האירוע שלא השאיר עין אחת יבשה: "עכשיו אני מסוגלת להסתכל לחיים בעיניים"

כחלק מאירועי חודש המודעות לסרטן השד, התקיים אתמול זו השנה השלישית האירוע השנתי של און לייף "שלמות לא מושלמות", ערב העצמה ותצוגת אפנה של נשים שמחלימות ומתמודדות עם סרטן השד. האירוע שנערך בטוקהאוס שבתל אביב בשיתוף מכבי שירותי בריאות וחלאסרטן היה מפגן של כוח ושמחת חיים. אחת אחת עלו על המסלול 15 נשים, וגבר אחד מיוחד במינו שאליו נגיע בהמשך, מלווים באנשים שהיוו עבורם עוגן ותמכו בהם במהלך תקופת המחלה.

הדס גולדשטיין, מנכ"לית און לייף, פתחה את האירוע וסיפרה על ההפקה המרגשת וההתגייסות של כל הגורמים ללוות את האירוע. החל מדקל זרד מנהלת התצוגה ובעלת המותג everybody, ועד למעצבים שהתאימו שמלות ערב מושקעות ונוצצות לכל הצועדות. נירית בן קיש, מנהלת אגף השיווק של מכבי שירותי בריאות, דיברה על מעגלי התמיכה בחולות ועל חשיבות הליווי הצמוד והאישי שהן מקבלות מהקופה.

צילום: בני גם זו לטובה. מימין למעלה: קארין אהרון ונירית בשמלות של גילדת המעצבים, יערה אביאור ואורית בשמלות של חזן צוקרמן, ליאת גוטמן ואדית בשמלות של דרור קונטנטו. שורה אמצעית: קרן נתנזון בשמלה של גילדת המעצבים, מאיה בירן פלס וציפי בשמלות של משכית. שורה תחתונה: יאנה מרגולין וליבי בשמלות של דרור קונטנטו, ליאת לנגלבן-לרר ואלה בשמלות של שי דקל ורוני וינרב וסהר בשמלה של יערה מן.

 

רגע לפני תצוגת האופנה, עלו לבמה נשים ששיתפו במסע שהן עוברות. מאיה בירן פלס סיפרה על המיזם בו היא שותפה "חלאס אבטלה", תכנית המיועדת למחלימים צעירים שנפלטו ממעגל העבודה בעקבות הסרטן ומתקשים לחזור לשגרת חיים ולמעגל העבודה. בירן סיפרה איך היא עצמה נחשפה לתוכנית: "בסוף הטיפולים ראיתי פרסום של המיזם הזה. הוא נתן לי סיבה נחמדה לקום בבוקר. זה לא היה קל, הביטחון העצמי שלי היה ברצפה. לא הייתי מסוגלת אפילו לחשוב על לעבור יום שלם מחוץ לבית. אחרי חמישה מפגשים התחלתי לחזור לעצמי, הייתי מסוגלת להסתכל לחיים בעיניים".

 

מאיה בירן פלס. צילום: בני גם זו לטובה


קארין אהרון
, מחברת הספר "גנים טובים", סיפרה על סוג אחר של התמודדות עם סרטן השד – כריתה מניעתית: "מה הייתם עושים אם היו אומרים שיש לכם סיכוי של 90% לזכות בלוטו? ומה הייתם עושים אם היו אומרים שיש לכם סיכוי של 90% לחלות בסרטן השד?". אהרון סיפרה איך בדרך לג'ימבורי, כשיצאה לחגוג עם ילדיה ובעלה את יום ההולדת שלה, קיבלה את השיחה הגורלית: "הלכתי להיבדק בעקבות אמא שלי שחלתה בסרטן השחלות, כשהיא נבדקה גם אני נבדקתי. ביום ההולדת שלי, כשהילדים יושבים מאחורה באוטו גיליתי שיש לי סיכוי של 90% לחלות בסרטן השד ו-50% לחלות בסרטן השחלות. כשהגענו לקניון ברחתי לשירותים ורק בכיתי. באותו רגע הכל השתנה". אהרון סיפרה לקהל שנכח בחדר כיצד היא נאלצה לחיות "ממעקב למעקב" עד שהחליטה שהיא לא מחכה לסרטן שיבוא: "כולם אמרו שאני משוגעת כי אני רוצה לכרות איבר בריא, אבל איבר בריא לא אמור לסכן את החיים שלי". ביום הולדתה ה-33, קצת אחרי שאמה נפטרה, היא עברה כריתת שד מניעתית דו צדדית עם שחזור. "באותו ניתוח ירדה לי אבן מהלב. היום כשאני מסתכלת על הילדים שלי אני יכולה להגיד שעשיתי הכל כדי להיות שם בשבילם".  

