באות עם קבלות: האקטיביסטיות שרוצות להיות חברות כנסת

אחת השאלות שהכי מעסיקות פעילות חברתיות היא "איך הכי נכון לשנות את המציאות?", כלומר איך להצליח במאבק. יש שאומרות שהכי יעיל זה להיות כוח מניע מחוץ למערכת – בהפגנות, מחאות, פוסטים סוחפים והפעלת לחץ ציבורי על נבחרות ונבחרי הציבור בשלל דרכים. להיות ביקורתיות ולא לעשות הנחות. לעומתן, יש שאומרות שצריך להיכנס למערכת מהרגע הראשון ולנסות לשנות מבפנים, כי הרי שם מתקבלות ההחלטות ושם מחולקים התקציבים. ויש מי שעושות עכשיו את שני הדברים.

חמש אקטיביסטיות מוכרות ומוצלחות שבאמתחתן מאבקים ציבוריים לא פשוטים, החליטו לקחת את העשייה שלהן צעד קדימה, ולנסות להיכנס לכנסת ה-21 כנבחרות ציבור. חלקן מתמודדות בפריימריז וחלקן מקוות לשריון מקום, אך מה שבטוח הוא שהצטרפותן לכנסת תביא רוח מרעננת ומחוברת לשטח, שכל כך דרושה שם.

מאי גולן, 32, הליכוד | "אני מקווה לעשות פוליטיקה אחרת, פוליטיקה אידאולוגית ערכית, פחות צינית ופחות דמגוגית, פוליטיקה שתמשיך להיות מה שהיא – רוויית סערות ורגשות, אבל גם מלאה ערכים וחברתיות"

יו"ר עמותת "העיר העברית", מובילה כבר למעלה משבע שנים את המאבק במסתננים/מבקשי המקלט מאפריקה בדרום תל-אביב

למה אני כאן: אני כאן כי אני רוצה להשפיע, אני כאן כי אני רוצה לשנות, אבל אני בעיקר כאן כי אני רוצה צדק חברתי לחלשים ביותר בחברה הישראלית, לאלו שקולם לא נשמע כבר שנים, לאלו שלהפר את הזכויות שלהם זה כאילו דבר שבשגרה, ולאלו שהתרגלו לחיות חיי סבל כי לא אמרו להם שהם שווי זכויות כמו במקומות אחרים ברחבי מדינת ישראל.

למה דווקא אני: כי אתם יודעים מי אני. פי וליבי שווים. אני לא נכנעת לפוליטיקלי קורקט המזויף, אני לא נשמעת לחוקי הצביעות, אני נשמעת אך ורק לאמת שלי ולאמת שאני מייצגת עבור אזרחי מדינת ישראל. אני באה מהעם והולכת עם העם, לא פחות ולא יותר.

האם תפעלי לקידום נשים, ואם כן – כיצד: אני בת יחידה לאם חד הורית וכל חיי הייתי צריכה לשרוד בעולם שבו אם לא הייתי אישה חזקה, סביר להניח שלא הייתי שורדת. לכן אפעל כך שכל אישה וכל נערה יוכלו לדעת שהן יכולות לעשות הכל בלי שאף אחד יגביל אותן או יאיים עליהן. "בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים" – למדנו את זה רק בפרשת השבת האחרונה, פרשת "יתרו".

מה מחזיק אותי ברגעים קשים: האמונה. האמונה שיכול להיות פה יותר טוב, שצריך וחייב להיות פה יותר טוב. האמונה שהעם שלנו מושתת על "ואהבת לרעך כמוך", ואהבת חינם מושתתת בכולנו. אני שואפת לאחדות, להבנה שגם אם אנחנו לא מסכימים אחד עם השני לא נרצה שיהיה רע אחד לשנייה, ולכן אנחנו חייבים וחייבות להתאחד גם עם מחלוקות. אם לא הייתי מאמינה שאנחנו חייבים להשתפר למען הדורות הבאים, לא הייתי מחזיקה מעמד במסע שבו התחלתי לפני עשור, שהיה מרובה מכשולים ורגעים קשים. את כולם שרדתי כי האמנתי שאני בשליחות לעשות משהו שהוא גדול ממני, משהו שייזכר לטובה בהיסטוריה של מדינת ישראל.

