2019 הרימי ראשך: סיכום אירועי הדרת נשים בישראל ב-2018

היום הראשון של 2019 הגיע. כולם כבר סיכמו את שנת 2018 אבל רגע לפני שאנחנו מסיימים עם הסיכומים, כדאי שניזכר באירועי הדרת הנשים של השנה האחרונה. הסיכום הזה הוא פחות משמח אבל אולי חשוב יותר מכל האחרים. קיבוץ אירועי הדרת הנשים של השנה במקום אחד מראה שגם אם כל אירוע בנפרד מוצג כ"נקודתי", כל הנקודות ביחד מתחברות לתמונה מפחידה. יצא ארוך, אבל זה ממש לא הכל. אז לפני שאתן הולכות להצביע בבחירות הקרובות תזכרו את זה ותחשבו איך אתן רוצות שייראה סיכום שנת 2019, או בכלל, העתיד שלנו פה:

סיכום אירועי הדרת נשים בשנה האחרונה:

2.1.18:  הנחיה חדשה של משרד המדע: חניכת תלמידות תיכון שעושות עבודת גמר במדעים תתבצע רק ע"י סטודנטים בני אותו המין.

3.1.18:  מתנדבת מד"א מודרת ממשמרת בגלל מתנדב דתי שלא מוכן להתנדב עם נשים.

 

צילום: דוברות מד"א

 

4.1.18:  פיקוח צניעות באקדמיה: בקמפוסים החרדים במכללת אונו אוכפים קוד צניעות מחמיר.

5.1.18:  מדריכת חי"ר העידה כי נאסר עליה ללכת לשירותים בבואה לבסיס המשרת גם נח"ל חרדי, חיילת אחרת מעידה כי נאסר עליה להיכנס ללשכת הגיוס בה שירתה בימים בהם היה גיוס חרדים.

23.1.18:  עיתונאיות הופרדו מעיתונאים ונשלחו למתחם אחורי מרוחק בביקור סגן נשיא ארה״ב בכותל.

29.1.18:  השבועון הדתי "משפחה" טשטש תמונות נשים ממחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו.

צילום מסך מתוך אתר "משפחה"

 

4.2.18:  דמותה של אישה בשלט פרסומת הושחתה במושבה הגרמנית בירושלים.

6.2.18:  עיריית מודיעין עילית שלחה לעובדיה תקנון צניעות מחמיר המטיל שורה של הגבלות על נשים ועל עבודתן במקום ציבורי.

21.2.18:  כנס בחסות עיריית ירושלים ומשרד החינוך בנושא שימוש סמים ואלכוהול בקרב מתבגרים, המיועד לאנשי חינוך חרדים, אינו כולל אף אישה ברשימת הדוברים בכנס ובפאנל.

22.3.18:  יום גיוס חרדים בתל השומר, חיילות לא מורשות להיכנס לחדר האוכל.

 

מתגייסים חדשים לצה"ל מחכים בתור לחיולם, בבקו"ם תל השומר. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

19.4.18: חיילת לא הורשתה לשיר בטקס יום הזיכרון ביחידתה בגלל שהיא אישה, במקומה שר אחד הבנים.

8.5.18:  כנס בהשתתפות אהרון ברק בקריה האקדמית אונו נערך בהפרדה ע"י מחיצה בין גברים לנשים.

13.5.18: עיריית כפר סבא הפרידה בין תלמידים לתלמידות חילונים והושיבה את התלמידות מאחור בהצגה לרגל יום ירושלים לבקשת בי"ס דתי שהשתתף באירוע. ההפרדה התקיימה גם במזנון.

3.6.18:  תמונות של סדרת בורקסים חדשה של "זוגלובק" עלו לעמוד אינסטגרם של סטודיו לעיצוב, כשעליהן רק צילומים של בנים. הסטודיו לעיצוב טען שהרבנות לא מאשרת בנות.

3.6.18:  על פי הנחיית איגוד הכדורסל, ילדות ונערות המבקשות לשחק בליגות לבנים מחויבות לחתום על התחייבות לפיה לא ישחקו מול קבוצות דתיות ללא אישורן.

