אברם גרנט: השיטה מבחילה, השתיקה לא פחות

התחקיר ששודר ב'חשיפה' של חיים אתגר (קשת 12) לא היה עוד תחקיר. כמו שאמר אתגר בתחילת השידור מדובר בלא פחות מאגדה ישראלית. גדול מאמני ישראל בכל הזמנים, המאמן שהגיע לפסגות הגבוהות ביותר בכדורגל העולמי, ובכנות גמורה- אדם שעל פניו נראה האדם הכי חביב בספורט הישראלי. וכן גם הוא צייד מיני לתפארת ('לכאורה').

התחקיר החשוב מגולל את מה שתואר כ'שיטת גרנט': כיצד אחד אנשים הכי גדולים בכדורגל הישראלי פעל 'לכאורה' בשיטתיות על מנת לנצל מינית נשים שהגיעו למפגשי עבודה עמו מתוך ההבנה כי יוכל לסייע להן. בין אם מדובר בחיילת משוחררת שהאירוע איתה קרה לפני שנה וחצי או בעיתונאית ספורט בכירה שסיפורה התרחש לפני שנים, כולן סיפרו אותו דבר. הוצע להן על ידי אדם קרוב או על ידי גרנט עצמו להיפגש איתו לפגישת עבודה, בה 'אברם ינסה לסייע להן' להתקדם בקריירה, בין אם הן בתחילת הדרך או שזה חלק מהותי בתפקיד שלהם כעיתונאיות להשיג אינפורמציה מגדול המאמנים הישראלי. בכל המקרים הפגישה הפכה לסיוט, שבו לא משנה כמה הן אומרות 'לא', גרנט מנסה בכוח, ואף מצליח, לחתור למגע מיני.

עוד טרם עלה התחקיר, וגם אחריו, התגובות המחפירות לא איחרו לבוא. הטענה המרכזית: 'ככה מתקדמים בעולם של גברים', או בנוסח העממי- "למה חשבת שאת באה, לשחק דוקים?". עצם התפישה שפגישת עבודה בין גבר בכיר לאישה המעוניינת בקידום, בתחום שעיקרו גברי לחלוטין, היא באופן אוטומטי גם מפגש מיני- היא שורש הבעיה. ומעמדן המופקר של נשים בעולם הספורט הישראלי הוא הגורם הישיר לבעיה הזאת. אתגר היטיב לתאר זאת בתחקיר שלו כשאמר "איך החוק היבש מגדיר אירוע כזה? אולי השאלה שצריכה להישאל היא אחרת. האם מישהו מאתנו מסוגל להבין מה עובר בראשה של אישה צעירה בזמן שהיא לבד בחדר מלון כשהמאמן המקושר בו היא תולה תקוות, מתפשט בפניה?"

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by חיים אתגר (@haimetgar1)

באחת העדויות סיפרה עיתונאית ספורט כי עורכים רבים הכירו את 'חולשתו' של אברם לנשים יפות ובאופן זה ניצלו אותן. אותם עורכים שלחו נשים לראיין ולסקר את הקבוצות בהן אברם אימן תוך ידיעה מוחלטת שזה מה שהן עתידות לעבור, רק בשביל היתרון היחסי שזה ייתן לאותם גופי תקשורת ספורט במרדף אחרי הסקופ הבא. האמירה הזאת אולי מעוררת בחילה אך היא מגלמת בתוכה את כל מה שרקוב ביחס לנשים בעולם הספורט הישראלי ובחברה כולה.

התחקיר הזה עשוי היה להיות מה שימוטט את מגדל הקלפים של אברם גרנט, אבל לפי השתלשלות הדברים עד רגע זה ספק אם זה מה שיקרה. אשתו לשעבר צופית גרנט מיהרה לפרסם סטורי תומך בעמוד האינסטגרם שלה, וגם העיתונאי משה פרימו שישב אתמול באולפן הדיון של חיים אתגר טען שבמקרה של משה איבגי נניח, היה משפט והיו תלונות במשטרה וכאן אין. עוד טען פרימו, כי בניגוד לעדויות העורכים, השחקנים והעיתונאיות שהובאו בתחקיר- הוא באופן אישי כחבר של אברם לא ידע על המעשים הללו. בתחקיר גם הובאה שיחת טלפון ממקורב של גרנט שטען לניצול של הנשים בכלל ושאברם- הוא "בחור זהב". עיתונות הספורט הישראלית לא מיהרה לעלות כתבות פולו כפי שעלו בכל גופי התקשורת המסורתיים, ורק הבוקר אפשר היה למצוא כתבות על הפרשה, גם הן לא ככתבה ראשית. פרשת האלימות הפיזית והמינית של שחקן מנצ'סטר יונייטד, מייסון גרינווד, שפורסמה אתמול על ידי בת זוגו שהעלאתה סטורי מדמם לאינסטגרם, הובילה למעצרו אחר הצהריים של הכוכב הבריטי ולידיעות נרחבות בכל העולם, גם פה בישראל אבל גרנט לא קיבל יחס דומה- איתו נזהרים בכפפות של משי. מי שלא מתרשם מההגנה הצפופה על גרנט הם פיפ"א שהודיעו אתמול שיפתחו בחקירה משלהם, ככה זה אתם יודעים- מדובר בהאשמות חמורות. 

זו העת שבה עיתונאים, עורכים, כדורגלנים ואנשי צוות רבים שעבדו ועובדים עם אברם צריכים להקשיב לעדויות האלו ולשאול את עצמם האם השתיקה הייתה שווה את זה? האם העלמת העין בתמורה ליחסים טובים עם האיש החשוב הזה תרמה להם? האם ההישגים העיתונאיים שהם השיגו בזכות הקרבת הנשים כמעשה קרבן פגאני אל ידיו החופנות של המאמן הלאומי היו שווים את זה? האם השתיקה עכשיו שווה את זה? אני רוצה להאמין שעמוק בפנים הם יודעים שלא.

עולם הספורט הישראלי צריך להרעיד את אמות הסיפים שלו, וזה חייב לקרות מבפנים. דרוש ניקוי אורוות, החלפת דורות או כל קלישאה אחרת שמבשרת "חבר'ה, הזמנים השתנו". מעמד הנשים המופקר בעולם הזה חייב להשתנות, ואולי זאת תהיה השעה. גברים בעולם הספורט- זו השעה שלכם לצאת ולדבר, לגנות ולהפסיק את השתיקה הבזויה הזו שעלתה וממשיכה לעלות בנפשות.

התחקיר המלא, חשיפה עם חיים אתגר, קשת 12:

שיטת אברם גרנט