 

מיכל צ'רנוביצקי, 38, מפלגת העבודה | "פוליטיקה עבורי היא הכלי האפקטיבי ביותר לייצר שינוי אפקטיבי בעמדות הציבור ובסדרי העדיפויות הלאומיים"

מיכל צ'רנוביצקי. צילום: תומר אפלבאום

יו"ר תנועת "עיר ואם" לקידום נשים חרדיות, אחת ממובילות קמפיין "לא נבחרות – לא בוחרות" ופעילה חברתית בולטת בחברה החרדית.

למה אני כאן: כי מפלגת העבודה יכולה וצריכה להיות הבית של החרדים החדשים. אותם עשרות אלפי חרדים שכבר לא מצביעים אוטומטית למפלגות החרדיות ורוצים שינוי. אותם חרדים שמשתלבים באקדמיה, בצבא ובתעסוקה. אותם חרדים שנאבקים עבור זרם חינוך ממלכתי חרדי עבור ילדיהם על מנת שיוכלו ללמוד לימודי ליב"ה. מפלגת העבודה הוכיחה שהיא השותפה האידאולוגית שלהם.

למה דווקא אני: כי הגיע הזמן לחברת כנסת חרדית. אחרי שהייתי האישה החרדית הראשונה שרצה בבחירות המוניציפליות בשנת 2013 בעיר מגורי, אלעד, בראש רשימת נשים "עיר ואם"; אחרי שבבחירות 2015 הייתי שותפה למחאת הנשים החרדיות "לא נבחרות לא בוחרות"; אחרי שהקמתי בשנת 2016 את התא החרדי במפלגת העבודה שאליו התפקדו מאות חרדיות וחרדים, הגיע הזמן לח"כית חרדית.

האם תפעלי לקידום נשים, ואם כן – כיצד: בוודאי! ההתמודדות שלי היא חלק ותוצאה של מהפכת הפמיניזם החרדי אליו אני שותפה יחד עם עוד נשים חרדיות פורצות דרך. בבחירות המוניציפליות האחרונות התמודדו כבר כמה נשים חרדיות, אמיצות וחלוצות. אני מקווה שאחרי ההתמודדות שלי תהיה אשר תהיה התוצאה, נראה עוד ועוד נשים חרדיות מתמודדות ומשתלבות בעמדות מפתח בחברה הישראלית.

מה מחזיק אותי ברגעים קשים: האמונה בתפקיד שלי ובשליחות למען הנשים החרדיות ולמען עשרות אלפי חרדיות וחרדים שרוצים שינוי.

 

ענת ניר, 39, מרצ | "מהות הפוליטיקה היא שליטה על הקצאת המשאבים – מי מקבל מה, מתי וכיצד. היא חייבת לכלול גם התייחסות להשפעות חברתיות, מגדריות וקהילתיות ולצרכים של אוכלוסיות שבאופן קבוע אינן מיוצגות באופן שווה"

ענת ניר. צילום: מירב בן לולו

יזמת תרבות, פעילה חברתית ופוליטית, מרצה ואשת שיווק. מומחית להשכלה פיננסית לנשים. אחת ממובילות קואליציית "דגל אדום" שהובילה את מחאת הנשים בדצמבר האחרון

למה אני כאן: כי אני מאמינה שבדמוקרטיה הכוח נמצא בידי האנשים, והאפשרות שלהם להשפיע ולשנות עוברת דרך מעורבות אזרחית והשתתפות פוליטית, בעיקר בקרב מגזרים שנמצאים כיום בתת ייצוג, כמו נשים ולהט"ב. בשנתיים האחרונות אני פועלת למימוש הערכים האלה במסגרת מפלגת מרצ: הייתי שותפה למהלך שהביא לפתיחת הפריימריז לכל מתפקדי המפלגה ולהקמת סניפים במקומות בהם מרצ לא הייתה קודם לכן, כמו עפולה. הייתי בין המובילות של מחאת הנשים, וראיתי את הכוח העצום של ציבור אזרחי כאשר הוא מאוגד ונאבק על המטרות שלו. החלטתי להתמודד כי את הכוח הזה אני רוצה להביא מהשטח לכנסת.

