בתו של המנטור הפוליטי של פוטין מתמודדת נגדו על הנשיאות

קסניה סובצ'אק, בתו של המנטור הפוליטי של ולדימיר פוטין, אנטולי סובצ'ק, הצהירה על התמודדותה בבחירות לנשיאות רוסיה אשר יתקיימו בחודש מרץ בשנה הבאה, בהן צפוי פוטין לנצח. סוציאליסטים טוענים שהתמודדותה של סובצ'אק היא בגדר מחאה אולם רבים חושדים כי מדובר במהלך מחושב הקרמלין שתפקידו לפצל את ההתנגדות נגדו ובכך להחלישה.

סובצ'אק, בת 36, פעילה חברתית ועיתונאית ליברלית שהשתתפה בהפגנות של האופוזיציה, אמרה בריאיון בטלוויזיה הרוסית בו הכריזה על התמודדותה כי "ב-17 השנים האחרונות גדל כאן דור שלם חדש שרוצה לראות רוסיה אחרת מתורבתת ואירופית".

אביה, אנטולי סובצ'אק היה ראש עיריית סנט פטרבורג בשנות התשעים, ופוטין היה סגנו. נשיא רוסיה דיבר פעמים רבות על החוב הפוליטי שלו לסובצ'אק, שמת בשנת 2000. סובצ'אק סיפרה אתמול כי פגשה לאחרונה את פוטין כדי לראיין אותו לתוכנית טלוויזיה שעוסקת באביה. לדבריה, היא הודיעה לפוטין כל רצונה לרוץ לנשיאות והוא "לא נראה מאושר מכך". אולם פרשנים פוליטיים טוענים כי מועמדותה היא כמו קמפיין "ספוילר" בגיבוי של הקרמלין שמטרתו להגביר את הלגיטימיות של הבחירות ולפצל את האופוזיציה הליברלית.

 

היא באמת רוצה להחליף את פוטין? קסניה סובצ'אק

סובצ'אק נמנעה עד כה מביקורת ישירה על פוטין, מה שגורם למועמדותה להיראות כמו זו של האוליגרך מיכאיל פרוקהורוב ב -2012, שעמד על משבצת "אני דורש שינוי" בצורה מעורפלת ללא שום ביקורת רצינית על הקרמלין. הוא סיים את המירוץ עם 8% מהקולות.

רוסים רבים מאמינים כי הבחירה לרוץ באופן עצמאי לנשיאות היא פשוט לא סבירה. בחודש שעבר נכתב בעיתון Vedomosti כי הממשל הנשיאות שוקל לבקש מסובצ'ק לרוץ. "זה שקר", כתבה סובצ'אק בבלוג שלה. "לא היה לי שום קשר ישיר או עקיף עם הממשל הנשיאותי לגבי זה. אני לא צריכה את הברכות שלהם, אני יכולה להחליט מה לעשות בעצמי".

מועמדותה של קסניה סובצ'אק נתפסת בקרמלין כדרך להעניק לגיטימציה לעוד מרוץ אלקטורלי מייגע, שבו מתנגדיו היחידים של פוטין יהיו הזקנים של מפלגות "האופוזיציה המנוהלת" – כגון גנאדי זיוגאנוב הקומוניסטי וולדימיר ז'ירינובסקי הלאומני – שניהם חדלו מזמן להציע התנגדות אמיתית, והם תומכים בהרחבה במדיניותו של פוטין.

לאלכסיי נבאלני, הדמות הבולטת ביותר והרצינית ביותר באופוזיציה ברוסיה, ככל הנראה לא יאפשרו להתמודד שוב בבחירות האלה. נבאלני בילה את החודשים האחרונים בסיורים ברחבי רוסיה במטרה לקדם את הקמפיין ושלו ולהקים מטה התנדבות בערים שונות, בניסיון לעקוף את כלי התקשורת ולהגיע לבני העם רוסי. הוא צבר קהל רב במספר ערים, אך נכלא לתקופות קצרות במספר הזדמנויות על ארגון הפגנות ללא אישור. נכון לעכשיו הוא בכלא ונותרו לו עוד 20 ימי מאסר.

השנה מקור המקורב לממשל הנשיאות אמר לגארדיאן כי היו דיונים רציניים על מתן אפשרות לנבאלני כן להתמודד. עם זאת, בסופו של דבר, הוחלט כי "הרעש השלילי" שיווצר יהפוך אותו למועמד בלתי נסבל, גם אם פוטין ינצח בסופו של דבר.

סובצ'אק אמרה שהיא רואה בנבאלני "חבר ובעל ברית "ומקווה שיתמוך בה. לדבריה, היא מעוניינת להיפגש עמו כאשר הוא ישתחרר ואם הוא יצליח כן להתמודד היא תהיה מוכנה לסגת מועמדותה.

פוטין עדיין לא הכריז על מועמדותו הרשמית, אך צפוי כי הוא צפוי כמובן להתמודד וגם צפוי כאמור ולהוביל את רוסיה שש שנים נוספות. לאיש יש רייטינג גבוה ותמיכה אמיתית בקרב הרוסים, למרות שהטלוויזיה הממלכתית מסקרת את הנשיא ללא שום ביקורת אמיתית וקולות האופוזיציה כלל אינם מקבלים במה.

כדי שסובצ'ק תגיע לקלפי בסופו של דבר, היא תצטרך לאסוף 300,000 חתימות של אזרחים רוסים. זמן קצר לפני שהודיעה על מועמדותה, אמר דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, כי היא "עומדת בכל הקריטריונים" להגשת המועמדות, במה שנראה כברכת הקרמלין למהלך.

סובצ'אק אמרה שתערוך מסיבת עיתונאים בשבוע הבא, שבה תרחיב על תכניתה להמשך הדרך ותציג את בעלי התפקידים בקמפיין שלה.

ולדימיר פוטיןנשים בפוליטיקהקסניה סובצ'אקרוסיה