העדויות על אברם גרנט נערמות אבל ההשתקה נמשכת

חלקו השני של התחקיר על אברם גרנט שודר ב'חשיפה' של חיים אתגר (קשת 12) בחמישי  האחרון והוצגו בו עדויות קשות ביותר. נשים, אפילו נערות חשפו איך נוצלו בידיו של המאמן הלאומי, ומאז שקטה הארץ. דממה. החלק השני של התחקיר חושף כיצד שידל גרנט נערות בנות 18, ולעיתים אפילו פחות, ליחסי מין תמורת תשלום, בעוד שידע על מצוקתן הכלכלית וטען כי מעוניין לסייע להן. לא ברור לי מי עוד צריך לשמוע את זה – אבל זנות היא לא עזרה. 

כפי שכתבנו כאן כבר לפני חודש וחצי- התחקיר על גרנט הוא לא עוד תחקיר. אתגר אמר עוד בשידור החלק הראשון (וצדק), כי מדובר בלא פחות מאגדה ישראלית. ובכן, האיש שהוא לא פחות מאגדה התגלה כצייד מיני לתפארת. למי שפספס נאמל"ק: חלקו הראשון של התחקיר החשוב גולל את מה שתואר כ'שיטת גרנט': כיצד אחד אנשים הכי גדולים בכדורגל הישראלי פעל 'לכאורה' בשיטתיות על מנת לנצל מינית נשים שהגיעו למפגשי עבודה עמו מתוך ההבנה כי יוכל לסייע להן. לנשים הוצע על ידי אדם קרוב או על ידי גרנט עצמו להיפגש איתו לפגישת עבודה, בה 'אברם ינסה לסייע להן' להתקדם בקריירה, בין אם הן בתחילת הדרך או שזה חלק מהותי בתפקיד שלהם כעיתונאיות להשיג אינפורמציה מגדול המאמנים הישראלי. בכל המקרים הפגישה הפכה לסיוט, שבו לא משנה כמה הן אומרות 'לא', גרנט מנסה בכוח, ואף מצליח, לחתור למגע מיני.

מאז שידור התחקיר נערמו במשרדי 'חשיפה' עדויות נוספות, כאמור, על שידול נערות בנות פחות מ-18 לבצע אקטים מיניים תמורת תשלום. בעמוד האינסטגרם שלו שיתף אתגר וכתב: "במהלך העבודה על שני חלקי תחקיר גרנט קיבלתי שיעור מעמיק על עולם התקשורת כאן. מסתבר שיש לא מעט עיתונאים ששומרים על גרנט". עוד הוסיף אתגר וכתב "לא רע להיות ליד גרנט. נעים במיוחד להיות לצידו בלונדון ובדובאי ובמקומות שבהם עושים לו כבוד מלכים. הקרבה הזו השתלמה לשני הצדדים וביום פקודה, בבוא התחקיר, חבריו העיתונאים גמלו לו: הם מיאנו לעסוק בסיפור, התעלמו מהתחקיר ומתפקידם, הקטינו וסירבו להדהד אותו. זה קרה בפלטפורמות הגדולות והמכובדות ביותר. היו אמיצים וחריגים, אבל לא רבים. יש אינסוף פתרונות כשחבר הופך למושא סיקור, ולא לטובה, אבל במקום לבחור באפשרות הראויה, המקורבים שתקו והשתיקו."

אותה שתיקה קולקטיבית היא לא רק חטא על פשע, היא גם מכת מדינה בכל הקשור לעברייני מין בצמרת הישראלית. זה קרה אצל משה אבגי ששוחרר שבוע שעבר ומיד קיבל הצעה לביים ולשחק בסרט, יהודה משי זהביוסי שוורץשי אביטל , ועוד רבים. הדפוס בו אנשי מפתח שמוקפים בשמנה והסלתה הישראלית נהנים מההפקר הזה הוא חרפה לחברה הישראלית והוא תעודת עניות לאנשי הברנז'ה. התחקיר על גרנט מרתיח כי הוא לא רק חושף קשר שתיקה נוראי, הוא גם חושף כיצד עורכים רבים הכירו את 'חולשתו' של אברם לנשים יפות ובאופן זה ניצלו את הנשים שעבדו תחתיהם. אותם עורכים שלחו נשים לראיין ולסקר את הקבוצות בהן אברם אימן תוך ידיעה מוחלטת שזה מה שהן עתידות לעבור, רק בשביל היתרון היחסי שזה ייתן להם במרדף אחרי הסקופ הבא, וזה ידידיי – כבר סרסור, לא פחות.

