למה התמונה הזו של איוונקה טראמפ מכעיסה המונים באמריקה?

איוונקה טראמפ פרסמה אמש תמונה מתוקה שלה עם בנה בן השנתיים, תיאודור ג'יימס, ברשתות החברתיות. לא מדובר במשהו נדיר או בלתי צפוי מצד האישה הכי חזקה בממשל האמריקאי, שמרבה להציג את הפנים המשפחתיות של אימפריית טראמפ ולשתף את העולם לא רק בפנים הפוליטיות והקרייריסטיות שלה, אלא גם בחייה כאמא. היא לא כתבה לצידה דבר, מלבד המילים "הלב שלי!" (כשהלב הוא אמוג'י) וההאשטאג "בוקר יום ראשון". ובכל זאת, התמונה התמימה למראה הזו הצליחה להכעיס המוני אמריקאים בשעות שחלפו מאז פרסומה. למה?

הסיבה לביקורת שטראמפ סופגת בשעה זו נעוצה בתמונה הרחבה יותר. במקביל לפרסום התמונה הזו, הכותרות הראשיות בארה"ב עסקו במחדל שמתרחש בגבולות המדינה, לפיו משמר הגבול של ארה"ב מפריד בין אימהות לילדיהן בגבול. זאת בעקבות החמרה במדיניות הגבולות של המדינה שמוביל הנשיא טראמפ, ולפיה באופן רשמי הורים שייתפסו חוצים את הגבול באופן לא חוקי יופרדו מילדיהם.

לפי דיווחים מהשעות האחרונות, כ-1,500 ילדים למהגרים "אבדו" בחסות הרשויות האמריקאיות בשלושת החודשים האחרונים של 2017. סטיבן ווגנר, היועץ בפועל למינהל ילדי ומשפחות המהגרים, חשף נתונים אלו בסנאט בחודש החולף, והסביר עוד שהממשלה העבירה עשרות אלפי ילדים כאלו לבתי מחסה, הגורמים הרשמיים לא הצליחו לשמור על מעקב אחר 1,475 מהם והם לא יודעים היכן הם נמצאים.

למעשה, מדובר בחשיפתו של אסון בקנה מידה עצום: אלפי משפחות מפורקות עליהן הממשלה האמריקאית לא לוקחת אחריות. ילדים שנותקו בכוח מהוריהם ואז אבדו בתוך המערכת שלא לקחה עליהם חסות אמיתית. מי יודע היכן אותם מאות ילדים נמצאים היום, אם הם בכלל בחיים?

אז כן, כשמציבים את תמונתה של איוונקה ובנה אל מול אסון ילדי המהגרים האבודים, עליו כנראה נשמע עוד רבות (ולא רק בזמן הקרוב), אין ספק שמדובר בתזמון בעייתי למדי.

 

"נכון שזה פשוט הכי טוב לחבק את הקטנים שלך – לדעת בדיוק איפה הם, בטוחים בידיים שלך?", כתב הקומיקאי פאטון אוסוולט בטוויטר בתגובה לתמונה. מגיבה אחרת כתב כך: "את אמא ל-3. גם אני. דמייני שמישהו במדי משטרת ההגירה לוקח את התינוק היקר לך, ואת לעולם לא זוכה לראות אותו שוב. זה מה שקורה כרגע, הודות למדיניות של אבא שלך. תעשי משהו".

זו בהחלט לא הפעם הראשונה בה איוונקה חוטפת ביקורת על התבטאויות תמימות למראה. היא עוררה זעם כשהביעה את תמיכתה בתנועת #TimesUp (שהמשיכה את #MeToo), שכן אביה בעצמו הואשם לא פעם ולא פעמיים במסגרת ניקוי האורוות בשנה החולפת, ואולם לא הוא ולא היא התייחסו מעולם להאשמות או בכלל לתנועה באופן רשמי.

היא ספגה ביקורת גם על תנאי ההעסקה המחפירים במפעלי הביגוד שלה באינדונזיה, בו הפועלות רואות את ילדיהם רק פעם בחודש בגלל תנאי העוני – כשבמקביל היא עצמה נושאת את דגל קידומן של נשות קריירה וקידום תנאי ההעסקה לאימהות. האירוניה מרבה לחמוק מעיניה של גברת טראמפ, כך נראה.

בניגוד למקרי עבר כמו המצויינים לעיל, בהם הזעם החברתי הצביע על אירוניה ישירה בין הדברים שאיוונקה אומרת לבין אלו שהיא עושה בפועל, הפעם קשה לומר שאיוונקה באמת חטאה לציבור שהיא מייצגת ולהאשים אותה בצביעות גרידא. כי בניגוד לאמירות שהתעלמו באופן בוטה ממה שנעשה בביתה, מהאב התוקף המיני או מהמפעלים המנצלים, במקרה הזה, אי אפשר להאשים את טראמפ על כך שהיא אמא שאוהבת את ילדיה.

ובכל זאת, זה מרגיז. גם הפעם הזעם הציבורי מוצדק, ואפשר היה לחסוך אותו די בקלות. שכן רק טיפת מודעות לציבור האמריקאי, כל שכן מודעות לאירוניה, הייתה מבהירה לטראמפ שעדיף לבחור תזמון מוצלח יותר לפרסום התמונה הזו – תמונה שהיא באמת מקסימה, אבל בו בזמן פוגעת בדיוק בנקודות הכואבות לציבור המהגרים ולתומכים בהם. בכל יום אחר כנראה שהיית מרוויחה את הלייק שלנו (אפילו אם אנחנו לא בין המעריצות). חבל.

איוונקה טראמפארה"בדונלד טראמפילדים