הנשים שהחליפו את התחבושות והטמפונים בגביעוניות

כשהיינו נערות ושוחחו איתנו על המחזור החודשי רובנו שמעו על שני פתרונות לימי הוסת: תחבושות וטמפונים. שניהם מוצרים חד פעמיים, יקרים גם לכשעצמם ובמיוחד כשמחשבים את ההוצאה המתמשכת וכן כאלו שמזהמים מאד את הסביבה. התחבושות מגושמות, לא מאפשרות פעילות רגילה (כמו שחיה, למשל) והטמפונים עשויים לגרום לדלקות ולגירויים. למרות החסרונות ובהעדר אפשרות אחרת נאלצנו לבחור בין שניהם. אבל לאחרונה פתרון שלישי התחיל לכרסם בשליטה המוחלטת שלהן בשוק: הגביעונית. זו כוסית קטנה וגמישה מסיליקון רפואי שאוגרת את הדם בתוכה ומבטלת רבים מהחסרונות שיש לטמפונים ותחבושות. אמנם הקונספט החדש מרתיע נשים רבות שמתקשות לעכל אותו אך מספר גדל והולך של נשים אימץ את הגביעונית והן נשבעות שזה שינה את חייהן.

הדר גטניו (28) מבאר שבע משתמשת זה חמישה חודשים בגביעונית

"שמעתי על הגביעונית לראשונה בקבוצת פייסבוק של נשים מהדרום שנקראת "עזרת נשים". מישהי כתבה על זה שם ודיברתי איתה בפרטי והיא הסבירה לי ממש הכל והיתה מאד נחמדה. בתחבושות אני לא משתמשת כי זה מרגיש לי כמו חיתול וטמפונים הם מכאיבים ומייבשים אז החלטתי לקנות".

ספרי על השינוי

"מאז שעברתי לגביעונית המחזור התקצר לי ביום ועכשיו כבר ביומיים. יש גם ירידה של נגיד, שמונים אחוז בכאבים. גם לא צריך להתעסק עם כל הפסולת שטמפונים מביאים איתם. אני מאד מרוצה וממליצה לכל מי שיוצא לי לדבר איתה. מהחוויה האישית שלי זה הרבה יותר נוח".

המחזור התקצר ביומיים. הדר גטניו

והצלחת לשכנע נשים לעבור לגביעונית?

"לא הצלחתי לשכנע אף אחת, האמת. בדרך כלל נשים אומרות לי "איכס" ו"גועל נפש" ו"איך את נוגעת בדם שלך" אבל זה בדיוק כמו להשתמש בטמפון בלי מוליך. נשים מבועתות מהרעיון ואף אחת מהחברות שלי עוד לא עברה לגביעוניות. לדעתי יש פה פשוט מחסום שצריך לעבור בחשיבה. טמפונים ותחבושות זה דברים שלמדנו כל החיים וקשה לעשות את השינוי. אם תהיה לי ילדה בטוח שאכיר לה את זה אבל נשים ונערות לא מכירות את זה כי אין לזה פרסומות בטלויזיה וזה גם לא נמכר בחנויות אז זה לא בשיח בצורה רצינית. את ההבדל שיש בשימוש בגביעונית מבינות רק אחרי שעוברות אליה ולכן קשה לשכנע".

לך עצמך זה הלך בקלות? ההחדרה? הריקון? זה לא נוזל?

"בחודש הראשון ניסיתי רק בבית וכל שלוש שעות הלכתי לבדוק שהכל בסדר. חששתי שזה יפול כי לא הבנתי איך זה נתפס. בפעם הראשונה זה מלחיץ וצריך ללמוד איך להוציא ואיך להכניס ואיך לנקות אבל אחרי שאת קולטת את הענין זה פשוט. בחודש השני כבר התאמנתי איתה, אני רצה ועושה אימוני כח ומשקולות והיא לא דולפת ולא זזה. היא לא מפריעה לי ולא אכזבה אותי".

לאה הדר (32) מרמת השרון היא אם לבן שנתיים ונמצאת כרגע בהריון. היא עברה לגביעונית השנה והספיקה להשתמש בה ארבעה חודשים לפני שנכנסה להריון.