אפרת בראל והאחות המלווה ורוניקה בשמלות של שחר אבנט. צילום: בני גם זו לטובה


כרמי ברזילי לויט,
שבן זוגה רועי לויט ז"ל נפטר ממחלת הסרטן, סיפרה על מעגלי שיח לזוגות שעמותת חלאס סרטן מקדמת. רועי ז”ל, שהתמודד שלוש פעמים עם סרטן מסוג לוקימיה, הוא זה שבעצם יצר את התוכנית. יחד עם כרמי הוא החליט לשתף זוגות אחרים בהתמודדות הזוגית עם המחלה ובעזרת חלאסרטן, יצר מעגלי שיח שאפשרו לזוגות לדבר על הדילמות, ולשתף גם באתגרים עימם מתמודדים גם בני הזוג הבריאים. "רועי יצא למסע מדהים בעקבות המחלה", סיפרה כרמי, "כשאני בוחנת את המקום הזה אני מודה על האופן בו התמודדנו עם המצב. היינו מנהלים שיחות ומדברים שנינו על הפחדים שלנו, אני על הפחד להישאר לבד ולגדל בלעדיו את הילדים, והוא על הפחד לסיים את החיים ולעזוב אותנו. הגענו למסקנה שחיים במצב של חוסר ודאות הם נוראים, והיינו מתרכזים ביום יום. מתוך אותן השיחות גם הבנו שחייבים לתת מענה לבני זוג שמתמודדים עם הנושא. היום אני ממליצה בחום לכולם – לכו, תדברו, תשתפו, אל תישארו לבד".

 

כרמי ברזילי לויט צילום: בני גם זו לטובה

יעל קסטיאל ואמה. שמלות: גילדת המעצבים. צילום: בני גם זו לטובה

בין הנוכחים שמילאו את האולם, התבלטה קבוצת נשים שמחה וקולנית, כולן לבושות בורוד, "הלביאות" שמן. קבוצת חתירה של נשים אימתניות ובלתי מנוצחות שמתמודדות עם מחלת הסרטן, בשלבים שונים של החלמה. הן הגיעו כדי לתמוך בחברת הקבוצה מירה אידלס בת ה-77 שהשתתפה בתצוגת האופנה. מי שאחראית לחיבור שלהן היא אורית זיו, "האמא של הלביאות הוורודות". זיו, סיפרה לקול תשואות הקהל כיצד הקימה את הקבוצה: "לפני 3 שנים איבדתי את אחותי טלי למחלת הסרטן והבנתי שגם אני חולה. הפכתי להיות גוש קטן שיושב בסלון, וטלי שהייתה בחורה חזקה תמיד, שלחה לי חבל. הבנתי שבכל אישה יש לביאה ורק צריך להוציא אותה". בעיניים בורקות זיו סיפרה על הבנות שמשתתפות בקבוצת החתירה ועל "הביחד" שמחזק אותן: "שנה אחרי שהקמתי את הקבוצה, ואנחנו כבר 80 חותרות ו-100 נשים בסטנדביי. אנחנו קמות כל בוקר בשמחה וגאווה, וגורמות לנשים צעירות שרואות אותנו להפסיק לפחד".

 

מירה אידלס בשמלה של משכית. צילום: בני גם זו לטובה

דרור כהנוביץ' ובתו דר צועדים לזכרה של בת הזוג והאם איריס גולדמן ז"ל. חליפה דרור: דורון אשכנזי, שמלה דר: סוויט גירל שופ. צילום: בני גם זו לטובה

כשהסתיימו הנאומים הקהל התכנס סביב השטיח הוורוד והרגע שכולם ציפו לו הגיע, כולם צעדו על המסלול, לצד בנות משפחה, אימהות, חברים או ילדים שליוו ומלווים אותן בתקופות הקשות, ומאפשרים להן להמשיך להיות חזקות ושלמות: מאיה בירן פלס צעדה עם אמה ציפי, הילה זדה צעדה עם אחותה טל. יעל קסטיאל צעדה עם אמה לאה.

 

הילה זדה וטל. שמלות: גילדת המעצבים. צילום: בני גם זו לטובה

ענת שפירא וד"ר יסמין נתן. שמלות: משכית. צילום: בני גם זו לטובה


ליאת לנגלבן לרר
 
צעדה עם בתה בת ה-12 אלה ענת שפירא צעדה עם חברת הילדות שלה והרופאה המטפלת שלה ד"ר יסמין נתן, איזבל שטיימןצעדהעם חברתה הטובה צילה, אפרת בראל צעדה עם האחות שליוותה אותה ורוניקהיערה אביאור צעדה עם אורית, וקרן נתנזון וייץ צעדה עם בנה בן ה-5 אור

איזבל שטיימן וצילה. שמלה איזבל: יערה מן, עיצוב שמלה צילה: משכית. צילום: בני גם זו לטובה

אודליה מרבן ואביה הרולד. שמלה: גלדת המעצבים, חליפה: דורון אשכנזי. צילום: בני גם זו לטובה


אודליה מרבן
 
קרנה על המסלול לצידו של אביה הרולד שהיה גם הרופא המלווה שלה, קארין אהרון צעדה עם אחותה נירית, רוני וינרב היפייפיה, רק בת 17, צעדה עם החברה הכי טובה שלה סהר, והלביאה מירה אידלס צעדה עם חברה טובה מהקבוצה. ליאת גוטמן צעדה עם אדית אמה, יאנה מרגולין צעדה עם ליבי, ודרור כהנוביץ' שחתם את התצוגה צעד יחד עם בתו דר בת ה-11 לזכר אשתו איריס ז"ל, שנפטרה כשדר הייתה בת 4 בלבד. השראה ואומץ זה כאן.

 

עיצוב שיער: ניסים מור, אור אוחנה, דביר לוי

איפור: בית הספר לאיפור עדה לזרגן

גילוי מוקדםסרטן השדשלמות לא מושלמות