דובר צה"ל במתקפה חזיתית נגד חיל האוויר. תפסו מחסה

דובר צה״ל הסיר סרטון שהכין חיל האוויר לרגל יום האישה הבינלאומי. כנראה שהשתגענו לגמרי. באמת. אחרת איך אפשר להסביר את תגובת דובר צה״ל:  ״ הסרט המדובר הוכן על ידי אנשי המדיה של ביטאון חיל האוויר ואינו תוצר רשמי של יחידת דובר צה”ל.״

אנחנו מדברים על סרטון משעשע, שאורכו כדקה, ובו נראות נשים מבצעות תפקידים ומשימות שונות בחיל האוויר כשברקע כל האמירות הסקסיסטיות כמו: נשים חלשות פיזית, הן לא מסוגלות, הן צריכות להיות בבית עם הילדים. הסרטון עשוי היטב, עם מסר פשוט: למרות כל מה שאומרים, נשים יכולות הכול, אפילו להטיס מטוסי קרב.

מסר הכי מיינסטרים שאפשר ליום האישה.

השנה היא שנת 2018. בעולם יש נשיאות וראשות ממשלה. יש שרות ביטחון, טייסות, לוחמות, נשים בראש מערכות פיננסיות גדולות, מנהלות חברות ענק, זוכות פרסי נובל (טוב, לא פרס ישראל, לא צריך להגזים), מפתחות קריירות מפוארות.

אבל אסור לומר את זה. ואסור לומר את הדברים האלה ללא אישור.

ונניח, רק נניח, שדובר צה״ל היה צופה בסרטון לפני שעלה לרשתות החברתיות? מה היה אומר? שנשים לא יכולות? שאסור לחזור על כל האמירות הסקסיסטיות שמופנות כלפי נשים? שאולי נשים לא מתאימות להיות טייסות ולהטיס מטוסי קרב?

אז אומרים? לא כשאומרים הדתיים לדובר צה"ל. מתוך סרטון חיל האוויר ליום האישה הבינלאומי שהוסר מהרשתות החברתיות

ואיך בכלל הופך מסר כל כך בסיסי, עדין, מיינסטרים – למשהו שמאיים על קיומנו? מי בדיוק פנה לדובר צה״ל וביקש להוריד את הסרטון? את מי זה הרגיז?

אולי את מי שאינם מתגייסים? אולי זה הרגיז את מי שעדיין חושבים שנשים צריכות להיות בבית עם הילדים? אולי זה ערער סדר חברתי שמישהו רוצה לתחזק ולהוביל, סדר חברתי שלא כולל נשים טייסות? אולי זה עלול לגרום לילדות ונערות צעירות לחשוב שגם הן יכולות להיות חיילות בכלל, וטייסות בפרט?

אולי הסרטון הזה חלילה עלול לגרום לאישה אחת לחשוב שאולי גם היא יכולה לפתח קריירה ולצאת קצת מהמטבח?

יכול להיות, רק יכול להיות, שאולי מאחורי הדרישה להסרת הסרטון עומדים גורמים דתיים, כפי שדווח בחלק מהאתרים? גורמים דתיים שמבועתים מהאפשרות שהנשים החסודות שלהן ילכו לשרת בצבא בכלל, ובתפקידים קרביים בפרט? אולי מאחורי הדרישה להסרת הסרטון עומדים רבנים עם דעות חשוכות שמאמינים בכל לבם שכבודה של האישה פנימה וסרטון כזה מערער את תפיסת העולם הזאת?

ואם כך הוא, איך קרה שדובר צה״ל נכנע כל כך מהר לדרישה הזאת? דווקא לדרישה הזאת?

"אני לא יכול לדמיין צבא בלי נשים". הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום דובר צה"ל

הרי בדיוק באותו שבוע שבו עלה הסרטון לאוויר והוסר, אמר הרמטכ״ל:  ״אני לא יכול לדמיין צבא בלי נשים. זה הופך אותו לחזק יותר וחכם יותר.״  אז איך מתיישבת האמירה הזאת, הבסיסית כל כך ומתבקשת כל כך, עם הסרת סרטון חמוד ומשעשע?

ואחר כך יישבו פוליטיקאים באולפנים ויגידו שאין הדרת נשים. ויגידו שאין הדתה.

איזה מסר בדיוק עבר מהסרת הסרטון הזה? ומי קונה את הטענה החלולה שהסרטון לא עבר את אישור דובר צה״ל? ונניח שלא עבר את האישור, האם צריך להסיר אותו בבהלה, כאילו התגלו בו סודות מדינה? האם הסרת הסרטון במהירות גדולה כל כך לא יוצרת עוד יותר דרמה, מאשר הפצתו ״ללא אישור״?

דובר צה״ל חייב לנו הסברים לא רק על הפרוצדורה – הפצה ללא אישור – אלא גם על התוכן. מה פסול בתוכן שעבר בסרטון. דובר צה״ל חייב להסביר את הסרת הסרטון בתוך ההקשר של הדיווחים המתרבים על אפליית נשים בצבא – איסור על חולצות טי לבנות, על מכנסיים צמודות, על שירה בפומבי, על שירות משותף ועוד ועוד ועוד.

הדרת נשיםיום האישהסרטון חיל האוויר