קייט מידלטון, לידיעתך: ראשת ממשלת ניו זילנד לא משחקת את המשחק

לא חסרות סיבות שבגללן ראוי לפרגן לג'סינדה ארדרן – בגיל 37 היא הפכה לאדם הצעיר ביותר שמכהן כראש הממשלה בניו זילנד מאז שנת 1853 ולאישה השנייה שמכהנת בתפקיד הזה בזמן שהיא בהריון. אבל כעת יש סיבה חדשה שבגללה מגיעות לה מחמאות: איך שהיא נראתה כשיצאה מבית החולים לאחר הלידה.

אל תתבלבלו – ארדרן אמנם אישה יפה עם חיוך מקסים, אבל הפעם אין כוונה להחמיא על המראה החיצוני שלה, או על טעמה בבגדים, או על איך שהיא משלבת בין מותגים יוקרתיים לכאלו שהם יומיומיים. ובעיקר אין פה כוונה להחמיא לה על איך שהיא חזרה לגזרה הישנה שנייה וחצי לאחר הלידה. הפעם המחמאות מגיעות דווקא משום שג'סינדה ארדרן בחרה לצאת מבית החולים בדיוק כמו שרובנו יוצאות ממנו: עם מכנסיים נוחים, סניקרס נמוכים, חולצה רחבה וקוקו נונשלנטי.

ההשוואה היא בלתי נמנעת. הרי רק לפני כמה שבועות העיתונים דיווחו על מפורסמת אחרת שבשעה טובה ילדה אף היא. כפי שנהגה קייט מידלטון בשתי הלידות הקודמות שלה, גם לאחר לידתו של לואי היא יצאה מבית החולים בצורה שנראית כמו הנגטיב לתמונה של ארדרן: עם שמלה אדומה, שיער מפונפן, איפור בולט ונעליים בעלות עקב סיכה משמעותי. כאמור, היציאות המתוקתקות האלו של קייט הן לא עניין חדש, אבל כנראה שהן תמיד יפתיעו או לפחות יעוררו תגובות, בעיקר מצד נשים שיודעות עד כמה כאוטי ולא נוח הרגע הזה יכול להיות.

בהתאם, לא מעט אימהות יצאו במחאה הומוריסטית, שבמסגרת הן העלו תמונות שלהן לאחר הלידה, על מנת להמחיש עד כמה הפער בינן לבין איך שקייט הצטלמה הוא תהומי.

 

סביר להניח שהיציאה הפומבית של קייט לא מגיעה מיוזמתה, וכמו מרבית האירועים בחייה, גם האירוע הזה מפורט באיזשהו פורטוקול ויש לו חוקים ברורים שקייט הולכת על פיהם. לכן קשה שלא לרחם עליה בסיטואציות האלו, ובעיקר קשה שלא לרחם עלינו – הנשים. דווקא במצב הרגיש ביותר שלנו, שבו אנחנו מאבדות שליטה על הגוף שלנו וגם על החיים שלנו, מציבים בפנינו מודל שאין לנו שום יכולת להידמות לו. לפחות כל עוד לא יארגנו לנו צוות שלם של מומחים שיעזרו לנו להראות מושלמות.

אבל כמובן שזו לא רק קייט. הרי לא חסר סלבריטאיות ונשות אינסטגרם שהופכות את היציאה מבית החולים לעוד אירוע ציבורי – בין אם מרצונן ובין אם לא. הלחץ להראות ייצוגית הוא גדול, הוא גם מסוכן והוא בטח לא מאפשר לאישה להתמודד עם מצבה החדש.

כבר כל כך התרגלנו לתמונות "יציאה מבית החולים" מהונדסות, עד שתמונה שלה אישה שמעוניינת שהיה לה נוח רגע אחרי שהגוף שלה נקרע ורגע אחרי שהיא נפרדה משינה לכמה שנים טובות, מצליחה לעורר את תשומת הלב שלנו. פתאום מכנסיים נוחים, סניקרס וחולצה רחבה הם יוצאי הדופן. למעשה, הם כל כך יוצאי דופן, עד שבא לצעוק לארדרן "תודה" שתשמע מפה ועד ניו זילנד – תודה שלא אפשרת ללחצים ולקולות האחרים להפריע לך להיות מי שאת ולא להיכנע לתכתיבים שלא ברור מי הכתיב אותם (אבל הוא בטח לא אישה). תודה שאת נראית כמו כולנו.

התמונה של ארדרן יכולה להיות התחלה של שינוי, וכולנו תקווה שיהיו עוד נשים בעלות השפעה שלא יפחדו ולא ישתפו פעולה עם המשחק הזה. בראשן, אגב, עומדת מייגן מרקל. עד כה היא הדגימה מצוין כיצד אפשר, צעד אחרי צעד, לעשות שינויים בחוקים הכי נוקשים של בית המלוכה, ולהפוך אותם להרבה יותר ידידותיים לנשים. לכן כרגע כולנו יכולת רק לחכות בקוצר רוח שאם וכאשר זמנה יגיע, היא תבחר לצאת מבית החולים בצורה שפחות מייצגת את הפנטזיה ויותר מייצגת את המציאות של כולנו.

 

ג'סינדה ארדרןהריוןלידהמייגן מרקלקייט מידלטון