנהל רישום של תסמינים ותופעות לוואי מה הופיע ומתי.

נקודה נוספת חשובה היא מעבר לתזונה בריאה המבוססת על המטבח הים-תיכוני. מומלץ לאכול פירות בבוקר וירקות בערב ובארוחות הגדולות קטניות ודגנים מלאים, שמן זית, דגים וחלקים רזים של עוף. אין צורך בכמויות גדולות של בשר בקר. בדיקת דם תגלה האם חסרים לכם ויטמינים כלשהם בהתאם, תוכלו לצרוך מן בתזונתכם או כתוספי מזון.

אחרי שמצאתם את הטיפול התרופתי שהכי מתאים לכם והתחלתם גם לאכול בריא, הגיע הזמן לטפל בנפש. כדברי המשורר הרומי "נפש בריאה בגוף בריא". קל להגיד, קל לכתוב, אבל אני יודעת שזה קשה מאוד ליישם ובכל זאת ממליצה מאוד. כל אחד ואחת ומה שהוא "מתחבר" אליו. זה יכול להיות יוגה, מדיטציה, טיפול פסיכולוגי, או כל דבר אחר שעושה לכם טוב, שמרגיע את הרוח. מחקרים רבים הוכיחו את ההשפעות ההרסניות של "סטרס" על החיים שלנו ועל מחלות דלקתיות בפרט– כאן במקרה של טרשת נפוצה.

מרבית החולים אם לא כולם יכולים לבצע גם פעילות גופנית ספורטיבית. מחקרים בנושא הוכיחו כי פעילות אירובית מפחיתה את תחושת העייפות ומשפרת את מצב הרוח ואיכות החיים. לכל אחד ואחת מתאים ספורט אחר, ובכל מקרה חשוב להתחיל לאט, בהדרגה ובפיקוח. הכי חשוב להתמיד ואת התוצאות ניתן לראות ולהרגיש. מעבר לחוזק השרירים והעצם שניתן לראות כלפי חוץ, פעילות גופנית משפיעה לחיוב גם על הקוגניציה במיוחד על מהירות עיבוד המידע, הקשב והזיכרון.

לסיכום, טרשת נפוצה הינה מחלה כרונית, אך במאה ה-21 עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, היא מחלה שניתן לנהל איתה שגרת חיים. העצות שלי ניתנו על סמך מחקרים אקדמיים ועל סמך מה שאני רואה בעבודה שלי במרפאה. מטופלים שונים, עם מנגנוני התמודדות שונים, מגיבים באופן שונה למחלתם ללא קשר בהכרח לחומרתה. זו מחלה לא פשוטה, הניהול שלה אינו קל ובוודאי לצד הטיפול בילדים קטנים או בהורים מזדקנים ולתפקוד בעבודה. יחד עם זאת, כדאי לשאוף לאיזון העדין של ניהול אחראי של המחלה מבלי להתמסר לה ולא לוותר על הזכות לחוויה שלמה ומלאה של החלקים הבריאים בחיינו. 

לכל מטופל אני אתאים טיפול תרופתי אחר, אבל לכל המטופלים אמליץ על תזונה בריאה, טיפול בנפש וטיפול בגוף. צריך לזכור: אפשר וצריך להיות אופטימיים להעזר במעגלי התמיכה ויחד לחיות לצד המחלה.