למה דווקא אני: אני שייכת לדור שלא מוכן יותר לראות מהצד איך מתקבלות החלטות מעל הראש שלו ומוכן לקום ולעשות מעשה כדי לתקן פה את מה שדורש תיקון. אני פעילה חברתית, פמיניסטית ולהט"בית כבר 20 שנה, עובדת עם קהילות ומחברת בין אנשים להשגת מטרות משותפות, בנוסף מכהנת כיו"ר פמיננסי – מכללה המקיימת קורסים וסדנאות לנשים בתחום הכלכלי, במטרה לצמצם פערי מעמד מגדריים בחברה הישראלית דרך חינוך פיננסי ועידוד עצמאות כלכלית בקרב נשים. בהכשרתי אני חוקרת כלכלה ומגדר ואת השילוב בין הידע והניסיון שלי אני הולכת להביא למקום שבו מתקבלות ההחלטות על החיים שלנו.

האם תפעלי לקידום נשים, ואם כן – כיצד: אני פועלת לקידום נשים כבר זמן רב, בזירות שונות, והריצה לכנסת היא מבחינתי עליה של שלב נוסף בעשייה הזו. הנפגעות העיקריות מהפערים המעמדיים בחברה שלנו הן נשים, ולכן חיזוק עצמאותן הכלכלית של נשים הוא אחד המפתחות ליצירת חברה שוויונית וחזקה יותר. הדבר הראשון שאקדם כחברת כנסת הוא יצירת שוויון כלכלי מגדרי, על ידי מנגנון אכיפה נוקשה של החוק הקיים לשכר שווה לגברים ונשים, שמופר היום ברגל גסה על ידי חברות וארגונים רבים במשק. במקביל אקדם הצעת חוק שהייתי שותפה גם לחשיבה והניסוח שלה למניעת אלימות כלכלית, במטרה שתעלה לקריאות כבר במושב הכנסת הבא.

מה מחזיק אותי ברגעים קשיםאמא שלי ז"ל, שאת הצוואה שלה אני מקיימת יום יום, גם בהמשך ניהול המכללה שהקימה וגם במימוש המשפט שאמרה לי פעם: "כשסוגרים לך את הדלת זה סימן שאת צריכה להיכנס מהחלון". ברגעים קשים אני חושבת עליה ומדברת איתה בראש שלי. מקבלת ממנה עצות, נשענת על הזיכרונות המתוקים שלנו יחד ושואבת השראה מהאישה הגדולה שהיא הייתה. במכתב הפרידה שלה מאיתנו היא כתבה שכל עוד נחזיק אותה בליבנו היא תישאר בחיים, ותהפוך מגולם לפרפר וכך תוכל להמשיך לעוף יחד איתנו. אני אופטימית מטבעי. אופטימיות היא עבורי עמדה מוסרית ולא מצב רוח, ואת העמדה המוסרית הזו אני זוקפת בעיקר לזכותה של אימי.

 

שרה אברהמי סולומון, 55, מפלגת העבודה | "פוליטיקה היא אמנות האפשרי ואני מקצוענית באמנות, אני מעצבת עכשיו מציאות"

שרה אברהמי סולומון. צילום: מנחם עוז

מורה ומחנכת למעלה מ-25 שנה ומעצבת בכירה במשרד החינוך, פעילה חברתית בולטת באזור הדרום

למה אני כאן: אני משמשת כרכזת שטח מחוז דרום של מפלגת העבודה, מעורבת חברתית ויזמת חברתית, משכתי בחוטים מאחור עד כה ועברתי לחזית.

