הווסת הראשונה: כיצד חוגגים אותה במדינות שונות ברחבי העולם?

העולם הוא מעין מיקס מטורף בין סוגים שונים של אנשים שונים עם אמונות שונות, מנהגים ומסורות. הפערים התרבותיים וההבדלים בתפיסות העולם באים לידי ביטוי בצורה בולטת במיוחד כשמדובר בחוויה אנושית המתקיימת בכל התרבויות ובכל התקופות. דוגמאות טובות לחוויות הללו הן כמו היריון, לידה, מוות, התבגרות, טקסי זוגיות או קבלת מחזור. נשים בכל מדינות העולם מקבלות מחזור משחר ההיסטוריה. הדרכים להתמודד עם התקופה הזו בחודש השתנו עם השנים בהתאם למשאבים טכנולוגיים וכלכליים אולם אין ספק שמדובר בחוויה נשית בסיסית שבלתי אפשרי להימנע ממנה, בין אם את מתגוררת באוהל בערבות נפאל ובין אם נולדת בשדרה החמישית בניו יורק. נשים מקבלות מחזור. נקודה. ונשים בכל העולם – כך מסתבר – מציינות את המאורע הזה בדרך מסוימת בהתאם לתרבות ולמסורת אליה נולדו.

כך חוגגים ב-13 מדינות שונות בעולם קבלת וסת ראשונה של נערה:

 1. הפיליפינים

כאשר נערה בפיליפינים מקבלת את הווסת הראשונה שלה, אמה שוטפת את התחתונים שלה עם מים בלבד ומורחת אותם על פניה. האקט המוזר הזה אמור, כך על פי האמונה, לסייע במניעת הופעתם של פצעוני בגרות עתידיים. האם גם מבקשת מהבת לקפוץ שלוש מדרגות ברצף. המדרגות הללו מסמלות את מספר ימי המחזור בחודש שיהיו לנערה מעכשיו.

 1. דרום אפריקה

כאשר נערה מקבלת את הווסת בפעם הראשונה עורכים עבורה מסיבה ענקית כדי לחגוג את המעבר שלה מילדה לאישה. נאסר עליה לעזוב את הבית בשלושת הימים הבאים מרגע קבלת המחזור הראשון והיא מקבלת המון מתנות מכל מקורביה. לאורך ימי המחזור הראשון היא לא אמורה להיות בסביבת ילדים קטנים או גברים וחייבת להימנע מלהיפגש איתם או מכל אינטראקציה איתם.

 1. טורקיה

האגדה מספרת על נערה בטורקיה שקיבלה את הווסת הראשונה שלה, וכמו כל הנערות האחרות, חטפה הלם קל כשראתה את הדם. היא החליטה לרוץ לספר לסבתה כדי שזו תרגיע אותה אבל במקום זריקת הרגעה קיבלה סטירת לחי מצלצלת. כשהביטה בסבתה בהלם, זו התחילה לצחוק ואמרה לה שזה "דבר רגיל" שכל הבנות עוברות. כשנשאלה מדוע סתרה לה, הסבתא אמרה שהסטירה נועדה "להוסיף סומק ללחיי האישה הצעירה החדשה" וגם להחדיר בה שמץ מתחושת בושה.

 1. יפן

ביפן נהוג שאמה של הנערה שזה עתה קיבלה וסת לראשונה תכין מאכל יפני מיוחד שנקרא sekihan. בעצם מדובר באורז דביק עם שעועית. את המנה הזו מכינים בד"כ רק באירועים מיוחדים. כאשר מכינים אותו עבור המחזור הראשון, האם לעולם לא תגלה ליתר בני המשפחה מה חוגגים. האב יחד עם האחים והאחיות של הילדה אמורים לנחש מדוע התבשיל נעשה.