אך הבעיה לא טמונה רק בידיהם של אנשי האליטה אלא בחברה כולה. עוד טרם עלה התחקיר, וגם אחריו, התגובות המחפירות לא איחרו לבוא. הטענה המרכזית: 'ככה מתקדמים בעולם של גברים', או בנוסח העממי- "למה חשבת שאת באה, לשחק דוקים?". עצם התפישה שפגישת עבודה בין גבר בכיר לאישה המעוניינת בקידום, בתחום שעיקרו גברי לחלוטין, היא באופן אוטומטי גם מפגש מיני- היא שורש הבעיה. ומעמדן המופקר של נשים בעולם הספורט הישראלי הוא הגורם הישיר לבעיה הזאת. אתגר היטיב לתאר זאת בתחקיר שלו כשאמר "איך החוק היבש מגדיר אירוע כזה? אולי השאלה שצריכה להישאל היא אחרת. האם מישהו מאתנו מסוגל להבין מה עובר בראשה של אישה צעירה בזמן שהיא לבד בחדר מלון כשהמאמן המקושר בו היא תולה תקוות, מתפשט בפניה?"

התחקיר הזה עשוי היה להיות מה שימוטט את מגדל הקלפים של אברם גרנט, אבל לפי השתלשלות הדברים עד רגע זה ספק אם זה מה שיקרה. מאז שודר התחקיר בערב חמישי הוא מתפייד כמו מים מתחת לגשר. מלבד כמה כתבות קצרות שהוחבאו במעמקי אתרי הספורט אחרי התחקיר הראשון, וכתבת פולואפ של ערוץ הספורט אחרי שני חלקי התחקיר (אשר מופעל על ידי קבוצת RGE ש49% ממנה נרכשו על ידי הזכיינית קשת, בה משודרת התכנית 'חשיפה'), נראה כי עיתונות הספורט לא מעוניינת להתעסק עם המאמן הלאומי. כמו כן, כבר בתום שידור החלק הראשון של התחקיר אשתו לשעבר צופית גרנט מיהרה לפרסם סטורי תומך בעמוד האינסטגרם שלה, וגם העיתונאי משה פרימו שישב באולפן הדיון של חיים אתגר טען שבמקרה של משה איבגי נניח, היה משפט והיו תלונות במשטרה וכאן אין. מי שלא מתרשם מההגנה הצפופה על גרנט הם פיפ"א- שהודיעו כבר בתום שידור החלק הראשון של התחקיר כי יפתחו בחקירה משלהם.

זו העת שבה עיתונאים, עורכים, כדורגלנים ואנשי צוות רבים שעבדו ועובדים עם אברם צריכים להקשיב לעדויות האלו ולשאול את עצמם האם השתיקה הייתה שווה את זה? האם העלמת העין בתמורה ליחסים טובים עם האיש החשוב הזה תרמה להם? האם ההישגים העיתונאיים שהם השיגו בזכות הקרבת הנשים כמעשה קרבן פגאני אל ידיו החופנות של המאמן הלאומי היו שווים את זה? האם השתיקה עכשיו שווה את זה? אני רוצה להאמין שעמוק בפנים הם יודעים שלא. ייתכן שרק חקירת משטרת וכתב אישום יעירו אותם מהתרדמה המזויפת שנפלו עליה. 

עולם הספורט הישראלי צריך לעבור טלטלה וזה חייב לקרות מבפנים. דרוש ניקוי אורוות, החלפת דורות או כל קלישאה אחרת שמבשרת "חבר'ה, הזמנים השתנו". אך הניעור הזה נדרש לא רק בעולם הספורט הישראלי אלא בחברה הישראלית ובראשה בברנז'ה המגוננת על עברייני המין. מעמד הנשים המופקר בעולם הזה חייב להשתנות, והלוואי, שזאת תהיה השעה. כל עוד לא נשנה את דפוס השתיקה שמעודד עברייני מין לבצע בנשים את זממם, לא נצליח למנוע את האונס הבא. בין אם מדובר בחבר, קולגה, ואפילו מקור- כל עוד אנשי מפתח שומרים על עברייני מין, הם ימשיכו להיות עברייני מין. 

לתחקיר המלא, חשיפה עם חיים אתגר, קשת 12 לחצו כאן

 

שיטת אברם גרנט