מה משותף לעינת שרוף, לימור לבנת ואורטל בן-דיין?

בשוודיה ייצוג הנשים ברשויות המקומיות מגיע ל-42%, בספרד ל-40%, בדרום אפריקה ל-38% ובישראל ל-14%. הנתון הזה מציב את ישראל בין המדינות שייצוג הנשים בהן הוא מהנמוכים בעולם.

עינת שרוף, לימור לבנת ואורטל בן-דיין המשתתפות בקמפיין "רשימה שווה"

כדי לשנות את הנתונים העגומים, היינו עדות בשנה האחרונה להתארגנות חוצת גבולות מפלגתיים, ישוביים ורשימתיים, שמטרתה עידוד נשים לעמוד בראש רשימות לרשויות המקומיות או להצטרף לסיעות השונות המתמודדות על מקום במועצה.

ההתעוררות בשטח הייתה מרשימה והיום, ערב הבחירות לרשויות המקומיות, אין מקום לטענות הרווחות שאין ייצוג לנשים "משום שאין מועמדות." יש נשים! יש מועמדות מרשימות, מחויבות ומקצועיות, המביאות מסרים חדשים כמעט בכל הישובים.

מחקרים שנערכו ברחבי העולם מלמדים שנבחרות לרשויות מקומיות הן אסרטיביות, בטוחות בעצמן, מקבלות החלטות בשיקול דעת ולא נופלות מגברים בהנהגה. בנוסף לכך הן מביאות ערך מוסף. המחקרים מדברים על איכויות רבות ועל היכרות מצוינת עם השטח וצרכי הישוב. הנשים יודעות כיצד מתנהלים חיי היום-יום כמו גם את המערכות והצורך שלהן לתת מענים לבעיות הישוב בכללו.

נשים מביאות עמן לתפקיד תרבות ארגונית ודפוסי ניהול שונים. מדובר במחקרים על כך שהן פועלות יותר לקידום שיתופי פעולה, מביעות עמדה רגישה מגדרית ומפגינות רגישות לצרכי אוכלוסיות מגוונות. הן נחשבות למנהלות אחראיות, ענייניות, לומדות, אמינות, המקבלות החלטות שקולות וקשובות לצרכי הציבור. נשים בעמדות הנהגה נתפסות כמי שמחוברות לאוכלוסייה ורואות את טובתה לנגד עיניהן, לפני טובתן האישית.

האתגר: להתנער מדעות קדומות על נשים

לאור המציאות הזו, האתגר של בחירות 2018 הוא להתנער מדעות קדומות ביחס לנשים.  להבין ששוויון מגדרי פועל לטובת גברים ונשים כאחד. הראייה להבנת הצורך בהשתתפות של יותר נשים בזירה הפוליטית היא התיקון שעבר בכנסת בשנת 2014, ב"חוק הרשויות המקומיות – מימון רשימות". התיקון אומר כי רשימה שתבחר באחד משלושת המקומות הראשונים בה אישה, תזכה לתוספת מימון של 15%. זו אמנם לא מדיניות של הבטחת ייצוג כפי שקיימת במקומות אחרים בעולם, אך זה בהחלט צעד המכיר בחשיבות השוויון המגדרי והצורך לעודד אותו.

ומלבד השאלה מדוע נשים לא נכנסות לזירה הפוליטית, כדאי לחשוב גם על האופן בו אנחנו מצביעות ומצביעים. מחקרים על דפוסי הצבעה לכנסת למשל, מלמדים שהמודעות לשוויון מגדרי הובילה עם השנים לצמיחה של פער מגדרי בדפוסי ההצבעה. כלומר, נשים מצביעות יותר לנשים, ובמיוחד לנשים שמקדמות רגישות מגדרית בתפיסותיהן ובתחומים שיש בהם אפליה.

אמילי מואטי, שרון כידון ויובל אברמוביץ' המשתתפים בקמפיין

קואליציית מקומיות 2018 שהוקמה ביוזמת עמותת כ"ן, קרן "פרידריך אברט" וקרן "דפנה" בשיתוף 29 ארגונים נוספים, קמה במטרה לצמצם את הפער המגדרי בשלטון המקומי על מנת ליצור מציאות חדשה, בה נשמע קולן של יותר נשים סביב שולחן קבלת ההחלטות. יצאנו לדרך עם המציאות של בחירות 2013: שש נשים מכהנות כראשות רשות, 442 נשים מכהנות כחברות מועצה וכל זאת ב-257 רשויות ועיריות בישראל. ב-98 ישובים לא היו נשים כלל. בחברה הערבית הייצוג נמוך עד אפסי ובחברה החרדית אין אף אישה. מדובר בפער מגדרי עצום שלא משקף את המציאות הדמוגרפית בה נשים מהוות  51% מהאוכלוסייה.

במהלך הקמפיין שהובלנו בשמונה החודשים האחרונים עודדנו נשים לרוץ ולהקים רשימות שוות, כשהתיקון לחוק סייע רבות והיווה תמריץ כלכלי. כיום ישנן רשימות שוות רבות ואם אתם מסתובבים בערים ובמועצות, קשה לפספס שלטי חוצות רבים בהן נראות נשים לצד גברים.

חזון הרשות השווה

כיום יש 72 נשים שמועמדות לראש רשות, מספר שיא בכל הזמנים. בנוסף להן יש כ-4300 נשים המתמודדות למועצות, ואלפי רשימות שוות בכל הארץ. חשבנו שזה נפלא אבל לא מספיק, והחלטנו לקחת את הפעילות שלנו עוד צעד קדימה. מזה חודשיים אנחנו פועלות  לגייס את המועמדים והמועמדות לאמץ את האמנה לשיווין מגדרי – חזון הרשות השווה, בהובלת טל ברייר בן-מוחה, מייסדת ומנהלת "מנהיגותה – פיתוח מנהיגות חינוכית מודעת מגדר". האמנה מחייבת את המועמדות והמועמדים במידה ויבחרו להתחייב ליישם את עקרי האמנה וביניהם הטמעת תכניות מגדר במערכת החינוך, קידום עסקים קטנים בבעלות נשים, הימנעות מהדרת נשים ומהפרדה בין המינים באירועים, הגברת הביטחון האישי, התאמת התחבורה הציבורית לכלל האוכלוסייה ושיפורה, התאמת הרשות לכל הגילאים ולכל סוגי המשפחות והקפדה על מרחב ציבורי שמחזק עבור נשים את תחושת השייכות. בנוסף האמנה מבקשת קידום פעילות ונגישות לכל המגדרים בתחומי התרבות, הספורט והפנאי.

טל ברייר בן מוחה, יוזמת העצומה לשוויון מגדרי. צילום: לירון ברייר דנציגר

ההתחייבות לאמץ את האמנה היא שלב אחד, אך השלב החשוב יותר הוא יישומה. זה המבחן האמיתי. עוד פחות מ-24 שעות ייפתחו הקלפיות ובידינו – הבוחרות והבוחרים – הכוח לחולל שינוי חברתי אמיתי בשלטון המקומי. אנו מזמינות את כולם לקחת חלק בחגיגה הדמוקרטית. בואו להיות חלק ממהפכת אוקטובר, בחרו ברשימה שווה.

בחירות לרשויות המקומיותמקומיות 2018פוליטיקהרשימה שווה