4.6.18:  מורה בבי"ס חילוני עושה "מסדר ביוש" בכתה של בני 9. היא שואלת מי לובשת מכנסים קצרים, ומבקשת מהבנות לקום כדי שתוכל לאשר ולפסול מול כל הילדים. הבנים לא נבדקים.

4.6.18:  חגיגות 70 שנה לחינוך ממלכתי דתי הכולל חידון לתלמידים ותלמידות מצטיינים. הילדות מושבות בנפרד ומאחור.

4.6.18:  עיריית הרצליה חוזרת להגביל מעבר נשים לאורך החוף בימי שישי, במעבר היחיד שיש לחוף התל אביבי, בגלל יום של רחצת גברים.

8.6.18:  האם נפטרה – הבנות נדרשו להתרחק לעזרת הנשים: בהלוויה נדרשו ארבע הבנות לעזוב את אחיהן הקטן ולעבור לעזרת נשים, סורבו כאשר ביקשו להספיד – וכאשר רצו לומר קדיש, נאמר לגברים להתגבר על קולן.

8.6.18:  מאבטח בכניסה לתחנת רכבת סירב לאפשר לנערה להיכנס לרכבת בשל העובדה שלבשה חולצת בטן ומכנסיים קצרים.

 

 

10.6.18: דיווח מרוכז על תופעה רחבה של תלמידות מכל רחבי הארץ שנשלחות לביתן ע"י הנהלות בתי ספר חילוניים. התלמידות נענשו כי אותם בתי ספר החליטו שאורך מכנסיים לבנות צריך להיות "עד הברך".

16.6.18: נשים שהגיעו לטבול במעיין ליפתא גורשו באלימות על ידי גברים דתיים.

18.6.18: תמונות של נשים שמופיעות על שלטים של "תאטרון חאן" בירושלים מושחתות/מכוסות.

25.6.18: אירוע "משיח בככר" בכיכר רבין בת"א נערך בהפרדה מגדרית.

28.6.18: מעליות מופרדות במלון "ליאונרדו" ברמת גן.

29.6.18:  לא רק אל על – גם ב"אוסטריאן איירליינס" חרדים סירבו לשבת ליד נשים בטיסה – הנשים התבקשו לעבור ממקומן.

5.7.18:  תיירות לא הוכנסו לרכבל בצוק מנרה לבקשת נוסעים חרדים.

5.7.18:  מעליות נפרדות לגברים ונשים בכנס של הציונות הדתית בגני התערוכה בתל אביב, בהשתתפות השר בנט.

12.7.18: עדויות של חיילות על הפרדה בפינת עישון, איסור על חיילות בקורס מפקדות שריון ללבוש חולצות לבנות והוראה ללבוש מכנסיים קצרים מעל מכנסי טייץ.

 

 

15.7.18: עדויות של חיילות צה"ל שטענו שבמהלך הטירונות מפקדיהן הכריחו אותן ללכת לישון עם חזיות גם בשעת ט"ש, והורו להן שמותר להוריד חזייה רק במיטה אחרי כיבוד אורות.

16.7.18: אלמוני חסם את זרימת המים למעיין עין איתמר בירושלים, על רקע עימותים בין גברים לנשים על הרחצה במקום. 

16.7.18: בחורה צעירה נדחקת באלימות למושבים האחוריים באוטובוס ע"י גבר חרדי בקו מירושלים לבני ברק. הנהג והנוסעים האחרים לא התערבו.

17.7.18: פרעות בבית שמש נגד בחורה במכנסים קצרים.

23.7.18  חרדים משחיתים שלטי בחירות של רחל עזריה שמועמדת לראשות עיריית ירושלים.

 

 

24.7.18: חיילות וחיילי הגדוד המעורב "ברדלס" הגיעו לכפר הנופש באשקלון, וכעבור כמה דקות הוצאו הבנות החוצה כדי להתחשב ברגשות הגדוד של שריון, שבו משרתים חיילים דתיים.

26.7.18: שורה של מוסדות, ובראשם אוניברסיטת בר אילן, הרחיבו את ההוראה המאפשרת הפרדה מגדרית אך ורק בכיתות הלימוד – וההפרדה הופכת לרחבת היקף: משער הכניסה, דרך המסדרון ועד ספריות הלימוד. בכל הופכת ההפרדה המגדרית בבר אילן ל"טבעית", לצד מגבלות על הלבוש.

