מחקר: 70% מהנערות בגילאי 12-18 נדרשו לשלוח תמונות עירום של עצמן

מתבגרים הטרוסקסואלים שמתחילים לגלות עניין מיני נכנסים באופן אוטומטי לתרבות מינית הנשענת על הנחות יסוד פוגעניות: בנים לרוב משחקים בהתקפה ובנות לרוב משחקות הגנה. המסגרת הבעייתית הזו עומדת ביסוד ממצאי מחקר חדש המתעד, בפירוט מדאיג, דיווחים של נערות על נוהלי הכפייה הנפוצים בהם משתמשים נערים המבקשים תמונות וסרטוני עירום.

המחקר, פרי בית הספר לחינוך ומדיניות חברתית באוניברסיטת נורת'ווסטרן, מצא שבניתוח של למעלה מ -450 סיפורים של נערות בגילאים 12 עד 18, כ-70% מהמשתתפות דיווחו כי מתישהו, במהלך חייהן הקצרים, מישהו ביקש מהן לשלוח תמונות עירום של עצמן.

המחקר השתמש בטוקבקים שפורסמו בין השנים 2010 ל -2016 באתר האינטרנט של MTV A Thin Line, אתר המוקדש למקורות זיהוי של ניצול והתעללות ברשת. בניתוח הטוקבקים, מצאה שרה תומאס, מחברת המחקר ודוקטורנטית בבית הספר לחינוך ומדיניות חברתית בנורת'ווסטרן, שנערות דיווחו על תחושת בלבול ומבוכה ועל כך שהן לא יודעות מה בדיוק לעשות כאשר לוחצים עליהן לשלוח תמונות של עצמן בעירום. ברור להן שלהעברת תמונות כאלה עשויות להיות השלכות שליליות בטווח הרחוק אולם רבות מהן מצאו את עצמן נאלצות להתמודד עם בקשות חוזרות ונשנות ואפילו איומים מבנים שיכולים להסלים לפורנו נקמה. רובן תיארו לחץ אינטנסיבי, שהתחיל לעתים קרובות בחיבה בתמורה לעירום והפך מהר מאוד לבקשות בתדירות יומיומית, תצוגות כעס, הטרדות ואיומים, כפי שסיפרה אחת מהמשתתפות במחקר:

"נהגתי לשלוח תמונות עירום שלי רק בשביל הכיף. בחור אחד אסף כל כך הרבה תמונות עירום שונות שלי על הטלפון שלו ופתח חשבון פרטי  ב-MySpace כדי שיהיה לו קל ופשוט לחלוק אותן עם החברים שלו…"

עדות נוספת:

לאחרונה הכרתי ילד מעיר אחרת. הוא תמיד ביקש ממני להתפשט בווידאו צ'אט, ובלילה אחד "נשברתי" והורדתי את החולצה שלי. לא ידעתי את זה באותו הזמן אבל הוא עשה "צילום מסך" ועכשיו יש לו תמונה שלי בלי חולצה ואני מפחדת".

לחץ תמידי לחשוף את עצמן. צילום: shutterstock

כמה בנות הסכימו לשלוח תמונות כדי לשמור על מערכת היחסים ("אם לא תשלחי לי- ניפרד") ואחרות עשו זאת כי חשבו שאם ישלחו פעם אחת, הלחץ והדרישות סוף סוף יפסיקו:

"שלחתי לחבר שלי תמונה עירומה אחרי שהוא התעקש ואמר שהוא עומד להיפרד ממני. עכשיו הוא מאיים לשלוח את זה לכולם אם אני לא אשכב איתו, אני רק בת 15"

מחקרים אחרים מצאו כי בעוד שגם בנים וגם בנות שולחים תמונות עירום, בנים צפויים פי 4 מבנות לדרוש תמונות כאלה.

תומאס ציינה כי לומר לבנות פשוט לא לשלוח תמונות פירושו להתעלם לחלוטין מהמורכבות של הסיפור ומהמתחים והלחצים של ניהול משא ומתן על בסיס קבוע". "אם אנחנו באמת לא רוצים שבני נוער ישלחו תמונות מיניות של עצמם, אנחנו צריכים להגדיר מגבלות סבירות על בקשות של תמונות מהסוג הזה.

כאשר מדברים על סקסטינג עם בנות ובנים, הורים יכולים לומר, "אנחנו לא רוצים שתשתפו תמונות עירום של עצמכם – גם עם מישהו שאכפת לכם ממנו באמת ובתמים, כי זה מעמיד אתכם במצב נורא. היחסים ביניכם עשויים להשתנות, או כי אחד מכם יכול פשוט לאבד את הטלפון שלו. זה פשוט לא שווה את הסיכון. "לזה חשוב מאוד להוסיף: "וזה לא בסדר לבקש תמונות עירום כי אז אתה שם מישהו אחר במצב נורא. גם את זה אל תעשה".

בנים דורשים, בנות מבקשות. צילום: shutterstock

רצוי גם להזהיר בני נוער כי הם כפופים לחוקי המדינה בה הם חיים והם עלולים להתמודד עם השלכות משפטיות על בקשת תמונות עירום מקטינים. במדינות ללא חוקים ספציפיים בנושא, סקסטינג ייפול לקטגוריית פורנוגרפיית ילדים, מה שיכול להוביל לקנסות חמורים על שידול או עידוד יצירת תוכן פורנוגרפי מפורש.

כללים ברורים יכולים לסייע לצלוח התנהגות פזיזה וחסרת שיקול דעת המאפיינת את גיל הנעורים.  מתבגרים הם אימפולסיביים מטבעם ואם יהיו חוקים נהירים בנושא ייווצר פער בין מה שהם יודעים שהם צריכים לעשות לבין מה שהם באמת עושים. בני נוער שמבקשים תמונות זה מזו מבינים כמעט בוודאות שהם חוצים איזשהו קו אבל אם הקו הזה מעולם לא הודגש או נאכף על ידי מבוגרים, הרבה פחות סביר שהם ישימו לב לכך. אני גם בטוחה שהרבה בנים יעריכו את העובדה שיש להם איסור מפורש שאותו הם יוכלו להאשים כשיבחרו ב"התנהגות טובה" כאשר חברים שלהם יילחצו עליהם להעביר תמונות".

 

גיל ההתבגרותנערותסקסטינגתמונות עירום