מלניה טראמפ מעולם לא רצתה להיות הגברת הראשונה

ברור למדי שמלניה טראמפ לא ממש ששה להיות במעמדה הנחשק כגברת הראשונה. קשה שלא לראות את הפערים התהומיים בינה לבין קודמתה, מישל אובמה, שהיתה מהנשים הראשונות האהובות בתולדות האומה (אף יותר מבעלה, הנשיא הנבחר) והפכה את כהונת בן זוגה למשמעותית לא פחות עבורה. אך זה לא המקרה בכהונת טראמפ.

שרה אליסון, עיתונאית במגזין Vanity Fair אשר עוסקת רבות במשפחה הנשיאותית, לקחה על עצמה לחקור לעומק ולהבין את מצבה של האישה הראשונה בבית הלבן. עד כמה היא באמת רוצה (או לא) להיות שם? מה היה חלקה בהחלטה של בעלה לרוץ לנשיאות? ואיך היא מתפקדת במצב הנוכחי? בכתבה שפורסמה אמש, אליסון חושפת מספר עדויות פנימיות וזוויות מעניינות מאוד על אשת הנשיא.

"יתכן שמעולם לא היתה אישה ראשונה פחות מוכנה או מתאימה לתפקיד", טוענת אליסון, על משקל אותה אמירה רווחת שדבקה בטראמפ עצמו עם כניסתו לנשיאות. "זה לא משהו שהיא רצתה וזה לא משהו שהוא אי פעם חשב שיזכה בו", טען אחד המקורות שלה, חבר ותיק של הזוג. "היא לא רצתה בזה ויהי מה, אני לא חושב שהיא חשבה שזה יכול לקרות".

לא שיערה שזה יכול לקרות. צילום: shutterstock

ב-2015, כך לפי אליסון, נשמעה איוונה טראמפ, אשתו לשעבר של הנשיא ואימה של איוונקה, מתייחסת במסיבה להפיכתו של בעלה לשעבר למועמד לנשיאות – "הבעיה היא, מה הוא יעשה עם אשתו השלישית? היא לא יכולה לדבר, היא לא יכולה לנאום, היא לא הולכת לאירועים. לא נראה שהיא רוצה להיות מעורבת".

ונראה שאיוונה ידעה על מה היא מדברת. לקח למלניה קרוב לחצי שנה לעבור מביתה בניו יורק לבית הלבן בוושינגטון, דבר שאף אשת נשיא לא עשתה לפניה. היא כן לקחה על עצמה לקדם נושאים מסוימים, כמו התנגדות לבריונות ברשת, עליו נאמה בספטמבר באו"ם ומסתמן כנושא שהיא תיקח על עצמה לקדם במהלך כהונת בעלה (בריון טוויטר בעצמו, למרבה האירוניה). אך ניכר לכל שהיא איננה נהנית ממעמדה, ולא מנצלת את הבמה כמו קודמותיה כדי לדחוף ולעורר דיון בנושאים מהותיים, דבר שנחשב לחלק מתפקידה של האישה הראשונה.

טראמפ מדבר על הכניסה לפוליטיקה במשך שנים. כבר מ-1987 הוא ביקר את מדיניות החוץ של ארה"ב, וב-2012 הוא ניסה להתמודד מול המועמד הרפובליקני מיט רומני, אך לבסוף תמך בו. כשהעלה שוב את הרעיון לרוץ לנשיאות ב-2014, כך על פי פוליטיקאי רפובליקני אחר בשם רוג'ר סטון, היא זו שאמרה 'תרוץ לנשיאות או אל תרוץ, לחברים שלך נמאס מהעניין. כל 4 שנים אתה מדבר על זה', הוא העיד על חוסר סבלנותה של אשת הנשיא. סטון טוען שהיא ידעה שבעלה תמיד רצה לרוץ לנשיאות, ושיתחרט אם לא ירוץ, ועל כן עודדה את החלטתו, אך מעולם לא השתגעה על הרעיון.

כדוגמנית מגיל 5 שגדלה במדינה קומוניסטית וטיילה בין מדינות באירופה מגיל 18, עד שלבסוף עברה בגפה לניו יורק בגיל 26, נראה שמלניה היא אישה שיודעת להסתדר לבדה. אולי אפילו מעדיפה. אך אחרי קרוב ל-20 שנות נישואי נוחות לאיש העסקים, הקרקע כעת נשמטת מתחת לרגליה. עכשיו יש לה תפקיד למלא, ו-9 עובדים במחלקת האישה הראשונה שעובדים תחתיה – פחות מחצי מכמות העובדים שסייעו למישל אובמה או ללורה בוש, לדברי כתבת וניטי פייר, וגם להם אין ממש מה לעשות.