27.7.18: מלון "קרלטון נהריה" דורש מאורחיו להסתובב בלבוש צנוע בשל שהותה של קבוצה דתית במקום.

29.7.18: הפרדה של בד יוטה שחור ענק בברכה במלון "ליאונרדו קלאב" בים המלח.

30.7.18: תיירת גורשה מלובי של מלון בטבריה כי לבשה גופיה.

2.8.18:  עיריית הרצליה בשיתוף פעולה עם רדיו קול ברמה מקיימת אירוע לגברים בלבד בחוף הנפרד בעיר. 

2.8.18:  הפרדה עם מחיצה בתור לקיוסק במחנה קיץ של בני עקיבא.

7.8.18:  עסקים בכשרות בד"ץ: "אסור לנו להעסיק נשים". עסקי מזון בהשגחת הבד"ץ מעסיקים גברים בלבד בהוראת משגיחי בד"ץ.

5.8.18:  עורכת דין לא מורשית להיכנס לחר"פ בצריפין ללוות את אחייניתה למרפאה למרות שיש לה אישור כניסה. זה קורה משום שהחיילות בכניסה חושבות שהלבוש שלה לא מספיק צנוע ועלול לפגוע ברגשות החיילים הדתיים בבסיס.

6.8.18:  ביהמ"ש דחה את העתירה נגד קורס "משפיעים" של המדינה הנערך בהפרדה מגדרית.

8.8.18:  מדריכת צניחה הדגימה תרגיל לצנחנים ו-30 בני ישיבות סובבו את ראשם.

 

12.8.18: לוחמות בצה"ל חוזרות מאימון שטח כדי לגלות שחדריהן וחפציהן האישיים פונו בזמן שהיו באימון, זאת כדי שבני הישיבות המגיעים לבסיס לא יאלצו לשהות בסמיכות אליהן (המגורים המופרדים בקיר גבס והכניסות הנפרדות לא הספיקו).

28.8.18: שלטי "זהירות בדרכים" של תלמידים דתיים עליהם דמויות של בנים בלבד, מחוללים סערה בירושלים. הורים זועמים "תיקנו" את השלטים והוסיפו תמונות של ילדות.

3.9.18: בקריית החינוך "שעלבים" החליטו: חנויות מכולת נפרדות לבנים ולבנות.

 

 

4.9.18:  לבקשת מפקד עוצבת הגולן החדש הוצב דובר ולא דוברת בחטיבה. אל"מ אבינועם אמונה הסביר שלא נוח לו לשרת בקרבת אישה, המערכת נעתרה ושיבצה תחת פיקודו נציג דובר צה"ל ממין זכר – בניגוד להנחיית הרמטכ"ל בפקודת השירות המשותף.

7.9.18:  תביעה תקדימית נגד משרד התחבורה שמתיר לקיים קורסים לנהיגה מונעת לגברים בלבד "במיוחד בשביל דתיים שרוצים הפרדה".

25.9.18: עיריית ירושלים מקיימת שלושה אירועים לסוכות בסבסוד המשרד לפיתוח הפריפריה בהפרדה מגדרית מוחלטת.

26.9.18: מופע לגברים בלבד לרגל החג בנתיבות בחסות עיריית נתיבות ומשרד החינוך. לאחר התערבות המשנה ליועמ"ש  נשים הורשו להיכנס לאירוע אך הן הופרדו מהקהל הגברי ע"י מחיצה, שהו סמוך לשולי הבמה ויכלו רק לשמוע ולא לצפות בזמרים שעל הבמה.

26.9.18: בניגוד לפסיקת בית המשפט – מדרכות ציבוריות בירושלים מופרדות לגברים ונשים. לרגל חג הסוכות נמתחו בדי יוטה והוצבו סדרנים כדי לאכוף הפרדה בין נשים לגברים בשכונת מאה שערים. בסוף הרחוב הוצבו סדרנים הישובים על כיסאות ותפקידם היה לנתב את העוברים ושבים ברחוב ולמנוע מנשים לעבור במדרכה הנושקת לישיבה החרדית ״תולדות אהרון״.

