קארין סנדל, שימי לב: לראשונה בישראל אקדמיה לכדורגל לבנות בלבד

לראשונה בישראל במועדון הכדורגל מכבי תל אביב תוקם אקדמיית נוער ללימוד כדורגל לבנות ונערות בלבד. במועדון התנסו בשנה שעברה בהקמת קבוצת בנות, ולאור ההצלחה הוחלט להרחיב את טווח הגילאים ולהפוך את התכנית למקצועית יותר. האקדמיה תפתח עבור בנות בגילאי 15-5, ותכיל שש קבוצות שיורכבו מ-25 שחקניות בכל קבוצה.

סגל הקבוצה. צילום: יח"צ מכבי תל אביב

מיה יוסף, 14, מתל-אביב כבר החלה להתאמן בקבוצת הבנות בקיץ האחרון. "מאז שאני קטנה אני הולכת כמעט כל יום לשחק כדורגל עם חברים וזה ממש מושך אותי. בזמן האחרון החלטתי שאני רוצה לחזור לשחק, אבל בתוך מסגרת", היא מספרת. לפרויקט, שהולך וצובר תאוצה, מצטרפות צעירות רבות אשר מחפשות מסגרת מקצועית לתחביב שלהן. "אנחנו עשר בנות, וכולנו חברות", ממשיכה מיה לספר. "ממש כיף איתן. אני חושבת שכדורגל זה ספורט שבו את חייבת לדעת לעבוד בקבוצה, ואי אפשר לעשות את זה אם אין לך את זה. אני ממש מתחברת לכולן אז כיף לי עוד יותר ללכת לשם."

יוסף והמאמנת, דנה ניסנבוים. צילום: מורן ניסנבוים

המנהל הביצועי של המועדון, פטריק וואן לוון, התייחס להקמת האקדמיה ואמר: "לאקדמיית הנוער חשוב לקדם את הכדורגל הנשי בתוך המועדון, וליצור סביבה ייחודית ומקצוענית עבור צעירות המעוניינות לשחק כדורגל מקצועני. קבוצות הבנות יתאמנו ויפעלו בהתאם לפילוסופיה של אקדמיית הנוער". מן המועדון נמסר כי "הקבוצות יתנהלו על פי פילוסופיית הכדורגל של המועדון."

המועדון פועל בימים אלו על מנת לגייס שחקניות צעירות, אך גם מבקש לתת במה לצוות ניהולי נשי. את קבוצת הבנות שכבר החלה לשחק מאמנת דנה ניסנבוים, בעלת תואר ראשון לחינוך גופני ומורה לספורט במקצועה, ולדבריה "האקדמיה נותנת לבנות מעטפת, כשהמיקוד אצלנו הוא על האיכות."

למה הכוונה?

"זה אומר שאנחנו עובדות עם מאמנות ומאמני כושר, מדידות גובה ומשקל, מעקב אחרי סטטיסטיקות, ניתוחי וידאו ולימוד טקטיקה. זו מעטפת מאוד מקצועית, ומה שהנערים מקבלים – גם הבנות שלנו יקבלו. הדברים שקורים כאן הם ברמה הכי מקצועית בארץ. הרעיון הוא להעלות את הרמה, לתת יותר אימונים ולהשוות לקבוצת הבנים. לא להשאיר את זה במסגרת חובבנית, ולצמצם את הפער."

נגה וולף בת השמונה הצטרפה גם היא אל מחלקת הנוער של מכבי תל אביב בקיץ האחרון. "זה טוב לי, אני נהנית ומאוד כיף לי עם החברות", היא מספרת בנחישות, "אני רוצה להראות שלא רק לבנים יש כדורגל גם לבנות."

נגה וולף. צילום: דורית לוין וולף

גם קהל האוהדים הרחב תומך ומברך על המהלך. שי מזרחי, אוהד וחבר בארגון האוהדים, מסר כי "זהו צעד מבורך. בחמש שנים האחרונות נציגות הנשים היא פשוט מטורפת. זה דבר יפה". נורית בנימין, אוהדת ותיקה, הוסיפה כי היא "גאה להיות אוהדת של מועדון הכדורגל מכבי תל-אביב אשר מקדם ומאמין בכדורגל הנשי הצעיר".

הפעילות השוטפת של קבוצות הבנות תתקיים בשני מתקני אימון שונים של המועדון, ובעתיד מתכננים במועדון לבחור מקום אחד מתוך השלוחות בהן המועדון פועל, בו יתקיימו האימונים והתכנית הלימודית. 

פורסם לראשונה באתר ספירלה, ביה"ס לתקשורת, מכללת ספיר

כדורגל נשיםמכבי תל אביבספורט