קרן בר מנחם: אל תגידו הראשונה בתפקיד, תשאלו האם היא מתאימה לו

שנת 2018, 70 שנה למדינת ישראל ואנחנו עדיין חוגגות וחוגגים את הראשונה בתפקיד. אולי מספיק עם זה? אולי הגיע הזמן שלא נחגוג את הראשונה בתפקיד אלא את המתאימה לתפקיד?

קרן בר מנחם, פרקליטה במחוז מרכז מונתה לתפקיד ראש מחש, המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. בניגוד למה שנדמה, ההכרזה על כך שהיא האישה הראשונה בתפקיד לא ממלאת אותי אושר גדול. באמת צריך לחגוג את התפקיד הזה?

צילום מסך, המקור, ערוץ 10

קדמו לה נשיאת בית המשפט העליון דורית בינייש (והיום מכהנת בתפקיד נשיאה שלישית במספר אסתר חיות), והנגידה הראשונה קרנית פלוג, שראש הממשלה נתניהו מינה אחרי שניסה למנות שורה של גברים לתפקיד וכשל. קדמו לה מנכ"לית ראשונה במשרד האוצר יעל אנדורן וגם מנכ"לית ראשונה במשרד התחבורה (שמכהנת גם כיום) קרן טרנר, וד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים. כולן ועוד רבות אחרות זכו להיקרא "הראשונות בתפקידן". האם זה העיד במשהו על האופן שמילאו את התפקיד או האופן שהן ממלאות אותו היום?

שרת המשפטים איילת שקד אמרה אתמול: "נשים מובילות. ברכות לקרן בר מנחם שנבחרה היום לראשת מח"ש הראשונה. קרן היא בחירה מצוינת יחד עם מינויים טובים נוספים…המצטרפים לנבחרת מנצחת של פרקליטות המדינה ולהובלה נשית במשרד המשפטים".

ועדיין בר מנחם היא לא מינוי מגדרי. בואו נעבור על ועדת המכרזים שמינתה אותה: בראש הוועדה עמדה השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, לצידה ישבו פרקליט המדינה שי ניצן שלא מוכן להפסיד בשום חזית אז בטח אין לחשוד בו שזה מינוי שלא נשקל בקפידה. היו שם גם מנהל מחלקת חקירות באגף המשמעת בנציבות שירות המדינה נתי לויט, וי"ר ארגון הפרקליטים אורית קורין. למשטרה, אגב, אין שם דריסת רגל רשמית. (אבל אין ספק שדעתו של המפכ"ל אלשייך הדהדה בחדר.)

כפרקליטה מקצועית ומרשימה, בר מנחם עמדה בראשם של לא מעט תיקים משמעותיים בשנים האחרונות. הבולט שבהם תיק החקירה נגד אסי אבוטבול, ראש ארגון פשיעה שמרצה את עונשו בכלא לשנים רבות גם בגין התיק הזה.

כשפרקליטות המדינה החליטה בצעד נדיר לאפשר למצלמות של ברוכי קרא ו"המקור" של ערוץ 10 לראות את כל הליך המעצרים והטיפול בתיקי המשטרה מרגע המעצר ועד הגשת כתבי אישום, אחת המרואיינות הייתה בר מנחם, שבתפקידה האחרון הייתה אחראית על צוות המעצרים בפרקליטות מרכז. בסרט אפשר היה לראות כמה היא עניינית ומתנהלת בסמכות וברגישות. מאחורי הקלעים דובר לא אחת על כך שקשריה עם חוקרי המשטרה היו טובים.

מתוך המקור, חדשות 10 בערוץ 14: הצצה נדירה לעבודת הפרקליטות

לעשות סדר במח"ש

תפקיד ראש מח"ש הוא תפקיד כפוי טובה. מי שנושא אותו סופג אש כל הזמן. במשטרה רוב הזמן לא מרוצים ממנו או מהגוף בראשו הוא עומד, ולמה שיהיו? המחלקה הקטנה הזו היא שמעמידה אותם במקום, וגם לדין כשצריך. גם הארגונים האזרחיים שחושבים שבמח"ש לא עושים מספיק כדי להעמיד לדין שוטרים שסרחו, נושפים בעורפו של ראש מח"ש. האם עכשיו תתווסף לכך הטענה שהיא פרקליטה אישה ולכן לא מבינה את דרישות העבודה מול עבריינים?

בר מנחם הוכיחה בשנים האחרונות יכולות ניהוליות שאולי הן בדיוק מה שזקוקים לו במח"ש. היא נכנסת לנעליו הגדולות של עורך הדין אורי כרמל, שהפך עם השנים לפרסונה נון גרטה במשטרה ומי שקולו לא נשמע מספיק (לפחות לא באזני הציבור) בפרשיות הסבוכות שעמדו על הפרק, החשובות שבהן בפרשות ההטרדות המיניות של בכירי המשטרה. שורה של ניצבים במשטרה פרשו בשנים האחרונות אחרי שנפתחו נגדם תיקים על הטרדות מיניות- ניסו שחם, ניסים מור סגן המפכ"ל, קובי כהן ואחרים – כשהדרמטי בהם הוא עניינו של ניצב רוני ריטמן. על ריטמן הגן המפכ"ל רוני אלשייך, החזיר אותו לתפקידו ורק לאחרונה הודיע ריטמן שיפרוש.

    שרת המשפטים ומפקד הנחקרים. צילום shutterstock ודוברות משטרת ישראל

אלשייך, הזכור כמי שהולך על ראשם של אנשי מח"ש, בחר דווקא ביום האישה לפני שנתיים להודיע לקהל השוטרות שישבו מולו כי "המכתבים האנונימיים הפכו לתרבות של חיסול חשבונות במשטרה ולכן מעתה המשטרה לא תטפל עוד במכתבים אנונימיים שמעלים חשד לעבירות שביצעו שוטרים" (כפי שפורסם בחדשות 2). במח"ש אמנם הגיבו, ועו"ד כרמל בהתבטאות חריגה אמר כי "נגע ההטרדות המיניות במשטרה הוא עמוק. תלונות אנונימיות הן הדרך לפצח את זה", אולם פרשת ריטמן הוכיחה שידה של המשטרה הייתה על העליונה בכיפופי הידיים עם מח"ש, והם אלו שקבעו את הטון.

גם פרשת רונאל פישר שהתפוצצה בשנת 2014 מתנהלת לה בעצלתיים כבר יותר מדי שנים במחלקה הזו, ולא פישר ולא מי שהייתה פרקליטת מחוז תל אביב, רות דוד, רואים בקרוב את קצה משפטם. היחידי שמשלם מחיר הוא קצין המשטרה ערן מלכה שהודה במסגרת הסדר טיעון ויושב כבר בכלא.

ולאור כל אלה, אולי קרן בר מנחם היא היא הפרקליטה הנכונה למח"ש, זו שתבוא לעשות סדר, שלא תיתן לשום פרט ליפול לה בין השורות. שתתקתק עבודה כך שהתיקים של מח"ש יגיעו לסיום. אולי היא זו שתחזיר למח"ש את הסמכותיות ואת היראה שנדרשת למחלקה שמספר אנשייה מועט והיא עומדת מול אחד הארגונים הכי חזקים במדינה (אם לא החזק שבהם) – משטרת ישראל. ואולי היא לא תעמוד בנטל, אבל אז היא לא תהיה הראשונה, אלא פשוט לא מתאימה.

מח"שקרן בר מנחםרוני אלשייך