 1. דרום הודו

כשנערה בדרום הודו מקבלת את הווסת הראשונה זה עסק די גדול. ההורים שלה מתייעצים עם רופא חכם וזקן אשר מדריך אותם כיצד להכין מסיבה עבורה. כל מסיבה כזו מותאמת אישית עבור כל נערה. בבוקר שבו היא מקבלת את המחזור אסור לה להסתכל על בנים; כולל אביה ואחיה. זה מסמל שבעתיד היא תצליח להגן על עצמה מפני גברים. המסיבה תתקיים בתום המחזור הראשון.

 1. ברזיל

קבלת הווסת בברזיל היא רגע מכונן בחיי נערה. כל החברים הקרובים ובני משפחה קרובים ורחוקים כאחד צריכים לדעת שכבר לא מדובר בילדה אלא באישה קטנה. על בני המשפחה הקרובה מוטלת החובה לוודא שכולם אכן יודעים. מדובר בפולחן של ממש והרגע המיוחד נחגג.

 1. איטליה

לאיטלקים בהחלט יש דרך ייחודית שלהם לחגוג את הרגע המיוחד הזה. כאשר נערה מקבלת לראשונה מחזור כולם מתחילים לקרוא לה 'signorina' שפירושו 'גברת צעירה'. קרובי המשפחה שלך יוודאו שכולם סביבך יודעים שקיבלת כך שקרוב לוודאי שתזכי לערימות של ברכות מהמון אנשים. מביך? יכול להיות.

      8. גאנה

 1. במה זוכה נערה בגאנה שקיבלה מחזור לראשונה? ובכן, בביצה קשה. היא צריכה להיות מסוגלת לבלוע את כל הביצה כולה בלי ללעוס בכלל. אם היא נושכת את הביצה בטעות זה סימן לכך שהיא  הורגת את כל התינוקות שעשויים להיות לה בעתיד.
 1. קרואטיה

המסורת הקרואטית בכל הנוגע למחזור די מדהימה. קיבלת? מזל טוב. בני המשפחה המבוגרים יעניקו לך כוס יין אדום ביום הראשון של הווסת הראשונה כדי לסמן את היותך מבוגרת החל מעכשיו.

 1. פיג'י

בני המשפחה של הנערה שקיבלה לראשונה מחזור, מציירים מספר קווים בגיר סמוך לדלת הכניסה של הבית והנערה צריכה לחצות דרך הדלת הזו ולדלג על הקווים. מספר הקווים שציירו בני המשפחה מתאר את מספר הימים בהם תמשך תקופת המחזור של האישה הצעירה. 3-5 קווים הוא הציור הנפוץ ביותר.

 1. מלזיה

בגיל ההתבגרות, בכל פעם שנערה מקבלת מחזור היא צפויה להישאר בבית. כדי למנוע מרוחות רעות להיכנס ולחבל בתהליך הקדוש הזה מטאטא נשמר מחוץ לחדרה והיא נדרשת לשאת עמה מסמר לכל מקום אליו היא הולכת. בפעם הראשונה שהיא מקבלת היא צריכה לשתות ביצה לא מבושלת מעורבב עם שמן מיוחד. תפקידו של השיקוי הדוחה הזה הוא לסייע בשמירה על הנערה רעננה ופעילה. בנוסף, היא אמורה לזרוק לפח את כל מה שהיא לבשה במהלך השבוע.

 1. איחוד האמירויות הערביות

באיחוד האמירויות קבלת וסת פירושה תכנון אירוע חברתי רב משתתפים. המשמעות היא שאנשים שונים, כולל הרבה מאוד גברים שהנערה כלל לא מכירה, יגיעו לפגוש אותה ויעניקו לה את ברכתם.

13. פיליפינים-אמריקנים

 1. נערה פיליפינית-אמריקנית סיפרה שכשהגיעה הווסת הראשונה שלה, אמא שלה הודיעה לה שמישהו (אחר, לא האם) יצטרך לשפוך עליה דלי מים באמבטיה. זה נעשה ביום הראשון של המחזור ואמור לשטוף זיהומים או מזל רע.
גיל ההתבגרותוסתמחזורנערות