"האמא הכי גרועה בבריטניה" רוצה שתפסיקו לקרוא לה ככה

כל אמא מפחדת מהמשפט הזה, "האמא הכי גרועה בעולם" או לפחות כל אחת שלא חיה בוואקום וסובלת מלחץ וביקורת חברתית על ההתנהלות שלה כאמא – בין אם ביקורת ישירה שהחברה החטטנית והלא-מכילה שלנו מסוגלת להרעיף עליך בלי לבחול באמצעים, ובין אם באינספור דרכים עקיפות בהן אומרים לאימהות איך הן צריכות להתנהג, לחנך ולגדל את הילדים שלהן. אנחנו מפחדות להיראות כ'אימהות גרועות', ומפחדות שכאמהות, לעולם לא נהיה מספיק טובות. אבל את התואר המפוקפק "האמא הכי גרועה בבריטניה" נושאת אישה שדווקא הרוויחה אותו ביושר.

בדצמבר 2008, קרן מת'יוס הורשעה בחטיפה של בתה. לפי ההאשמות, היא ביימה את חטיפתה של שאנון בת ה-9 במשך חודש ימים, בין פברואר למרץ של אותה שנה. התיק הפך מהר מאוד לאחד מהתיקים הפליליים המובילים באותה עת בבריטניה והושווה לא פעם לחטיפתה של מדליין מק'קיין.

מת'יוס, כך לפי כתב האישום, נעזרה במייקל דונובן, דודו של בן הזוג שלה באותה עת, קרייג מיהאן. יחד, הם תכננו לשכן את הילדה בביתו במשך התקופה, להביא אותה בסופה למשטרה בטענה ש"מצא" אותה, וכמובן, לדרוש את הפרס הכספי שהובטח למוצא, אשר עמד על 50,000 ליש"ט (מתוכם נתח של כ-20 אלף נתרם על ידי עיתון "The Sun"). בפועל, המשטרה הייתה זו שמצאה את הילדה – מסוממת וקשורה מתחת למיטתו של דונובן, ועצרה אותו במקום.

החקירה גילתה במהרה את המזימה המשותפת של דונובן עם אם הילדה. כשלושה שבועות לאחר המעצר כבר הוגש נגדם כתב אישום – מת'יוס הואשמה תחילה בהזנחה ובשיבוש תהליכי חקירה, ודונובן הואשם בחטיפה ובכליאה. במקביל, בן הזוג מיהאן הורשע ב-11 סעיפים של אחזקה בחומרים פורנוגרפיים של קטינים על מחשבו. בדצמבר, לאחר משפט שארך כשלושה שבועות, שניהם הורשעו בחטיפת הילדה, בכליאתה ובשיבוש חקירה, ונגזרו עליהם 8 שנות מאסר בפועל.

האישה שזכתה לפרסום כאם אומללה המחפשת אחר בתה, הפכה בין לילה למפלצת בעין הציבורית. בתקשורת הבריטית כינו אותה "האמא הכי גרועה בבריטניה", וקשה לומר שאין צדק בכינוי הזה. אולם מסתבר שאין גבול לחוצפה. עשור אחרי שהונתה המונים לסייע לה כאמא לבת נעדרת, קרן מת'יוס מדברת לראשונה – כדי להתלונן על היחס שהיא מקבלת כ"אמא הכי גרועה במדינה".

קרן מת'יוס

"אני לא האמא הכי גרועה בבריטניה". כך פתחה מת'יוס את הראיון שהעניקה לאתר The Mirror, הריאיון הראשון מאז שחרורה מהכלא,  "לא הרגתי אף אחד. אמא של בייבי פי ומקסין קאר לא עוברות את ההתעללות שאני עוברת", אמרה.

מת'יוס מתייחסת לשתי אימהות מתעללות וגרועות לא פחות (אם לא יותר) שסיפוריהן נצרבו בתודעה הבריטית בשנים האחרונות: מקסין קאר – אם שסייעה לבן זוגה להסוות את רצח בתה וחברתה בנות ה-10; וטרייסי קונלי – אמו של התינוק שכונה 'בייבי פי', אשר הזניחה את בנה בן השנתיים ואפשרה לבן הזוג שלה לאנוס אותו, להכות אותו ולגרום למותו.

גם היום, עשר שנים אחרי המקרה, נראה שהאם המורשעת לא מראה טיפת חרטה. למעשה, היא אפילו לא מודה במעשיה. לדברי המראיינת, המטרה לשמה מת'יוס התראיינה היא כדי לנקות את שמה, להתעקש שלמרות ההוכחות וההרשעה היא לא ידעה דבר על התוכנית לחטיפת בתה, לשכנע את האומה שהיא אינה מפלצת, ולהפציר בציבור שהיחס אליה ככזו עושה לה עוול.

