פלויד מייוות'ר, המתאגרף שכולם מעדיפים להדחיק שהוא תוקף נשים סדרתי

בכל שנה ב-25 בנובמבר מציינים את יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. צעדות, שיעורים בבית הספר, סטטיסטיקות חדשות ושורה של אירועים שונים נערכים מדי שנה ביום הזה כדי להזכיר לכולנו שהבעיה הזו קיימת וכואבת מאוד.

מתחילת השנה נרצחו בישראל 17 נשים, ובעשור החולף 126 נרצחו על ידי בן זוגן. בשליש מהמקרים הקורבן התלוננה במשטרה על אלימות במשפחה בטרם המקרה. מספר ניסיונות הרצח של נשים הוא אף כפול, 238 בעשור האחרון, וב-62% מהמקרים התוקף הוא בן זוג בהווה או בעבר. אך בשנת 2017, רק 7 מיליון שקלים הוקצו לטיפול באלימות במשפחה, וב-2018 רק 20 מיליון שקלים – עדיין פחות ממחצית מהנדרש כדי ליישם את התוכנית שאושרה בממשלה לטיפול בבעיה. כך שאם תהיתם למה צריך "יום למניעת אלימות נגד נשים", הנתונים לא מתירים מקום לספק.

מעניין אם בחברת Playtrex הישראלית יודעים על התזמון המרהיב בו יצאה הידיעה הנוגעת להנהלתם. כנראה שגם אם כן זה לא נראה להם בעייתי, בדיוק כפי שהידיעה עצמה לא נראתה להם בעייתית: חברת המשחקים המבוססת בהרצליה Playtrex הודיעה אתמול כי המתאגרף פלויד מריוות'ר יצטרף לחברה כבעל מניות משמעותי וכפרזנטור של משחק פוקר חדש מביתה.

מייוות'ר ידוע כאלוף העולם באגרוף, עם רצף של 50 ניצחונות ואף ללא הפסד אחד. אך הדבר הראשון שאמור, בעולם מתוקן, לעלות כקשור בשמו, זו העובדה שמדובר באיש שלא יודע להפריד בין זירת האגרוף לחייו האמיתיים, מתקיף באלימות את בנות זוגו באופן סדרתי ופושע מורשע בשורה של עבירות שונות שיצא ונכנס מבתי משפט ומבתי כלא כמה וכמה פעמים ב-15 השנים האחרונות.

משחק הפוקר של מייוות'ר ו-Playtrex

פצצה מתקתקת

ב-2002 מייוות'ר הורשע בשני סעיפים של אלימות במשפחה ובסעיף של תקיפה בחומרה בינונית. הוא קיבל יומיים של מעצר בית ו-48 שעות עבודות שירות. ב-2004 הוא נכנס לכלא לשנה אחרי שהורשע בתקיפה של שתי נשים נוספות, ונשלח לייעוץ לשליטה בכעסים. ב-2005, הוא שוב הואשם בתקיפה בחומרה בינונית אחרי שהכה ובעט בשומר. עוד נחשד במהלך השנים באיומי רצח נגד אישה באמצעות אקדח.

ב-2010 חברתו לשעבר ג'וזי האריס הגישה נגדו תלונה נוספת על שהכה אותה (5 שנים קודם לכן היא הגישה תלונות דומות אך לאחר מכן העידה ששיקרה). לתלונות התקיפה הצטרפו תלונות על הדחה לשוד ושלוש תלונות על הטרדה. הוא גם הצהיר שאינו מכחיש שתי תלונות על איומים על ילדיו. הוא נשפט ל-90 ימי מאסר בלבד, כמו גם 100 שעות עבודות שירות, השתתפות בתוכנית של 12 חודשים למניעת אלימות במשפחה וקנס של 2,500 דולר. ואנחנו מדברים על הספורטאי הכי עשיר בעולם לשנת 2017, כן?

מסתבר שכל זה לא הטריד את חברת Playtrex כשניגשו להחתים את מייוות'ר על החוזה. ניתן היה לשער שאם לא נקיפות מצפון, אז לפחות היו חוששים לתדמיתם המוסרית ולהשלכות הציבוריות שיהיו לקשירת שמם בשמו.

ובכל זאת, נראה שמשרד הפרסום שלהם ידע מה הוא עושה – כי כל הכותרות סביב הידיעה הזו ב-24 השעות החולפות לא הזכירו ולו במילה את עברו המפוקפק של מייוות'ר. הכתבות הציגו את מייוות'ר כ"אלוף העולם באגרוף", כ"מתאגרף העל", כ"מתאגרף הרווחי בכל הזמנים" ואף "מי שמוגדר בעיני רבים כמתאגרף הטוב בכל הזמנים".

אף אחת מהכתבות לא הזכירה אף במילה את עברו הפלילי של מייוות'ר, למעט מגזין "גלובס", שביקש את התייחסותו של מנכ"ל החברה דניאל קשמיר לנושא בשאלה האם 'אין בעייתיות בשיתוף פעולה עם דמות כזאת'. התשובה שהוא קיבל מכעיסה אולי אפילו יותר מכל קשר השתיקה בסיקור גם יחדיו: "אני לא מכיר מישהו שמגיע לרמות האלה והוא מושלם", אמר קשמיר לכתב נתי יפת. "קצת קשה לנו להאמין שהוא לא אהוד… מבחינתו זה בן אדם ששבר את שיאי הצפייה, שלהוט לגבי הקונספט והמוצר. זה משהו שיכול למנף מאוד את המוצר והחברה".

"המתאגרף הטוב בכל הזמנים" או פושע סדרתי נגד נשים? צילום: Shutterstock

זו תשובה מכעיסה שלא לוקחת טיפת אחריות חברתית על המסר שבהצבת פושע אלים נגד נשים כפני החברה. אבל מה שעצוב אפילו יותר זו העובדה שהלכה למעשה, קשמיר צודק. מייוות'ר הוא אכן אדם אהוד, ואין ספק שהמהלך הזה של Playtrex יגרום למשחק החדש להצליח (משחקים שמקודמים על ידי מפורסמים זו תופעה מצליחה בשנים האחרונות – קים קרדשיאן, ארנולד שוורצנגר וקייט אפטון הם רק חלק מהסלבריטאים שהוכיחו זאת). קשמיר מתעלם בנונשלנטיות מעברו המלוכלך והאלים של המתאגרף בדיוק כפי שהתקשורת והציבור עושים. זה לא אישיו, אתם מבינים? זה הגיוני שמתאגרף 'ייקח את העבודה הביתה'. מה חשבו לעצמן בכלל בנות זוגו? (נכתב בציניות רבה כמובן).

גם ואף במיוחד במציאות המרתיחה הזו, אין מקום להסיר אחריות ממנכ"ל שבוחר לקדם ולשתף פעולה עם אדם אלים באופן סדרתי, שהוא סוג של פצצה מתקתקת. מתסכל לראות איך כל השתלשלות העניינים אשר קשורה במשחק שמשווק לקהל יעד גברי הופכת את מייוות'ר רק ליותר "גבר גבר", והאלימות נגד בנות זוגו רק מוסיפה לכך. כבר מזמן עברה השעה בה כולנו היינו אמורים להבין שגבר שמכה אישה הוא לא גבר, הוא פחדן עלוב, ובראש ובראשונה – פושע שיש להוקיע משורותינו. בטח שלא להלל, להעריץ ולהציב את פניו כמי שיעזור למכירות של משחק. 2017, את מרגישה היום כמו 1947 יותר מאי פעם.

אלימות נגד נשיםאפליקציהפלויד מייוות'רפרסומות