חג סוכות בשכונת מאה שערים בירושלים. צילום מארק ניימן, לע"מ

 

27.9.18:  אירוע "שמחת בית השואבה" בתל אביב, שאורגן ע"י חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, התקיים בהפרדה מגדרית, בתקצוב עיריית תל אביב והמשרד לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה.

8.10.18:  הרשמה לקורס המדעים היוקרתי המיועד לכיתות ט' בבית ספר חילוני בכפר סבא, התאפשרה לבנים בלבד בגלל תכנית משותפת עם בית ספר דתי מכפר סבא. לבנות שהתעניינו נאמר: "יש תוכנית להעצמה נשית". 

18.10.18:  הרב אבישלום מונייצר, המקיים שיעורי הלכה מידי יום שישי בראש העין, מפיץ מודעה על שיעור הלכה תחת השם "האם מותר לבחור באישה ליו"ר". בראש המודעה הודפס הלוגו של העירייה.

21.10.18:  "מישהו עלול להעליל עלי": משה ברקת, הממונה על שוק ההון, לא רוצה נהגת – אלא נהג.

26.10.18:  מד"א מנרמלת הפרדה: כחלק מרישום לקורס מגישי עזרה ראשונה, נשאלים הנרשמים על ידי הארגון – "האם את/ה רואה בעיה שהקורס יהיה מעורב ויכלול בנים ובנות".

26.10.18:  צילום של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, מוקפת בכ-25 גברים וללא כל נוכחות נשית במפגש עם אנשי היי-טק ישראלים, מעורר סערה ומחאה.

 

צילום: הרשות לחדשנות

 

13.11.18:  עיתונאית נדרשה לסור פנימה במתחם העיתונאים בכותל כדי שציבור המתפללים לא יראה אותה מבחוץ. הקהל זעם שאישה עומדת בחזית.

22.11.18:  המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) מרחיבה את ההיתר להפרדה בין גברים לנשים במסלולי הלימוד לחרדים באקדמיה. בניגוד לעמדה שהציגה עד כה לבג"ץ, על פיה מדיניות הפרדה בין המינים מותרת אך ורק בכיתות הלימוד, מסרה המל"ג כי ההפרדה מותרת בכל רחבי הקמפוס ובין קמפוסים, ויכולה להתבטא גם בימי לימוד נפרדים לנשים ולגברים — בתנאי שהיא אינה נעשית "בכפייה".

29.11.18:  השרים דנים בהצעת חוק שתתיר לחלוטין הפרדה בין גברים ונשים באקדמיה.

3.12.18:   מרכז חב"ד ברמת גן תכנן לערוך מופע חנוכה בהפרדה אך העירייה אסרה על כך.

הרשימה הארוכה הזאת משקפת יותר מהכל את הנורמליזציה הזוחלת של ההדרה. העובדות המבהילות הן שהדרת נשים הופכת לשגרה, שהמרחב הציבורי משתנה לנגד עינינו ושהמרחק בין תל אביב לבית שמש מצטמצם. עוד שנה או שנתיים הרשימה תהיה קצרה יותר. זה יכול לקרות משתי סיבות – טובה או רעה. הטובה היא ברורה , זה יקרה כי נעצור את הסחף בכוחות משותפים. הרעה היא שנפסיק להתרגש ולהבחין. כי כשהאירועים כבר כה רבים וכולם מתרגלים, אז נרעשים פחות ומדווחים פחות, כי זה כבר סטנדרט.

אל תתרגלו. אל תשתקו. אל תסכימו. אל תתפשרו כי "חשוב להתחשב" או כי ״זה עניין דתי״ או כי זה חשוב לשילוב ולאחדות העם. תזכרו שאין הפרדה ניטרלית ואין סימון שוני סתם. הפרדה שאינה רלבנטית (בעלת סיבה מוצדקת כמו הפרדה בשירותים) היא בעלת השפעות מפלות משום שעצם הסימון משמר סדר היררכי שמשמעותו שימור פערי הכוח בין גברים לנשים. נפרד לעולם אינו שווה. נקודה.

אפליההדרת נשיםסיכום 2018