מת'יוס בת ה-43, אמא ל-7, אומרת בראיון: "דבר מזה אינו אמיתי. אני על הקצה. זה גורם לי לרצות להרוג את עצמי, אבל לעולם לא אעשה זאת. אני מפחדת שאמות בודדה ולבד". היא טוענת שהפכו אותה לשעיר לעזאזל, שאחרים היו קשורים למקרה ולה לא היה מושג היכן היתה הילדה. "את לא יכולה לחטוף בעצמך את הבת שלך. אני יודעת מה האמת ולא הייתי מעורבת בזה. עדיין יש לי סיוטים מהמחשבה שזה יקרה שוב. אני רוצה לעבור בדיקת פוליגרף כדי להוכיח את חפותי", אמרה למראיינת, אך לדבריה, היא חוששת שלא תזכה למחילה.

היא מספרת ששהותה בכלא לוותה באיבה רבה מהאסירות האחרות. "הן היו דופקות על דלתות התא שלי ואומרות, 'צאי החוצה פדופילית מלוכלכת'. הכלא הפך אותי לחלשה יותר, אני לא מרגישה כמו אותו אדם, הכו אותי בגלל מי שהייתי. פעם הן זרקו עליי כדור שלג עם אבן בתוכו, ובפעמים אחרות חטפתי אגרופים. לא אמרתי דבר, פחדתי מדי".

אולם בחוץ, היא מספרת, היו דווקא לא מעט אנשים שגילו בה עניין. גברים, אם לדייק. "גברים נהגו לכתוב לי ולשלוח תמונות בחצי-עירום, ושאלו אם ארצה לפגוש אותם כי כולם עושים טעויות. נדרתי להימנע מגברים, אני לעולם לא אתחתן שוב. אני לא בוטחת בהם בכלל".

בראיון, מת'יוס הכחישה טענות נוספות שהצטברו כנגדה בחלוף השנים – למשל, שלקחה כריכים שחולקו בחינם ומכרה אותם להומלסים. "אישה בכנסיה חילקה אותם, נהגתי לאסוף אותם ולקחת אותם להומלסים שליד התחנה. זה מחליא אותי מה שהיא אמרה, זו לא אני, עשיתי את זה מטוב ליבי". על מי שנטען שהוא ה"שוגר-דדי" שלה, גבר בן 72, היא סיפרה שהוא חבר אמיתי – "הוא פשוט היה מישהו לדבר איתו כי אין לי אף אחד אחר. מישהו הוציא את מערכת היחסים שלנו מהקשרה. הוא אכן נתן לי כסף, כי הוא רצה לעזור לי. לא היה מעורב בזה סקס".

שאנון מת'יוס. צילום: West Yorkshire Police/PA Wire

כיום, ה"אמא הכי גרועה בבריטניה" גרה לבדה עם התוכי שלה, אחרי ששוחררה מהכלא והועברה לעיירה בדרום אנגליה כדי לשמור על ביטחונה. היא גאה בעובדה שיש לה עבודה בה היא מרגישה שלא שופטים אותה ואף מרוצים ממנה בה, ומתנדבת בחנות צדקה נוצרית. היא צובעת את שיערה הג'ינג'י לשחור, ומסתירה את השורשים הג'ינג'יים בסרט. היא מספרת שנהגה ללכת לכנסיה, אך מאז שהחלו לזהות אותה ולהתלחשש בנוגע לזהותה, היא חוששת לעשות זאת.

אין ספק שהתקשורת הקפידה לצייר את דמות האישה הזו כמפלצתית. ראיון מתקופתה מאחורי הסורגים פורסם תחת הכותרת המחרידה – "אני מתגעגעת רק לסקס ולקניות", ומתחת, בקטן ובסוגריים – "אבל נדמה שלא לשבעת ילדיה…". אבל קצת קשה לרחם עליה נוכח העובדות. לאחר החקירה וההרשעה התגלה, באופן לא מפתיע, שכל שבעת הילדים סבלו מיחס נצלני ומתעלל תחת ידה של אמם. "משפחה לא מתפקדת בה ילדים היו שווים לרווח והטבות", נכתב בעיתון הטלגרף בהסכמתה של דודתה של הילדה הנחטפת. אחרים ניתחו את המקרה כתולדה של תרבות רודפת בצע שהתפתחה על בסיס התמיכה הכלכלית באמהות חד הוריות.

קשה לשפוט מי היא בדיוק קרן מת'יוס, האם היא סובלת מהפרעות נפשיות כלשהן (דבר שלא צוין בראיון או בכתבות אחרות סביב המקרה שלה) ומה גרם לאישה הזו לעשות דבר נורא כל כך לבת שלה תוך כדי הונאה ציבורית אדירת היקפים. מה שבטוח הוא שהאישה היא עבריינית מורשעת, שהורשעה בפשע מחריד במיוחד כנגד בתה שלה, ניצלה אותה והזיקה לה במזיד וככל הנראה לא רק לה. כך שבניגוד לרבות אחרות, לכינוי "האמא הכי גרועה" היא כנראה אכן ראויה.

אימהותבית משפטבריטניהחטיפה