מהרטה ברוך: "אנחנו עושים הכל עבור ילדינו אבל בחוץ מחכה להם סכנה"

הרצח המיותר של סולומון טקה הוא בלתי נתפס. זה יום קשה במיוחד לאימהות ולאבות שבינינו. תחושת הכעס וחוסר האונים שלנו כהורים, שעושים הכל עבור ילדינו בזמן שבחוץ מחכה להם סכנה היא קושי אותו אי אפשר לתאר.

נדמה שהיד של משטרת ישראל קלה על ההדק כשמדובר בנערים ישראלים ממוצא אתיופי. מדינת ישראל איננה מדינת גזענית, אך יש בה עשבים שוטים של גזענות וחייבים לעקור את העשבים האלו מהשורש. אל תטעו, לא מדובר בבעיה של הקהילה האתיופית בישראל בלבד אלא בבעיה חברתית. אנחנו וילדינו משלמים בחיינו אך החברה הישראלית כולה בסכנה ובמדרון חלקלק של התבהמות. 

כל אזרחי מדינת ישראל צריכים לעמוד איתנו ולדרוש שינוי. יש בנו הרבה אהבה למדינת ישראל, מתוך האהבה הזו יש בנו גם תחושת כעס אותה לא ניתן יותר לעצור. מערכות השלטון בישראל חייבות לעשות שינוי עמוק ביחס שהם מפגינים כלפי הישראלים שעלו מאתיופיה לישראל.

אפליה, דעות קדומות וגזעניות, אי מודעות ונבערות של השוטר בשטח, אצבע קלה על ההדק, התנשאות ודחייה של ביקורת, וטיוח במקום בדק בית אמתי ומעמיק – כל אלה מתאימים למשטרות במדינות חשוכות ולא למדינת ישראל.

יהודה ביאדגה, צילום ביתי

מותו של סולומון טקה בן ה-19 מחזיר אותי חצי שנה אחורה, אז יהודה ביאדגה ז"ל, צעיר בן 24 מבת ים, נורה למוות על ידי שוטר. גם אז צפו אותן תחושות. גם אז לא נעשה דבר. הטיפול בשוטר שירה בביאדגה וחזר לעבודה יומיים לאחר ההרג, העיד על אטימות ואי הפנמה של עומק הבעיה בקרב מפקדי וקציני משטרת ישראל. ה"תיקון" הטרגי של השר לביטחון פנים בו הוצא השוטר היורה ל"חופשה" במקום השעיה העיד על חוסר הבנה ואטימות הדרג הפוליטי הממונה על המשטרה. אף אחד מהגורמים לא למד דבר מאז המחאה הגדולה. כשביאדגה נהרג כתבתי שהאחריות למקרה הטרגי הבא ותוצאותיו מוטלות על כתפיה של המערכת האטומה. לצערי צדקתי והיום בו צעיר נוסף שילם בחייו לא איחר להגיע. אבל אף אחד לא שמע.

ממשלת ישראל חייבת להקים ועדת חקירה ממלכתית בנוגע לגזענות במשטרה ובמערכות השלטון. יש חובה מעשית ומוסרית לטפל בתופעות של אלימות וגזענות של שוטרים. הפעם לא נסתפק במילים ובהבטחות. נדרוש בדק בית אמיתי ופעולות לאלתר! יהי זכרו של סלומון טקה ברוך!

יהודה ביאדגהמחאת האתיופיםסולומון טקה