"קניתי חזייה אחרי כריתת שד. המוכרת כמעט התעלפה"

ביום ראשון שעבר נערך האירוע השני של "שלמות לא מושלמות" – ערב העצמה ותצוגת אפנה של נשים שמתמודדות עם סרטן השד, לרגל חודש אוקטובר, חודש המודעות למחלה. האירוע נערך בטוקהאוס שבתל אביב, בשיתוף מכבי שירותי בריאות, בוטיק יאנה פאשן וסטודיו 6b. בתצוגת האופנה השתתפו 40 נשים, מאחורי כל אחת מהן סיפור גבורה על סרטן שהפתיע אותן באמצע החיים, והוציא מהן כוחות לא יאומנים שלעיתים לא האמינו שקיימים בהן. אחת מהנשים שהשתתפו בתצוגה היא יאנה דרום, בעלת 'בוטיק יאנה פאשן' שנשאה במהלך האירוע נאום שלא השאיר עין אחת יבשה.

דרום אובחנה לפני כ-5 שנים כחולה בסרטן השד כאשר הייתה בהריון ראשון עם בתה יאנה, כיום כבר בת 5. במהלך ההיריון נאלצה יאנה לעבור שני ניתוחים וטיפולי כימותרפיה ואחרי שלושה חודשים היא עברה כריתת שד ושחזור מידי. הגידול הסרטני התפשט לבלוטות ובסופו של דבר הרופאים נאלצו להוציא את השתל ויאנה נשארה עם שד אחד. התקופה הקשה שעברה גרמה לה לשנות כיוון בחיים ולהתחיל מיזם חדש ופורץ דרך של אופנה לכרותות שד.

"שנתיים וחצי אחרי שחליתי בסרטן השד הגעתי לחנות הלבשה תחתונה לקנות חזיית הנקה כשאני בעלת שד אחד בצד ימין ופרוטזת שד בצד שמאל" סיפרה דרום במהלך הנאום שנשאה באירוע, "שאלתי את המוכרת אם הם יכולים לתפור לי דופן כפולה כדי שאני אוכל להכניס לשם את הפרוטזה והיא כמעט התעלפה. הבנתי שלא אני ולא אף אישה אחרת צריכה להרגיש ככה כשהיא מגיעה לרכוש חזייה אחרי שהיא חלתה בסרטן השד. בזכות כל החנויות שהרגשתי בהן נבוכה ולא מצאתי בהן חזיות צבעוניות או ביקיני עבור נשים שכרתו שדיים, פתחתי חנויות אופנה עבור נשים שמתמודדות עם סרטן השד ואני עובדת בשליחות חיי"

מתוך תצוגת האופנה של 'שלמות לא מושלמות'. צילום:בני גם זו לטובה

דרום הסבירה מדוע הצורך בפריטי הלבשה מיוחדים לנשים שחולות בסרטן השד הוא כל כך קריטי: "עד היום אנשים לא מבינים למה אנחנו צריכות דברים מיוחדים. הגוף שלנו עובר מסע מפרך, חזייה אחת ובגד אחד נוח יכולים להפוך את האפור שלנו לקצת יותר ורוד".

"אוקטובר הוא חודש שבכל שנה נצבע בוורוד. אני עומדת כאן אחרי שבחודש האחרון איבדתי שתי חברות שנוספו לעשרות חברות אחרות שאיבדתי", המשיכה יאנה בדמעות, "אני רוצה להקדיש את התצוגה הזאת לזכרן ולזכר אמא שלי שנפטרה גם אחרי שחלתה בסרטן השד. אני מאחלת לכולנו שנדע להסתכל על חצי הכוס המלאה ונשמח בחלקנו. תחיו את החיים ולא לידם".

בגדי נשיםהלבשה תחתונהסרטן השד