למה דווקא אני: יש לי קבלות על הצלחות חינוכיות, שני ילדים בסיירת ושניים בהנהגת הצופים. הקמתי שתי מגמות בנגב, הגשתי בין 70 ל-100 תלמידים כל שנה לבגרות, בחנתי, הדרכתי מחוזית מאות סגלי הוראה, בניתי את כל פורמט גני הילדים בעיר באר שבע והוא מועתק בכל המדינה, מבינה היטב שהחינוך בישראל מת ונמצא רק בגני הילדים, הייתי בין יוזמי מחאת דור שני שואה ב2014 שיצאה כנגד גזילת כספי הניצולים, ובמקביל צברתי ניסיון בהתמודדות עם כל הערכאות הקשורות לאופן שבו המדינה עושקת אנשים מוחלשים בדגש על משפחות יחידניות – כל משפחה שלישית במדינה.

האם תפעלי לקידום נשים, ואם כן – כיצד: קידום הנשים יתקיים באופן אינטגרלי וכפועל יוצא מתפיסת עולם משלבת ולא מבדלת, ולא כ"עזרת נשים עזרת גברים" מהסוג החילוני שנוצר למטרות אלקטורליות ואיני מתחברת אליו. משפחות יחידניות ובכלל זה אימהות (גרושות, אלמנות, בחירה בהורות יחידנית) הן נשים מתמודדות, חיות כיחידה כלכלית בודדת ויש להחיל עליהן סדרת בולמי בירוקרטיה כי למדינה יש אינטרס להצמיח אזרחים תורמים ולא נתינים.

מה מחזיק אותי ברגעים קשים: אהבה, ערבות הדדית, חברים טובים, טיולים (משמשת גם כמדריכת טיולים לחו"ל וזה הפסיכולוג האולטימטיבי שלי), תכנון, עיצוב וייצור הדבר הבא, והתבוננות על ארבעת המופלאים שלי.

 

טל גלבוע, 40, הליכוד | "פוליטיקה לצערי מעלה בי אסוציאציות לא חיוביות אך אין לי ספק כי ישנם נבחרי ציבור, פוליטיקאים, אשר עושים עבודה מדהימה וחשובה, זה מאוד פרסונלי"

טל גלבוע. צילום: רועי שפרניק

אקטיביסטית למען זכויות בעלי-חיים, אחת ממייסדות תנועת "שחרור מוחלט"

למה אני כאן: בשנה האחרונה לאחר עבודה משותפת עם לשכת ראש הממשלה, גיליתי אוזן קשבת והבנת מצבם הנורא של בעלי החיים, זו היתה ההוכחה עבורי כי זה המקום הנכון ביותר.

למה דווקא אני: לאחר 8 שנים של מאבק שטח אינטנסיבי להעלאת המודעות למצבם של בעלי החיים גם הזירה הפוליטית היא יעד שצריך לכבוש אותה.

האם תפעלי לקידום נשים, ואם כן – כיצד: כמי ש"מחזיקה" בתארים רבים כאחת מ 20 האקטיביסטיות המובילות בישראל (ליידי גלובס) אחת מ 70 נשים פורצות דרך (לאישה) אחת מ 30 האקטיביסטים המשפיעים במדינה (בית הנשיא) זוכת האח הגדול ואוחזת בהרצאה הנצפית ביותר בישראל, "קירות שקופים", זה עוד מקום שעלי לפעול מתוכו. אפעל לקידום בני אדם ובעלי חיים באשר הם כמו כל פעילותי הציבורית.

מה מחזיק אותי ברגעים קשים: בנותיי ובן הזוג שלי הם חד משמעית האור של חיי, בשביל הבנות שלי אני עושה את כל שאני עושה, להשאיר להן עולם טוב יותר כפי שהן ראויות.

בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.

#טובלנשיםטובלכולםבחירות 2019הליכודהעבודהמרצפוליטיקה