בימים יפים ופשוטים יותר. טראמפ ומלניה, 2003. צילום: Shutterstock

"שלושה מהעובדים שסייעו לאובמה אמרו לי שהצוות הקבוע בבית הלבן מעריץ אותה", מציינת אליסון, ומשערת שאולי זה בשל העובדה שהזוג טראמפ כבר יודע איך להתמודד עם צוות עובדים, ומעבר לזה גם מציינת שאדיבותה בשיח היומיומי עימם ניכרת, אך בד בבד גם חוסר הנוחות שלה במעמד. "מלניה אינה מיומנת בתקשורת, האנגלית שלה אינה מושלמת, והיא מעולם לא חיפשה פרופיל גבוה בחיים הציבוריים (למעט משנותיה כדוגמנית)", לדבריה.

"היא נאלצה להסביר לעתים כה קרובות שהיא ישות עצמאית מבעלה, שקשה שלא לראות אותה מפרידה בינה לבין התפקידים שלו, או אפילו ממנו", אליסון מתארת את דברי חבריה של טראמפ, שטוענים שהיא מתחילה להסתגל לתפקיד באיטיות. אחד מעובדי הבית הלבן אף טען שבחירתה בקידום המאבק בבריונות ברשת היה אולי ניסיון לעקוץ את בעלה.

 

לא רק בגלל בארון

הסיבה הרשמית להישארותה של מלניה בניו יורק עד ליוני היתה לאפשר לבארון בנם לסיים את השנה בבית ספרו. לדברי מקורבים, אימו רצתה לגונן עליו מדברים נוספים, כמו האווירה העויינת כנגד אביו עת בוושינגטון הרוחות עוד סערו מהקמפיין והתגליות השליליות שעלו בו, והתמונות שלה עצמה בעירום על שער הניו-יורק פוסט שעלו וצפו מחדש.

אך השמועות מצביעות על כך שזו לא היתה הסיבה היחידה להישארותה של מלניה בניו יורק. כשנחשפה הקלטת המזעזעת של טראמפ עם בילי בוש ("לתפוס אותן ב***"), רבים העידו כי היה נראה שהזוג צועד לעבר גירושין. שפת הגוף החריגה של מלניה באירועים החגיגיים עם בחירתו תמכה ברעיון כי יש משבר עמוק ביחסים בין השניים. חבריה של מלניה חלוקים בדעותיהם בנוגע לתחושותיה כלפי בעלה, כך לפי אליסון, כשאחד מהם אף טוען שהזוגיות שלהם היא 'חדשות ישנות' ושהשניים למעשה מנהלים חיים נפרדים. תומס ברק ג'וניור, חבר ותיק של הנשיא, טוען שהאדם שמחזיק בהכי הרבה שליטה על דונלד זו אשתו, ב-100 אחוז, והוא מקשיב לה ומעריץ אותה". אליסון טוענת שאולי הריחוק בין השניים מסביר את התנהגותו משולחת הרסן.

כעת, מלניה נעזרת בהוריה הסלובנים בגידולו של בארון בבית הלבן. האב ויקטור שהיה חבר מפלגה קומוניסט והאם אמליה שעבדה במפעל בגדים והיתה אישה אופנתית בדומה לבתה, מדברים עם נכדם אנגלית כמו גם סלובנית, ומעבירים את זמנם לצידו באזור בית הספר הפרטי בו הוא לומד – כך לפי עוזר לשעבר בבית הלבן. "אני חושב שזה היה טוב יותר לטראמפ אם היא היתה יותר בסביבה", אמר העוזר.

הכל למען בארון? צילום: Shutterstock

"להיות אחד האנשים הכי מפורסמים בעולם לא יכול להיות כל כך גרוע", סיפר לעיתונאית פאולו זמפולי, שגריר האו"ם בדומיניקה ובעלים לשעבר של סוכנות דוגמנות שהיה לחבר ותיק של הזוג. "אני לא חושב שאפשר להעלות תאוריה קונספירטיבית שהיא אינה שמחה, היא הגברת הראשונה, בחייך! בהתחלה לא היה נעים, אבל עכשיו היא מסתגלת. היא יודעת מה היא רוצה", הוא אמר.

אולם אליסון מאמינה שיתכן שמלניה רצתה חיים שונים לגמרי מאלה שהיא מנהלת כרגע. "בדרך שלא נלקחה, היא היתה מחוץ לעיניים הפקוחות שהקמפיין של בעלה ונשיאותו הביאו עליה. אולי היא אפילו היתה חיה חיים מפוארים אך שקטים עם בנה בארון במנהטן, שם הוא יכול היה להמשיך וללכת לבית הספר הישן שלו. במקום, כפי שהדברים היום, כשהיא אינה מחפשת קצת שקט עם הוריה, היא יושבת בבית הלבן מעל לפוטבול הגרעיני (הקופסה השחורה אשר נועדה לשמש את נשיא ארה"ב בעת מתקפה גרעינית – נ.ב.). אולי היא מקווה שתוכל להשתמש בו".

דונלד טראמפמלניה טראמפנשיאות ארה"ב