"שמעתי על זה בקבוצות של אימהות שאני חברה בהן בפייסבוק, כאלו שיש להן אופי יותר… טבעי. כששמעתי על זה אמרתי לעצמי, אומייגוד! איך לא שמעתי על זה קודם! זה היה בדיוק מה שרציתי לעשות. בעיני זה תואם את השקפת העולם שלי. למי שלא מפריעות ההשלכות הסביבתיות של מוצרים חד פעמיים וההשלכות הרפואיות שלהם, אני לא יודעת אם הן יתחברו לזה. אולי בשביל הסוג הזה של נשים זה צריך להיות יותר נפוץ ויותר במיינסטרים כדי שגם הן ייהנו מזה".

לאה הדר והגביעונית. תואם את השקפת עולמה

איפה קנית את שלך?

"יש פעם בשנה ביום העצמאות על האש טבעוני ויש שם דוכנים מגניבים אבל אני אישה שלוקח לה הרבה זמן מהרגע של המודעות לרגע של הנכונות ואני יושבת על דברים הרבה זמן אם היתה מישהי שקרובה אלי שמשתמשת בגביעונית והייתי שומעת יד ראשונה אולי הייתי עוברת הרבה קודם אבל חודשים ידעתי שאני רוצה לקנות ושם היה דוכן ורכשתי".

את ממליצה?

"אני מדברת על זה המון כמו על כל מיני דברים שאני שמחה וגאה בהם. במשרד אצלי היו סקרניות לשמוע על הדבר הזה וכל הזמן שואלות איך זה לא נוזל ואם זה נוח וכל אחת שואלת על הבריאות. תכל'ס זה הרבה יותר טוב לסביבה ולמשתמשות. מוצרים חד פעמיים מכניסים לחברות הרבה יותר כסף מאשר למכור לך מוצר שהוא רב פעמי. אני מאד ממליצה למי שזה נשמע לה תואם את השקפת העולם שלה".

לנה צור (33) מנתניה אם לתינוק בן שנה וחצי עברה לגביעונית לפני כחמישה חודשים.

"לפני ההיריון השתמשתי בטמפונים ותחבושות. יש לי מחזור מאד כבד והייתי צריכה החלפות תכופות וסבלתי מכאבי תופת אבל מאז שעברתי לגביעונית כמות הדם של המחזור לא פחתה אבל הכאבים חלפו כלא היו. כשהייתי משתמשת בטמפונים היו לי כאבים איומים הייתי צריכה ביום הראשון לקחת חופש מהעבודה. זה שינוי אדיר לטובה וגם כלכלית!".

לנה צור. מספרת על שינוי לטובה

לא נתקלת בקשיים להכניס אותה? בדליפות?

"האמת שקניתי גביעונית מסוג ג'וג'ו והיא אחלה אבל גיליתי שהיא קטנה עבורי בגלל שיש לי דימום חזק, אבל באמת אני לא המקרה הקלאסי מבחינת זרימת וסת. עכשיו קניתי באינטרנט שתי יחידות של מון קאפ מגרמניה ואני ממש מחכה לנסות אותה. דוקא עם טמפון היתה לי חוויה לא נעימה ואז הפסקתי להשתמש. כשהייתי בהריון חברה ציינה שהיא עברה לגביעונית ויותר ויותר נשים המליצו על זה, אמרתי לעצמי שאנסה".

אבל זה לא זמין ברשתות הפארם בארץ, אז מאיפה השגת?

"באמת זה לא נפוץ אבל הכל מצאתי באינטרנט ובפייסבוק. יש גם אתרים ישראלים וגם משווקות ישראליות שמוכרות אבל זה יותר זול לקנות לבד באינטרנט ואני לא הייתי חייבת את זה עכשיו ומיד. פשוט בחרתי לפי המלצות ודיברתי עם המשווקות כדי לדעת אם זה מתאים. הראשונה עלתה לי בערך 200 ש"ח. עכשיו כשהזמנתי באינטרנט שתי היחידות עלו לי מאה שקל לשתיהן".

זה לא יקר?

"זה כלכלי כי לא צריך כל הזמן לקנות. זה נוח ואת יכולה להיות עם הגביעונית גם 12 שעות ברצף, אין אפשרות להרעלה כמו בטמפונים, התחזוקה של הסיליקון הרפואי קלה ואין סיכוי שזה יתפרק בגוף או שישארו חלקים או סיבים בפנים כמו בטמפון. יש כמה נשים שאני עובדת איתן שהמלצתי להן וגם אחותי רוצה לנסות. הרי למי בכלל יש אינטרס להציע לנו את הגביעונית כאופציה? אם נשים יתחילו להשתמש בגביעונית במקום בטמפונים זה יהיה הפסד גדול בכסף לתעשית ההיגיינה הנשית".

טמפוןיעל שררכאבי מחזורמחזור חודשי